Ten dom powstał dla 5-osobowej rodziny. Zadaniem projektantów ze studia Limit Form było estetyczne połączenie architektury domu i jego wnętrz, tworząc spójną koncepcję. Jednym z mankamentów okazała się kolumna w strefie dziennej, którą architekci nie tylko wkomponowali w aranżację wnętrza, ale postanowili uczynić z niej zaletę i jeden z głównych akcentów w przestrzeni domu.
Dom w Warszawie
Projekt wnętrz: Limit Form
Przytulnie i stylowo
Wnętrza budynku są przestronne, sufit ma wysokość 3,3 metra. W strefie salonu, kuchni i jadalnia spotykają się wszyscy mieszkańcy domu. W centralnej części willi nie ma widocznych zbyt wielu elementów konstrukcyjnych, jednak w oczy rzuca się wspomniana kolumna, której ze względów konstrukcyjnych nie było możliwości usunąć.
Harmonijnie wkomponowaliśmy ją w ogólną koncepcję i przekształciliśmy w zaletę. Mieliśmy pomysł, aby wokół niej, od strony strefy jadalni, umieścić okrągłe donice z suszonymi kwiatami (wyglądające tak samo przez cały rok i nie wymagające pielęgnacji), a od strony salonu zaprojektować miękkie moduły, na których można usiąść. Natychmiast zaproponowaliśmy to klientom, a to rozwiązanie zostało przyjęte z entuzjazmem – mówią autorzy projektu z biura Limit Form.
Do salonu wpada duża ilość naturalnego światła dzięki panoramicznym oknom. Architekci postanowili podkreślić duże przeszklenia w aranżacji. Zaprojektowali niewielkie obramowania ze sztucznego kamienia, a na oknach zawiesili szerokie żaluzje uzupełnione zasłonami. Nietypowe okno w salonie podkreślają otwarte półki, które nawiązują do regałów w strefie telewizyjnej.
Kanapa modułowa od Boca, do której dodaliśmy dwa fotele marki Poliform, tworzą ciekawą kompozycję z dwoma lampami podłogowymi od Groppi. We wnętrzu znalazł swoje miejsce także piękny stolik kawowy z drewna i inne drewniane elementy, które można znaleźć w całym domu. Ogólny obraz uzupełnia parkiet, który rozciąga się po całym pierwszym piętrze – dodają projektanci. – Stworzyliśmy także intrygującą strefę telewizyjną z zaokrągleniami z drewnianego forniru. Na dole zaprojektowaliśmy specjalne podium, na którym można umieścić soundbar lub dekoracje. Jest ono obłożone mikrocementem, podobnie jak kolumna.
Naprzeciwko okna znajduje się stół z litego orzecha, który pomieści ośmiu gości. Obiadowe krzesła z aksamitu doskonale wpisują się w ogólną koncepcję, natomiast inny kolor siedzisk na szczytach dodaje kontrastu. Specjalny akcent tworzą tu wiszące lampy włoskiego producenta Davide Groppi, wykonane w postaci eleganckich marmurowych kulek.
Strefa kuchni została zaakcentowana poprzez lokalne obniżenie sufitu wykończonego drewnem. Wyspa została wykonana z naturalnego kamienia i posiada nietypowy rysunek. Drewniany blat na szklanej nodze nie tylko dodaje lekkości, ale poprawia także funkcjonalność. Stół został wyposażony w płytę grzejną z wbudowanym okapem.
Jednym z nietypowych rozwiązań jest podniesienie dolnych frontów. Nieduże górne szafki natomiast nie przytłaczają, podkreślając lekki charakter aranżacji wnętrza. Tylna ścianka, boczne panele, blat i część dolnych szuflad są wykończone naturalnym kamieniem (takim samym jak na wyspie). Po obu stronach kuchni zaplanowano wysokie fronty, a jeden z nich subtelnie skrywa lodówkę. Lekkości aranżacji dodają otwarte półki z podświetleniem.
Przemyślane detale i połączenie faktur, kolorów i zróżnicowanych materiałów tworzą harmonijne wnętrze, w którym funkcjonalność oraz estetyka współgrają tworząc przytulną i stylową przestrzeń.