Targ Błonie to kolejny polski projekt, który znalazł się na krótkiej liście 40 najlepszych realizacji w zestawieniu EUmies Awards 2024, obok czeskiej galerii PLATO projektu KWK Promes Roberta Koniecznego (o której pisaliśmy tutaj). Mies van der Rohe Award to najważniejszy i najbardziej prestiżowy konkurs architektoniczny w Europie. Niewielkie targowisko projektu Aleksandry Wasilkowskiej to nowoczesna przestrzeń oferująca lokalne produkty wzmacniająca więzi sąsiedzkie i oferująca zdrową i tanią żywność dla wszystkich. Gratulujemy!
Targ Błonie
Lokalizacja: Błonie, woj. mazowieckie
Projekt: Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska
Główna architektka: Aleksandra Wasilkowska
Współpraca: Monika Olesko, Karolina Kotlicka, Agnieszka Lanko, Alicja Rudowska
Infrastruktura: Daniel Przybylek
Projekt drogowy: Tomasz Mikolajuk
Konsultacje strażackie: Marcin Cisek
Konstrukcja: Florbud Construction company: Zab-Bud
Elektryka: Tomasz Rogulski Collaborator
Instalacje: Konrad Sulinski
Powierzchnia całkowita: 6027 m2
Powierzchnia użytkowa: 1453 m2
Zdjęcia: Nate Cook
Źródło: EU Mies Award
Targ Błonie wśród najlepszych w Europie
Odrestaurowany otwarty rynek znajduje się na terenie małego miasteczka pod Warszawą. Lokalna społeczność od wieków kultywuje tradycję jarmarków, a targ cieszy się dużą popularnością i od lat zapewnia dostęp do taniej, dobrej jakości żywności sprzedawanej bezpośrednio przez producentów i rolników. Gmina Błonie podjęła decyzję o jego remoncie ze względu na pogarszający się stan istniejących powierzchni i brak podstawowej infrastruktury.
Hybrydowa przestrzeń publiczna łączy w sobie dwie funkcje społeczne – park i bazar. Białe dachy odbijają promienie słoneczne i chronią przed deszczem. Schodkowe formy mogą pełnić funkcję siedzisk i przestrzeni do spontanicznych spotkań. W sercu rynku znajduje się bar połączony z placem zabaw dla dzieci i wspólnym stołem. Wokół zadaszenia i pawilonów zaprojektowano zielone wyspy. Drzewa i krzewy zapewniające pożywienie i schronienie ptakom i owadom, po osiągnięciu określonej wysokości, zapewnią dodatkowy cień dla punktów handlowych na świeżym powietrzu. Woda deszczowa z dachu zatrzymuje się w misach deszczowych, a jej nadmiar podlewa rośliny i przedostaje się do gleby.
Dopełnieniem całego założenia są różnorodne elementy małej architektury, takie jak stojaki na rowery, domki dla ptaków i owadów, wspólny stół, wspomniany plac zabaw z rzeźbionymi w drewnie bujakami w kształcie zwierząt. Targ Błonie, hybryda parkowo-bazarowa, poprawia mikroklimat, wzmacnia mikroprzedsiębiorczość i zapewnia mieszkańcom dostęp na świeżym powietrzu do lokalnie produkowanej żywności.
/ Źródło: EU Mies Award /