Przytulne czy funkcjonalne wnętrze? Już nie musisz wybierać! Zaaranżuj swój dom tak, by był urządzony stylowo, wygodnie, przytulnie i z pomysłem. Zobacz nasze trzy propozycje wystroju wnętrz.
Wnętrza w stylu modern classic
Połączenie klasyki z nowoczesnością to jeden z lepszych sposobów na stworzenie przytulnego i jednocześnie bardzo funkcjonalnego wnętrza. Styl modern classic bierze to, co najlepsze z tradycji, łącząc to z nowoczesnymi, modnymi dodatkami. Nie zabraknie więc drewnianych stołów, krzeseł, komód i konsoli. Uzupełnieniem stylu będą meble obiciowe, przede wszystkim bardzo miękkie i rozłożyste sofy lub kanapy, pikowane fotele, miękkie pufy, eleganckie szezlongi.
Tym, co sprawia, że styl modern classic mimo tradycyjnej surowości jest przytulny, są kolory i dodatki.
Przede wszystkim nie może zabraknąć dużych i miękkich poduszek. Układamy je zarówno w sypialni, jak i w salonie. Kolejnym ważnym dodatkiem są wszelkie drewniane dekoracje, a więc oprawy luster, ramki na zdjęcia, szkatułki, puzderka. Jednak tym, co najbardziej rzuca się w oczy i sprawia, że wnętrze wydaje się wyjątkowo przytulne, są eleganckie zasłony, najlepiej uszyte z miękkiego welwetu lub weluru. Można je kupić w sklepie: https://alena-firany.pl/zaslony.html.
Styl modern classic bazuje na stonowanych kolorach. Wnętrza najczęściej są malowane na biało i uzupełnione szarymi oraz granatowymi dodatkami. Dużą rolę odgrywają meble z surowego drewna.
Wnętrza w stylu rustykalnym
Rustykalnie, a więc tradycyjnie, nieco babcinie. Może przaśnie, ale na pewno przytulnie. Styl rustykalny lubuje się w drewnie, im go więcej we wnętrzu, tym lepiej. Tu doskonale sprawdzi się boazeria, można nią wyłożyć nawet sufit. Alternatywą będą ciemne drewniane belki na tle jasnych ścian, imitujące mur pruski.
Wszelkie dodatki w stylu rustykalnym powinny wyglądać jak ręcznie zrobione bądź uszyte. Nie będzie przesadą porozkładanie na kanapie dzianinowych poduszek, przykrycie sofy ręcznie robioną narzutą. Na stole obowiązkowo powinny zagościć koronkowe serwetki lub haftowane obrusy.
Jeśli chodzi o meble, to powinny być – a jakże – drewniane, z bogato zdobionymi wezgłowiami. Tyczy się to nie tylko łóżka, ale i szaf, komód oraz krzeseł.
Firanki w stylu rustykalnym nie są obowiązkowe, można je zastąpić krótkimi zazdrostkami. Natomiast jak najbardziej na miejscu będą lekkie, bawełniane zasłony gotowe w kwiatki.
Wnętrza w stylu boho
Styl boho tak naprawdę trudno zdefiniować. Wiadomo, że wywodzi się z tradycji paryskiej bohemy, środowiska artystycznego, które wyrosło z kultury paryskich Cyganów. Pierwotne boho było bardzo kolorowe, strojne, nieco pstrokate i przełamujące wszelkie schematy.
Współczesne boho mocno odbiega od pierwowzoru. Kolorów jest znacznie mniej, natomiast nadal panuje duża dowolność w doborze dodatków. Ostateczny kształt salonu lub sypialni w stylu boho jest efektem własnych upodobań. Nie ma więc problemu ze sprawieniem, by wnętrza w stylu boho były bardzo przytulne.
Styl boho bazuje na naturalnych kolorach. Ściany na ogół maluje się na biało lub écru, podłoga obowiązkowo powinna być drewniana. Meble niech sprawiają wrażenie lekkich. Mogą to być nowoczesne konstrukcje z drewna lub rattanu.
Firanki w stylu boho obowiązkowo powinny być białe i zwiewne. Dobrze sprawdzą się firany marszczone ażurowe lub żakardowe. Nierzadko w takich wnętrzach widuje się firanki makarony. Zasłony powinny być uszyte z lekkiej tkaniny. Tu dobrze sprawdzi się bawełna lub mikrowłókno.
We wnętrzach w stylu boho nie może zabraknąć poduszek. Zwyczajowo ich miejscem jest łóżko w sypialni lub kanapa w salonie, ale to boho – pozostawia tak wiele możliwości aranżacji, że dekoracyjny stos poduszek można ułożyć bezpośrednio na podłodze.