Stowarzyszenie Architektów Wnętrz zainicjowało konkurs, którego celem jest wyłonienie, a następnie prezentacja najlepszych projektów, zrealizowanych przez polskich architektów w latach: 2015 – 2018. W związku z dużym zainteresowaniem i licznymi prośbami, SAW przedłuża termin nadsyłania prac do 16 września 2019!
Więcej informacji o konkursie: Wnętrze Roku SAW
Stowarzyszenie Architektów Wnętrz zostało założone przez architektów dla architektów. Jego misją jest szeroko rozumiane wspieranie branży oraz jej integracja. SAW postawił sobie również za cel stworzenie konkursu dla architektów, nie zakładającego lokowania produktów, otwartego na różną wrażliwość, ale także precyzję i dbałość o detal. Trwająca właśnie inicjatywa Wnętrze Roku 2019 jest otwarta i nie trzeba być członkiem SAW, by wziąć w niej udział.
Paweł Sokół, prezes SAW i właściciel pracowni EXIT DESIGN
„Dotychczas jedyną okazją do zweryfikowania umiejętności polskich pracowni były konkursy organizowane przez producentów, polegające na użyciu w projekcie produktów wchodzących w skład ich oferty. Brakowało bezstronnej inicjatywy, odpowiednika konkursów organizowanych między innymi w Wielkiej Brytanii. Partnerzy, którzy są fundatorami nagród, nie mają wpływu na werdykt jurorów. Aby wziąć pod uwagę zróżnicowane spojrzenia na projektowanie, przyznamy nie jedną, a więcej nagród w dwóch kategoriach: wnętrza publiczne i prywatne” – opowiada o idei Paweł Sokół, prezes SAW i właściciel pracowni EXIT DESIGN.
Jacek Tryc, komisarz konkursu
„Chcemy promować zawód architekta i wesprzeć tych, którzy posiadają stosowne wykształcenie. Naszym celem jest pokazanie różnic między projektami profesjonalnymi, a tymi tworzonymi przez dekoratorów” – dodaje Jacek Tryc, komisarz konkursu.
Katarzyna Kuo-Stolarska, właścicielka pracowni KUOO Architects
Stowarzyszenie zapewnia absolutną bezstronność w podejmowaniu decyzji. Wszystkie prace są zakodowane a jury nie ma wglądu w dane autorów.
„Jestem niezmiernie zaszczycona, że znalazłam się w tym gronie oraz dumna z faktu, że udało nam się zaprosić do jury tak znakomite osobistości! Wszystkim nam zależy na tym, by uczestnicy, bądź ci, którzy jeszcze się zastanawiają nad udziałem w konkursie, zaufali naszemu doświadczeniu i reputacji” – mówi Katarzyna Kuo-Stolarska, właścicielka pracowni KUOO Architects.
Jakich projektów szuka jury?
„Przede wszystkim zależy nam na tym, aby zacząć doceniać wyróżniające się realizacje. To jeden z warunków przystąpienia do konkursu. Będziemy zwracać szczególną uwagę na to, czy w projektach pojawiają się produkty oryginalne czy „inspirowane” – chodzi tu głównie o naszą etykę zawodową i stosunek architekta do praw autorskich innych twórców. Oczywiste jest, że na ogólny sukces i finalny wyraz składa się wiele czynników ważnych w architekturze, takich jak: proporcje, funkcjonalność, światło, dobór materiałów, oryginalność, pomysł. Wiemy, że w Polsce powstaje bardzo dużo fantastycznych projektów i realizacji na najwyższym światowym poziomie. Na takie czekamy!” – dodaje Katarzyna Kuo-Stolarska.
Rola jurora – czy pogodzenie odmiennych spojrzeń na projektowanie i uzyskanie kompromisu podczas obrad jest możliwe?
„To, że jeden z członków jury, wybitny fotograf Szymon Brodziak, robi tylko czarno-białe zdjęcia nie oznacza, że nie podobają mu się kolory. Każdy z nas wybrał styl, który jest mu najbliższy i najlepiej odzwierciedla jego osobowość. Najważniejsze, by robić to w czym czujemy się najlepiej i co gwarantuje 100% zaangażowanie – wtedy efekt pracy jest najlepszy. Fakt, że każdy z jury jest aktywny zawodowo, daje gwarancję umiejętności docenienia piękna każdego projektu. Nawet, gdy jest on zupełnie inny niż to, co sami robimy. Ponadto z racji doświadczenia jesteśmy w stanie docenić kunszt i poziom skomplikowania realizacji wnętrza, dojrzeć spójność w danym stylu, czy celowy eklektyzm” – mówi architektka.
