SkyGarden to dom pasywny z podniebnym ogrodem, który do ogrzewania i wentylacji potrzebuje bardzo mało energii w porównaniu do typowego domu jednorodzinnego.
„Projekt w 2013 roku zdobył Grand Prix w konkursie miesięcznika „Murator” na Energooszczędny Dom Dostępny Roku 2013. Na początku 2014 roku zgłosili się do nas inwestorzy, którzy postanowili taki dom wybudować dla siebie. Projekt przeszedł kilka modyfikacji jak zmiana konstrukcji z drewnianej na murowanej oraz modyfikacje w układzie formy zewnętrznej strefy wejściowej z pergolą oraz układu wnętrza, które zostały dopasowane do potrzeb działki oraz przyszłych użytkowników” – opowiadają autorzy projektu, architekci z biura menthol architects.
SkyGarden
Lokalizacja: Warszawa, ul. Sochaczewska
Autorzy: menthol architects
Architekci: Liliana Krzycka, Rafał Pieszko, Adam Baczewski
Konstrukcja: Andrzej Klaczyński
Generalny wykonawca: ZRB Sp. z o.o. Konrad Czekalski
Inwestor: prywatny
Projekt konkursowy: 2013 / Projekt: 2014 / Realizacja: 2017
Zdjęcia: Przemysław Turlej
SkyGarden
Budynek wykorzystuje energię słońca i ziemi do ogrzewania i produkcji ciepłej wody, inteligentnie dostosowuje się do klimatu zewnętrznego wykorzystując naturalną wentylację dzięki specjalnie zaprojektowanej przestrzeni centralnego holu z możliwością wentylacji poprzez efekt ciągu komina.
Wkomponowany w bryłę budynku ogród, przylegając do ściany północnej i stropu domu zapewnia swoistą symbiozę domu i ogrodu pod względem energetycznym, w zimie pozyskuje i magazynuje ciepło, w lecie natomiast nie dopuszcza do przegrzania budynku. Przyjęte rozwiązanie ma na celu zachęcić użytkowników domu do korzystania z ogrodu i jego pielęgnacji. Im więcej pracy mieszkańcy włożą w prawidłowe użytkowanie ogrodu, tym większe będą oszczędności w zużyciu energii na ogrzewanie, a także zyski płynące z wykorzystania produktów całorocznego zielonego ogrodu. Założeniem było również stworzenie domu, który będzie oferować dodatkowe miejsce pracy i wypoczynku dla mieszkańców oraz da możliwość stworzenia oazy zieleni z całorocznym ogródkiem do hodowli kwiatów, warzyw i owoców. Ogród może pełnić także funkcję dodatkowego „zielonego” salonu, pokoju do pracy lub atelier, pokoju gier i zabaw dzieci, czy stać się kącikiem medytacji wśród obecnej przez cały rok zieleni.
Przyjęty na elewacjach system przesuwnych paneli, oprócz funkcji regulacji prywatności, ma ważne zadanie regulacji bilansu energetycznego domu. Latem, panele stanowią ważną ochronę przed słońcem, chroniąc przed przegrzaniem domu, dodatkowo zapewniają ochronę przed wiatrem oraz regulują natężenie wentylacji przy otwartych oknach.
Liliana Krzycka, Rafał Pieszko
Dane liczbowe:
Powierzchnia terenu: 1076 m2
Powierzchnia zabudowy: 163 m2
Powierzchnia użytkowa (z garażem i ogrodem): 219 m2
Powierzchnia całkowita: 298 m2
Kubatura: 594 m3
Lista producentów użytych materiałów:
Stolarka okienna: Vetrex
Ściany zewnętrzne: Y-tong Energo 24cm
Panele przesuwne: Baier
Konstrukcja dachu: Steico I-beam
Izolacja ścian: Styropian grafitowy Termo Organika
Izolacja płyty: Styrodur synthos XPS
Drzwi wejściowe i brama garaż: Wiśniowski
Blacha dach: blacha tytan-cynk Rheinzink