„Przekręcona Stodoła” to dom jednorodzinny o charakterystycznej formie, który powstaje w Mielcu na Podkarpaciu. Bryłę budynku pracowni MEEKO Architekci determinuje funkcja mieszkaniowa, uwarunkowania miejscowe i wymagania Inwestora. Formę domu tworzą prostopadłościenne bryły parteru oraz dynamicznie skręcona nowoczesna stodoła z przestrzenią poddaszową. Budynek poprzez swoją formę i kompozycję tworzy ciekawe przestrzenie pomiędzy jego elementami.
Dom „Przekręcona Stodoła” w Mielcu
Pracownia: MEEKO Architekci
Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec
Współpraca: Damian Maj
Zakres: Projekt koncepcyjny, Projekt Budowlany, Projekt Wykonawczy
Lokalizacja: Mielec, PL
Powierzchnia: 196,5 m2 (dom) + 60,5 m2 (garaż) = 257,0 m2
Działka: 1415,0 m2
Projekt: 2021
Status: W budowie
Wizualizacje: MEEKO Architekci
Przekręcona Stodoła
Lokalizacja budynku (przesunięcie na północną stronę działki) odnosi się ściśle do ekspozycji względem stron świata oraz wjazdu z wewnętrznej drogi dojazdowej w południowym narożniku przedmiotowej działki, która mocno określiła możliwości zagospodarowania terenu.
Na formę budynku składają się baza w formie prostopadłościanu z płaskim dachem, którą stanowi parter oraz oddzielona bryła garażu, a także dominująca forma poddasza użytkowego w kształcie klasycznej nowoczesnej stodoły na rzucie prostokąta z dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 40°. Imponująca ściana szczytowa stodoły, która jest w całości przeszklona systemową ślusarką aluminiową schodzi od strony południowej do poziomu parteru i łączy się z tarasem użytkowym dla mieszkańców. Ten zabieg stanowi wyeksponowanie części dziennej domu i zapewnienie maksymalnego doświetlenia wnętrz przy podwójnej wysokości kondygnacji. Bryła stodoły jest przekręcona w stosunku do głównej osi północ-południe o 117° zgodnie z wymaganiami Inwestora, który życzył sobie instalację paneli fotowoltaicznych wystawionych na możliwie najefektywniejszą ekspozycję.
Wejście główne do budynku oraz wejście do garażu zlokalizowane są w podcieniu pod wiszącym budynkiem stodoły. Jest to przejście między bryłą części mieszkalnej, a bryłą garażu. Przejście to przykryte jest bryłą poddasza rozpiętą pomiędzy elementami parterowymi. Dodatkowo na parterze od strony południowo-wschodniej zaprojektowana została nisza stanowiąca mały zewnętrzny taras zadaszony stropodachem, dostępny z części dziennej, gdzie można rozkoszować się poranną kawą. W części mieszkalnej na poddaszu dostępny jest otwarty taras wykończony deskami kompozytowymi na legarach. Taras jest dedykowany domownikom, a mieści się na stropodachu części garażowej budynku.
Budynek o odznaczających się dwóch formach jest zróżnicowany materiałami elewacyjnymi – pierwsza bryła przyziemia wykończona jest płytkami klinkierowymi, natomiast druga pokryta jest blachą na rąbek stojący. Na elewacjach występują akcenty w formie ciemnych płaszczyzn wykonanych z blachy oraz lameli aluminiowych malowanych w kolorze antracytowym w układzie pionowym, stanowiących podkreślenie charakterystycznych stref. Osobną ciemną płaszczyznę kompozycyjną stanowi ściana garażu wykończona ciemnym tynkiem o odcieniu zbliżonym do antracytowych trzech bram garażowych. Zewnętrzna stolarka okienna i drzwiowa również utrzymana jest w kolorze antracytowym, co nadaje mocny i graficzny akcent dla całości założenia.