Architektki z pracowni TK Architekci zaprojektowały przytulne mieszkanie dla trzyosobowej rodziny oraz pieska Jerzego, odzwierciedlające również pasje ich właścicieli. Pan uwielbia gotować, natomiast pasją Pani są rośliny. Te zamiłowania widać w aranżacji – zarówno w rozwiązaniach funkcjonalnych, jak i wizualnych. Wnętrze mieszkania charakteryzują proste formy, ciepłe miodowe drewno oraz efektowne akcenty żywej zieleni ożywiające całą aranżację.
Mieszkanie w Warszawie
Projekt: TK Architekci
Mieszkanie w Warszawie
Mieszkanie parterowe z przynależnym ogródkiem znajduje się w nowoczesnym apartamentowcu Warszawie. Na poziomie funkcjonalnym wnętrze zostało podzielone na 3 strefy. W centralnej cześć mieszkania zaaranżowano strefę dzienną złożoną z kuchni, jadalni, salonu wypoczynkowego i holu wejściowego. Kuchnia przesłonięta została od strony wejścia do mieszkania i od salonu wysoką zabudową meblową. To delikatne ukrycie kuchni było bardzo ważne dla domowników. Kuchnia jest bowiem królestwem pana domu, który uwielbia eksperymentować kulinarnie i nieraz panuje w tym pomieszczeniu artystyczny nieład. Optyczne przedłużenie wyspy kuchennej stanowi długi drewniany stół jadalniany mogący pomieścić zarówno domowników, jak i odwiedzających ich gości. W strefie wypoczynkowej architektki pokreśliły natomiast pasję pani domu, projektując ścianę zieleni. Właścicielka mieszkania uwielbia pielęgnować rośliny.
Ze strefy dziennej, podążając na lewo od wejścia do mieszkania, mieszkańcy wchodzą do przestrzeni master bedroom. Znajduje się tu sypialnia z łóżkiem małżeńskim, z której przechodzi się do odrębnych pomieszczeń: garderoby oraz łazienki z prysznicem. Ściana wraz z drzwiami przesuwnymi do garderoby i łazienki jest wykończona w całości w lustrach, co optycznie powiększa niewielką przestrzeń tej sypialni. Idąc z kolei korytarzem na lewo od wejścia do mieszkania, mija się pomieszczenia pralni, łazienki z wanną, dwóch gabinetów (odrębnych dla pani i pana domu) oraz pokoju dziecka.
Styl wnętrza jest nowoczesny charakteryzujący się prostotą geometrii form mebli i innych elementów wykonywanych na zamówienie. Zastosowana kolorystyka oparta jest na naturalnej, stonowanej gamie barwnej z dużą ilością miodowego w odcieniu dębowego drewna i ciepłego światła. Są to cechy charakterystyczne dla projektów autorstwa pracowni TK Architekci. Wnętrze, zgodnie z założeniami inwestorów jest przytulne, sprzyjające relaksowi. Atmosferę wnętrza podkreśla ciekawa roślinność zaaranżowana na ścianie salonu oraz na specjalnej konstrukcji nad wyspą kuchenną. Zielona ściana wyposażona została przez architektki w system nawadniania oraz oświetlenie karmiące pozwalające roślinom optymalnie się rozwijać. Ciekawym aranżacyjnie elementem salonu jest również ażurowy regał z telewizorem, który separuje strefę salonu od wejścia do mieszkania, a w górnej części pozwala na przepływ światła dziennego do części wiatrołapu.
Pokój dziecięcy kolorystycznie stanowi kontynuację reszty mieszkania wzbogacany o delikatny szałwiowy odcień i tapetę z chłopięcym motywem. Ulubionym elementem wnętrza dla młodego mieszkańca jest antresola, wykorzystywana jako „baza” do zabawy. Udało się ją projektantkom wnętrz zaaranżować nad łóżkiem. Dynamiczny pięciolatek ma też w swoim pokoju drabinkę do ćwiczeń oraz ścianę pomalowaną farbą tablicową, do aktywności twórczej.
Łazienka z prysznicem przylegająca do sypialni rodziców, ze względu na małe rozmiary została zaplanowana jako jasne, monochromatyczne wnętrze. Właścicielka mieszkania chciała też nadać temu pomieszczeniu elegancji i lekkości. Łazienka z wanną dostępna z korytarza, wykorzystywana jako łazienka dla syna, gości oraz jako codzienna toaleta. Nawiązuje kolorystycznie bardziej do salonu (duża ilość dębowego forniru), jest też bardziej wyrazista i zdecydowanie ciemniejsza (grafitowe płytki).
Głównym akcentem aranżacyjnym sypialni rodziców jest granatowe łóżko z zagłówkiem na całą szerokość ściany zaprojektowane na zamówienie. Ze wglądu na niewielkie rozmiary tego pomieszczenia nie udało się tu wkomponować roślinności, ale jest akcent zieleni nawiązujący do konwencji salonu, w postaci obrazu z chrobotka.
Dużym sukcesem aranżacyjnym tego mieszkania jest wygospodarowanie sporej ilości pomieszczeń i odrębnych stref, na czym bardzo zależało inwestorom, bez utraty wrażenia przestrzenności i z zachowaniem pełnej wygody i ergonomii użytkowania. Efekt wizualny wnętrza odpowiada zarówno potrzebom domowników, jak i estetyce głównego nurtu stylu pracowni TK Architekci, która je zaprojektowała. Wnętrze niezaprzeczalnie jest przytulne, ciepłe i zapraszające.