Pracownia WXCA zajęła III miejsce oraz otrzymała wyróżnienie specjalne za rozwiązania neutralne klimatycznie w konkursie na koncepcję energoefektywnego przedszkola wraz z zagospodarowaniem terenu organizowanym przez gminę Michałowice przy współpracy Oddziału Warszawskiego SARP. Sąd Konkursowy pod przewodnictwem Marii Saloni-Sadowskiej uznał, że „projekt najpełniej – w śmiały, przemyślany i konsekwentny sposób odpowiada na wyzwania związane ze zmianami klimatu”.
Przedszkole energoefektywne
III miejsce konkursie oraz wyróżnienie specjalne: WXCA | Pracownia Architektoniczna
Zespół projektowy: Szczepan Wroński, Michał Starzyński, Edyta Filipczak
Wyniki konkursu: https://tiny.pl/7v7gd
Przedszkole energoefektywne
Bez kompromisów
Zgodnie z ideą WXCA przedszkole w Michałowicach ma wykorzystywać wyłącznie naturalne, ekologiczne, oddychające, bezpieczne dla dzieci materiały.
– Mamy świadomość, że w obliczu kryzysu klimatycznego potrzebujemy sięgać po śmiałe i innowacyjne rozwiązania architektoniczne, które pozwolą zredukować ślad węglowy – mówi Szczepan Wroński, partner w WXCA, współautor projektu. – W przypadku tego obiektu zdecydowaliśmy się m.in. na zastosowanie betonu konopnego, który pięknie wygląda na elewacji, ale przede wszystkim pozwala stworzyć zdrowy mikroklimat wnętrz i posiada doskonałe właściwości izolacji termicznej – dodaje Michał Starzyński z WXCA.
To tylko jeden z przykładów wykorzystania przełomowych rozwiązań projektowych. Architekci postawili na materiały o ujemnej lub zerowej emisji dwutlenku węgla (jak drewno, glina czy wspomniany beton konopny), efektywny układ funkcjonalno-przestrzenny wykorzystujący orientację na kierunki świata i tym samym światło dzienne, a także maksymalizację pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł czy zagospodarowanie terenu z troską o bioróżnorodność.
W stronę słońca
Założeniem projektu jest stworzenie zdrowej, przyjaznej, estetycznej przestrzeni dla edukacji najmłodszych. Budynek w konsekwentny i świadomy sposób orientuje sale dydaktyczne bezpośrednio na południe, co pozwala na idealne ich doświetlenie. Pozostałe funkcje, które nie potrzebują światła dziennego, umiejscowione są po stronie północnej. Przedszkole mimo dwóch przenikających się modułów, tworzy zwartą bryłę. Charakterystycznym elementem wnętrza staje się rzeźbiona kolumna, która wyznacza centrum połączenia dwóch części obiektu i symbolicznie rozdziela część centralną od dydaktycznej dla najmłodszych.
– Chcieliśmy zaproponować czytelny układ funkcjonalny pozbawiony zbędnej komunikacji i jednocześnie uzyskać klarowne wyodrębnienie stref budynku – wyjaśnia Edyta Filipczak z WXCA.
W ten sposób blok dydaktyczny ulokowano w całości w strefie południowej i południowo – zachodniej, kuchnia – w najlepiej skomunikowanym rejonie północno – wschodnim, podobnie jak administracja i pomieszczenia techniczne. Salę rekreacyjną umiejscowiono bliżej przechodniów, od strony zachodniej, aby integrować się z usługami znajdującymi się na ul. Szkolnej. Takie rozplanowanie funkcji pozwala na użytkowanie przedszkola poza godzinami pracy, bez ingerencji w strefę dydaktyczną.
Dla małych eksploratorów
Bryła tworzy naturalny podział na cztery strefy, z których każda odgrywa inną rolę pro-ekologiczną. Od strony północnej znajduje się gęsto porośnięty obszar bioróżnorodności, który pozbawiony będzie ingerencji człowieka. To właśnie tam mali odkrywcy będą mogli eksplorować świat fauny i flory. Obiekt z każdej strony otoczony będzie zielenią. Od strony południowej zasadzone zostaną drzewa liściaste, które będą dawać naturalny cień latem, a zimą, po opadnięciu liści, nie będą blokować dostępu światła naturalnego. Od strony północno-wschodniej rosnąć będą drzewa iglaste i bluszcze chroniące przed wiatrem o każdej porze roku. Oczywiście zaprojektowano plac zabaw dla młodszych i starszych dzieci z wykorzystaniem ukształtowania terenu i naturalnego podłoża. Na terenie przedszkola znajdą się również ogródek owocowo-warzywny i szklarnie.
Zrównoważone rozwiązania
Dla zwiększenia efektywności energetycznej budynku niemal 70% dachu wyposażone jest w odnawialne źródła energii, a pozostałe połacie pokryto zielenią ekstensywną. Jego aerodynamiczna forma pozwala na zainstalowanie kolektora wody i odprowadzanie jej do kilku zbiorników retencyjnych. Część wody spływa też do rozmieszczonych na całej działce mis i trwałych pojemników zbierających deszczówkę. System cyrkulacji wody nie tylko pozwala na ponowne jej użycie do podlewania roślin, w funkcjonowaniu kuchni, pralni czy mycia podłóg, ale także wpływa znacząco na mikroklimat otaczającej budynek zieleni.