Domy w Bieszczadach to jeden z najnowszych projektów pracowni Z3Z Architekci. Wolnostojące obiekty tworzące zespół domów letniskowych, zlokalizowane są na zboczu góry, zapewniając turystom niezwykły widok na panoramę Bieszczad. Główną ideą koncepcji było maksymalne otwarcie wnętrza domów na najbliższe otoczenie i zatarcie granicy między wnętrzem a zewnętrzem, zapewniając stały kontakt z naturą. Architekci zaprojektowali bardzo skromne w formie bryły, zachowując szacunek wobec najbliższego otoczenia.
Domy w Bieszczadach
Pracownia: Z3Z ARCHITEKCI | Mateusz Zajkowski
Lokalizacja: Smerek, woj. podkarpackie, Bieszczady
Projekt: 2017 / Realizacja: 2018
Powierzchnia: 3 x 45m2
Domy w Bieszczadach
Prezentowane domki zlokalizowane będą we wsi Smerek w głębokich Bieszczadach, tuż przy Bieszczadzkim Parku Narodowym i granicy ze Słowacją oraz Ukrainą. Jest to projekt, który od samego początku wzbudził w projektantach rzadko spotykane emocje. Projektowanie w otoczeniu natury zawsze jest ciekawym zadaniem, jednak to miejsce przekroczyło oczekiwania projektantów. Działka zlokalizowana jest wysoko, na zboczu góry, z której roztacza się szeroki widok na panoramę Bieszczad. Przebywając na działce, mamy poczucie, że otacza nas jedynie natura i znajdujemy się bardzo daleko od jakiejkolwiek cywilizacji, jednocześnie będąc onieśmielonymi wspaniałymi widokami.
Projektanci po wizycie na działce poczuli ogromny szacunek do tego miejsca. Wiedzieli, że muszą podejść z pokorą do tego projektu. Był to jeden z powodów, dla którego powstały tak proste, skromne bryły.
Inwestor zachwycony swoją działką i pięknym widokiem od początku chciał, aby jedna ściana była wielkim oknem, aby móc cieszyć się Panoramą Bieszczad nie wychodząc na zewnątrz. Wyobrażał sobie jednak, że domki będą zwrócone krótszym bokiem do widoku. Projektanci poszli o krok dalej.
Zaczynając od inspiracji Inwestora i założenia, że choćby wnętrze było wspaniałe – to i tak cały sens przebywania w tym miejscu jest na zewnątrz. Ideą projektu było zaprojektowanie układu zapewniającego wszystkim aktywnościom w środku nieustanny kontakt z zewnętrzem i roztaczającą się panoramą gór. Dlatego domy zostały skierowane dłuższym bokiem w kierunku panoramy, by szklana ściana umożliwiająca kontakt z naturą była jak najdłuższa. Dzięki temu, przebywając w środku, z każdego pomieszczenia, w którym przebywamy, możemy cieszyć się górami. Ponadto, duże drzwi między salonem a sypialną zaprojektowano jako przesuwne, dzięki czemu – po ich otworzeniu w pewnym sensie znika ściana między salonem a sypialnią i widok na Bieszczady jest jeszcze szerszy.
Budynki nie stoją w jeden linii, są przesunięte „schodkowo” względem siebie. Usytuowanie na działce oraz boczne ściany tarasów mają zapewnić maksimum prywatności mieszkańcom każdego z nich. Wewnątrz, każdy z domów posiada wysoki salon z kuchnią niezamknięty stropem, sypialnię oraz antresolę nad sypialnią.