Robert Majkut, przewodniczący jury, właściciel Robert Majkut Design
„Grono jest zacne – mamy dziekana z ASP, jednego z najbardziej utytułowanych fotografów i architektów, którzy tworzyli rynek projektowania wnętrz w Polsce – po to, aby uwypuklić te prace, które demonstrują najwyższe standardy. Rozumiemy przez to z jednej strony bardzo osobisty wkład twórcy w to co zaproponował. To, że pracował w sposób zgodny z doświadczeniem, pewnymi kanonami, umiejętnościami, które oceniamy na podstawie realizacji, nie tylko intencji wyrażonej wizualizacjami” – komentuje Robert Majkut, przewodniczący jury, właściciel Robert Majkut Design.
ZASADY KONKURSU
W Konkursie wystartować mogą architekci i architekci wnętrz oraz projektanci, którzy zawodowo zajmują się architekturą, a także posiadają właściwe dla zawodu wykształcenie wyższe. SAW czeka na projekty zgłaszane przez uczestników indywidualnych oraz grupowych, władających pełnią praw autorskich do swoich propozycji. Jeżeli dany projekt jest owocem pracy kilku autorów, wówczas w zgłoszeniu powinni zostać uwzględnieni wszyscy zaangażowani projektanci.
Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 16 września 2019 roku drogą mailową na adres: konkurs@saw.org.pl. Zwycięzcy obydwu kategorii (wnętrza mieszkalne i wnętrza komercyjne) otrzymają nagrody w wysokości 30 000 zł. Zaplanowano także gratyfikacje dla zdobywców drugich i trzecich miejsc. Łączna pula nagród przewidziana w konkursie przekracza 100 000 zł. Nagrody finałowe zostaną przekazane podczas uroczystej gali, która odbędzie 9.01.2020 w siedzibie SAPR przy ulicy Foksal 2 w Warszawie, a wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa najlepiej ocenionych projektów.
MECENAS, PATRONI I PARTNERZY KONKURSU
Mecenasem Konkursu jest Profim
Partnerzy konkursu: Cosentino, Mesmetric, ABB, Barlinek, Vibia, Gessi, Duravit, Novellini, Forbo Flooring
Partnerzy wspierający: Homebook, Warsaw Home
Główny patronat medialny: Elle, Elle Decoration
Patroni medialni: ARCHITEKTURA, ARCH, Architektura&Biznes, Czas na Wnętrze, Dobre Wnętrze, LABEL, Design Alive, Point of Design, Weranda, WhiteMAD, Archimania.pl, Archinea.pl, Designteka.pl, Exspace.pl, Infoarchitekta.pl, Magazif.com, OKK!
Partnerzy merytoryczni: SARP, ASP Warszawa
Dodatkowe informacje: www.saw.org.pl / www.okkpr.pl
STOWARZYSZENIE ARCHITEKTÓW WNĘTRZ
Stowarzyszenie Architektów Wnętrz zrzesza aktywnie działających polskich architektów wnętrz z wieloletnim doświadczeniem, posiadających własne pracownie i cieszących się największą renomą na rynku. Możliwość tworzenia i rozpowszechniania własnych wizji pozwoliła SAW zaistnieć, stać się rozpoznawalnym i realizować w tym, na czym zna się najlepiej. Głównym celem, jaki stawia sobe Stowarzyszenie jest zbudowanie nowego sposobu myślenia o bardzo ważnej, trudnej i przede wszystkim odpowiedzialnej profesji architekta wnętrz. Zawodu, który wymaga określonej ścieżki edukacyjnej, doświadczenia i podejmowania wielu trudnych wyzwań. Każdy z członków stowarzyszenia funkcjonuje w pewnej przestrzeni i obdarzony zaufaniem, z powodzeniem tworzy ją dla innych.
Do stowarzyszenia należą ukształtowane osobowości świata architektury wnętrz. Są to architekci pracujący na co dzień z wymagającymi Klientami klasy premium, ludzie, którym od wielu lat ufają Inwestorzy oczekujący najwyższej jakości, kreatywności i wiedzy a przede wszystkim pasji. To pracownie z określonym portfolio, znane marki oraz najbardziej opiniotwórcze nazwiska w środowisku.
Więcej informacji: www.saw.org.pl | Facebook