100-metrowa wieża mieszkalna obok istniejącego stadionu Klubu Resovia. Okolica istniejącego Stadionu Resovii przejdzie metamorfozę. W miejscu obecnego boiska planowana jest budowa nowoczesnego Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego, a tuż obok ma powstać kompleks mieszkaniowy Resovia Residence.
Kompleks mieszkaniowy Resovia Residence
Lokalizacja: Rzeszów, ul. Wyspiańskiego
Inwestor: Resovia Residence
Projekt: MWM Architekci
Zespół MWM: Marcin Smoczeński, Adela Koszuta-Szylar, Maciej Łobos, Jakub Lazarowicz, Paweł Dobrzański, Mateusz Szydło, Łukasz Fedczyszyn, Łukasz Dykiel, Katarzyna Grabiec,
Współpraca:
Konstrukcja: GSBK
Instalacje sanitarne: E4E
Instalacje elektryczne: E4E
Wykonawca: Grimbud
Powierzchnia: 55 000 m2
Projekt: 2018-2021 / Realizacja: 2021-2024
Wizualizacje: Vivid-Vision
Resovia Residence – pierwszy budynek wysokościowy od MWM
Obecnie w miastach żyje ponad 50% światowej populacji, a w roku 2050 według prognoz będzie to ok. 70%. Postępująca urbanizacja jest faktem i nie da się tego ignorować.
Wzrost znaczenia miast jest wielkim wyzwaniem w zakresie infrastruktury, transportu, ochrony środowiska, opieki zdrowotnej edukacji i wielu innych, które składają się na nasze życie. Gęste, pełne życia, kontaktów, interakcji, przeróżnych funkcji i aktywności miasto, jest modelem cywilizacyjnym, który kształtujemy od kilku tysięcy lat i dla którego nie mamy alternatywy. Z tego powodu kluczowym problemem miast jest dzisiaj zapobieganie niekontrolowanemu rozlewaniu się przedmieść i uzupełnienie zabudowy w szeroko pojmowanym śródmieściu.
Sposób kształtowania zabudowy zespołu świadomie nawiązuje do tradycyjnej, kamienicowej zabudowy historycznych miast. Budynki sytuowane wzdłuż ulic, tworzą zwarty kwartał zabudowy o wyraźnie zaznaczonych pierzejach, co jakiś czas przerywany sekwencjami placów otwierających się na wewnętrzne, półpubliczne dziedzińce. Rozczłonkowanie brył, świadome zastosowanie detalu i drobno wymiarowych elementów pozwala zmniejszyć poczucie skali i nadaje zabudowie przyjazny dla człowieka charakter.
Prezentacja i omówienie założeń projektu Resovia Residence. Zapis konferencji z dnia 17 czerwca 2021 r.
100 metrowa wieża mieszkalna w Rzeszowie
Zespół budynków tworzy zwarty kwartał intensywnej miejskiej zabudowy, o wyraźnie zaznaczonych pierzejach i otwierających się w kierunku ulic dziedzińcach.
Zabudowa odwołuje się do tradycyjnych zasad kształtowania tkanki urbanistycznej. Bryły budynków nawiązują do tradycyjnej, miejskiej zabudowy, w której budynki pochodzące z różnych epok sąsiadują ze sobą, tworząc spójną całość.
Człowiek poruszający się pieszo ma czas i potrzebę kontemplowania otoczenia, które staje się niemożliwe przy większych prędkościach. W historycznych miastach, zaprojektowanych dla ruchu pieszego i bogatych w architektoniczne detale czujemy się dobrze, a nasze zmysły są stale zaangażowane. Miasta modernistyczne pełne są budynków o wielkich, ubogich w detale płaszczyznach, które ogląda się z daleka, głównie z okien samochodu lub autobusu. Takie przestrzenie odbierane są jednoznacznie jako odpychające i nieprzyjazne.
Ogólnodostępne partery tworzą przyjazną i bezpieczną przestrzeń, sprzyjającą naturalnemu powstawaniu więzi społecznych. Zlokalizowane między budynkami skwery umożliwiają natomiast kontakt z zielenią, który jest kluczowy dla komfortu życia mieszkańców. Tworzą też naturalną przestrzeń kontaktu dla lokalnej społeczności.