Przechylony dom „Tlit House” autorstwa pracowni MUTANT Architecture & Design znajduje się w ujednoliconej urbanistycznie dzielnicy Portugalii. Ten dynamiczny budynek posiada dwa fronty dla dwóch ulic o rożnych wysokościach. Ta cecha działki sprowokowała architektów do zaprojektowania bryły pochylonej w 3 osiach, która ciekawie rozgrywa przestrzeń mieszkalną, podkreślając wejście i strefę wypoczynkową z basenem, jednocześnie osłaniając prywatną część od strony ulicy.
TILT HOUSE
Pracownia: MUTANT Architecture & Design
Główny Architekt: Daniel Capela Duarte
Lokalizacja: Gondomar, Portugalia
Powierzchnia całkowita: 400,00 m2
Konstruktor: INOVAG LDA
Inżynieria: MASSA CINZA
Fotografia: Ivo Tavares Studio
Przechylony dom na zróżnicowanej wysokościowo działce
Projektanci z portugalskiej pracowni podjęli wyzwanie realizacji projektu parterowego domu, który miał powstać na zróżnicowanym wysokościowo terenie. W momencie realizacji projektu okolica działki była ujednolicona urbanistycznie. W sąsiedztwie znajdowało się kilka skupisk zabudowy składających się z domów jednorodzinnych i budynków zamieszkania zbiorowego.
Fakt, że teren ma dwa fronty, dla ulic o różnych poziomach wysokości, umożliwił projektantom rozmieszczenie domu na poziomie pośrednim, a tym samym strategiczne oddzielenie dostępu dla pieszych od przestrzeni dla aut.
Dynamiczna forma
Dom pochylony to koncepcja, którą charakteryzuje 3-osiowy ruch obrotowy bryły stanowiącej przestrzeń wspólną domu. Zabieg ten pozwolił zdefiniować główne wejście i jednocześnie uwydatnić przestrzeń przeznaczoną na patio basenowe. Nadaje przestrzeni prywatności w stosunku do charakteryzującej się większym ruchem elewacji skierowanej na aleję Avenida Miguel Bombarda. Ten 3-osiowy ruch powoduje również dynamiczną zmianę w wysokości sufitu wewnątrz domu, uwydatniając przestrzeń przeznaczoną na salon.
Dom dopasowany do słońca
Program funkcjonalny willi został zaplanowany zgodnie z głównymi założeniami. Ważną kwestią było uwzględnienie ruch słońca, dlatego pomieszczenia sypialni zostały usytuowane po wschodniej stronie i zwrócone w stronę drogi dojazdowej o mniejszym natężeniu ruchu – Travessa Miguel Bombarda. Od tej strony zaprojektowano bardziej intymną przestrzeń ogrodu. Salon zbliża się do najbardziej wysuniętej na południe części domu i łączy z basenem. Kuchnia została umieszczona w centrum założenia, wzmacniając swoją relację z innymi przestrzeniami składającymi się na program funkcjonalny. Pomieszczenie znajduje się w centralnej części terenu i korzysta ze światła słonecznego z 3 kierunków – ze wschodu, południa i zachodu, dzięki czemu mieszkańcy mają zapewnioną szeroką perspektywę i wizualną relację z otoczeniem zewnętrznym. Aby zapewnić przyszłym lokatorom prywatność, a także doświetlić wnętrza naturalnym, dzienny światłem, zaprojektowano dwa patia – w gabinecie i łazience.
Kolorystyka elewacji podkreśla dynamiczną formę budynku. Kontrastowe zestawienie bieli i czerni wzbogacono o akcenty drewniane. Wnętrza domu nawiązują kolorystycznie do skorupy nietypowego budynku i jego formy zewnętrznej, również tutaj bazę kolorystyczną stanowi wyraziste zestawienie bieli i czerni, ocieplone naturalnym drewnem.