Każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia, weryfikacji oczekiwań Klientów, ale też niesztampowego podejścia. W architekturze najgorsza jest przewidywalność. Jest to zdecydowanie obce architektowi Marcinowi Tomaszewskiemu z REFORM Architekt, który każdą kolejną realizacją pokazuje, że niemożliwe nie istnieje. Domy niczym rzeźby robią wrażenie. Potwierdzeniem tego może być nagroda German Design Award 2021 za projekt domu RE: LAKESIDE HOUSE.
Dom RE: LAKESIDE HOUSE
Pracownia: REFORM Architekt | Marcin Tomaszewski
Autor zdjęć: Piotr Krajewski | FB
Bryły futurystyczne, nieoczywiste
Klasyczne kostki, nieskomplikowane bryły. Proste w swojej formie, ale w architekturze budynków jest jak w modzie i wnętrzach. Trendy i gusta zmieniają się z biegiem czasu. Coś, co zachwycało nas swoją prostą formą dziś nie budzi w nas już takich emocji jak kiedyś. Potwierdza to architekt Marcin Tomaszewski z REFORM Architekt, który swoimi projektami potrafi zaskoczyć.
„Bardzo często to krajobraz warunkuje jak będzie wyglądała bryła oraz w którą stronę będzie zwrócona biorąc pod uwagę układ pomieszczeń. RE: LAKESIDE HOUSE jest tego najlepszym przykładem, gdyby nie takie ukształtowanie terenu, bliskość jeziora – ta bryła na 100% wyglądałaby inaczej” mówi architekt Marcin Tomaszewski.
German Design Award 2021 dla RE: LAKESIDE HOUSE
Jury międzynarodowego konkursu GERMAN DESIGN AWARD doceniło wspomniany projekt domu, przyznając RE: LAKESIDE HOUSE wyróżnienie. Dom niczym rzeźba z każdej strony wygląda inaczej, duża w tym również zasługa atrakcyjności położenia. Ze względu na czterometrową pochyłość działki oraz jej układ względem stron świata i sąsiadów dom jednorodzinny otrzymał rozczłonkowaną formę o zróżnicowanej wysokości, dzięki czemu z jednej strony sprawia wrażenie trzy-, z drugiej – dwukondygnacyjnego. Dzięki wyjątkowemu układowi terenu wjazd na działkę znajduje się z dwóch stron – wspólnie tworzą przelot przez posesję.
„Chciałem wykorzystać atrakcyjnie położoną działkę, jednocześnie miałem świadomość, że tuż obok znajdują się inne budynki mieszkalne. Dlatego zdecydowałem, że zaprojektuje wewnętrzne pomieszczenia tak, aby ich okna wychodziły na jezioro. Dobre widoki gwarantuje też lekkie uniesienie budynku – zbudowano go cztery metry nad poziomem jeziora. Sam dom ma trzy poziomy. Od strony pierwszego wjazdu na teren działki wydaje się mieć trzy kondygnacje, a od strony drugiego wjazdu wygląda na budynek dwukondygnacyjny. Poziom minus jeden zajął garaż i pomieszczenia techniczne. Parter to część dzienna, w której domownicy spędzają większość wolnego czasu. Wyżej znalazły się strefy prywatne z sypialniami” mówi Marcin Tomaszewski. „Wewnątrz udało się uzyskać niesamowite poczucie intymności, pomimo gęstej zabudowy wokół. Będąc w środku lub przebywając na tarasie od strony jeziora można cieszyć się ciszą i bezpośrednim kontaktem z przyrodą” dodaje architekt.
Sylwetkę domu kreuje kompozycja z mniejszych, poprzesuwanych względem siebie brył o dużych przeszkleniach (wszystkie okna w domu skierowane zostały w stronę jeziora) i płaskich dachach. I to ten charakterystyczny element spowodował, że jury GERMAN DESIGN AWARD przyznało swoją nagrodę właśnie projektowani spod ręki Marcina Tomaszewskiego.
GERMAN DESIGN AWARD to najważniejsza, międzynarodowa nagroda przyznawana przez German Design Council. Nagroda GERMAN DESIGN AWARD, po raz pierwszy przyznana została w 2012 roku. Celem konkursu jest odkrywanie, prezentowanie i honorowanie unikalnych trendów w projektowaniu. Każdy nagrodzony projekt wyznacza dziś nowe szlaki w międzynarodowym architekturze.