Styl skandynawski zyskuje coraz większą popularność w polskich domach. Jego klimat nawiązuje do chłodnej klimatycznie, ale za to domowej atmosfery Północy. Spokojna kolorystyka, proste kształty, naturalne drewno oraz surowe wnętrze z przewagą bieli i brązu tworzą bezpretensjonalną i uniwersalną aranżację. Właśnie ten styl był inspiracją i punktem wyjścia do stworzenia jednego z projektów pracowni 81.waw.pl – domu jednorodzinnego w Karczewie.
81.waw.pl to warszawska pracownia architektoniczna, której nowoczesne i oryginalne projekty doceniane są nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Stworzona została z pasji przez małżeństwo architektów (-> Projekty 81.WAW.PL na portalu Archinea).
Wnętrze domu jednorodzinnego w Karczewie
Pracownia: 81.WAW.PL
Lokalizacja: Karczew, woj. mazowieckie
Powierzchnia mieszkalna: 150 m2
Zdjęcia: Michał Przeździk
Projekt: 2013 / Zrealizowany
Polski przepis na skandynawskie wnętrze
Całe wnętrze domu jednorodzinnego w Karczewie, o powierzchni użytkowej 185 mkw., luźno nawiązuje do stylu skandynawskiego poprzez zastosowanie stonowanej kolorystyki i prostych, klasycznych brył. Króluje tu biel, a stalowe, czarne i szare dodatki uzupełniają całość, tworząc elegancki klimat. Uwagę zwracają przede wszystkim liczne drewniane elementy, które ocieplają surową kolorystykę wnętrza.
Zależało nam na stworzeniu przestronnych pomieszczeń, stąd właśnie wybór bieli, która nie przytłacza przestrzeni. Drewno to natomiast ciepły akcent, który czyni całość bardziej przytulną. Wbrew pozorom chłodne skandynawskie aranżacje tworzą wygodne, spokojne i rodzinne wnętrza – zaznacza Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL.
Całość została podzielona na dwie strefy – dzienną, która znajduje się na parterze oraz nocną, zlokalizowaną na piętrze. W części dziennej znajduje się salon z jadalnią, kuchnia, spiżarnia, toaleta oraz gabinet. Centralnym punktem zarówno salonu, jak i całej strefy dziennej jest czarna, bazaltowa bryła, w której zaprojektowany został między innymi kominek. To właśnie wokół niej skupiają się pozostałe pomieszczenia. Od strony kuchni bryła zmienia się w drewnianą kostkę z przeszkleniami, w której mieszczą się schody. Uwagę przykuwa jasna, drewniana podłoga w salonie oraz białe panele z płyty mdf, którymi wyłożono ściany.
Panele zastosowano zarówno w salonie, jak i w holu wejściowym czy jadalni. Znajdują się również w zabudowie kuchennej, dzięki czemu całość jest bardzo spójna – podkreśla Rafał Gudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL.
Surowy charakter uzyskano także poprzez zastosowanie szczotkowanej blachy. Wykorzystano ją nie tylko do obicia drzwi wszystkich pomieszczeń, ale także poprzez umieszczenie na ścianach stała się głównym elementem łazienki dla gości. W połączeniu z białą armaturą i szarą podłogą prezentuje się elegancko i zarazem industrialnie. Blacha została wykorzystana również w kuchni, gdzie ułożono ją na białych frontach szafek. Dzięki temu powstała praktyczna, ale i bardzo nowoczesna przestrzeń.
W górnej części zlokalizowano przestronny i długi hol, którego aranżacja była bardzo dużym wyzwaniem oraz pokoje dla dzieci, łazienkę i główną sypialnię z oddzielną łazienką. Efekt optycznego powiększenia przestrzeni uzyskano poprzez wybór jasnej, kamiennej podłogi. Drewniana zabudowa ścian pozwoliła natomiast wydłużyć pomieszczenie. Ledowe oświetlenie w podwieszanym i napinanym suficie typu barrisol rozjaśnia całość. Dodatkowo zastosowano również delikatną, szklaną balustradę oraz duże przesuwne drzwi „wbudowane” w zabudowę ścienną.
Warto zwrócić uwagę na główną sypialnię, połączoną z przeszkloną łazienką i garderobą. Zastosowanie przeszklenia pozwala stworzyć wrażenie otwartej przestrzeni. Ponadto, w sypialni znalazły się duże lampy techniczne. Oprócz szarej zabudowy i ściany za łóżkiem również w odcieniach szarości, tu także znalazło się miejsce dla drewna. Jasna drewniana podłoga, łóżko oraz elementy konstrukcyjne dachu zdecydowanie ociepliły wnętrze – zaznacza Anna Paszkowska-Grudziąż.
Punktem wyjścia przy aranżacji wnętrza był styl skandynawski, który jednak nie zdominował całej przestrzeni. Stonowana kolorystyka i niebanalne dodatki pozwoliły na stworzenie klimatycznego wnętrza w polskim domu, z odrobiną Skandynawii w tle.