Projektowany dom zlokalizowany jest nad Jeziorem Żywieckim. Działka położona jest w pięknym miejscu z widokami na góry oraz w bezpośredniej bliskości wody (około 100 metrów do linii brzegowej). Zbiornik wodny jest otoczony wałem ziemnym, a działka nie ma bezpośredniego widoku na jezioro, w związku z czym jednym z kluczowych założeń projektu pracowni MUS ARCHITECTS była chęć rozwiązania tego problemu.
„Peryskop” – Dom nad jeziorem
Projekt: MUS ARCHITECTS
Zespół autorski: Anna Porębska, Adam Zwierzyński
Lokalizacja: Jezioro Żywieckie
Peryskop
Spojrzeć dalej. Zobaczyć więcej.
Celem projektowanej architektury jest między innymi uzyskanie widoku na Jezioro Żywieckie. Dosłownie „spojrzenie” ponad przeszkodą, jaką jest wał ziemny stojący między terenem opracowania a widokiem.
„Postanowiliśmy nawiązać do narzędzia, jakim jest peryskop – przyrząd optyczny służący do obserwacji przedmiotów znajdujących się poza polem widzenia obserwatora lub zakrytych przeszkodami. Zaprojektowany przez nas dom jest architektoniczną interpretacją funkcji i formy peryskopu” – opowiadają autorzy projektu.
Program funkcjonalny
Program funkcjonalny domu został rozłożony na trzech poziomach, w schemacie odwróconym.
„Część dzienną zdecydowaliśmy się podnieść maksymalnie do góry w taki sposób by zapewnić widok ponad linią wału na jezioro i jego przeciwległy brzeg.”
Na parterze znajduje się strefa wejściowa z holem, garażem dwustanowiskowym oraz strefą spa posiadająca bezpośrednie wyjście na ogród w części zachodniej działki. Na pierwszym piętrze mieści się cała część nocna – pokoje oraz łazienka. Na najwyższej kondygnacji znajduje się salon z jadalnią oraz kuchnia, a także mała toaleta. Cześć dzienna położona jest w całości powyżej wału, dzięki czemu uzyskano szeroki, panoramiczny widok na zbiornik wodny. Dzięki zastosowaniu cienko-profilowego systemu stolarki okiennej możemy niemalże całkowicie otworzyć się na widok zacierając barierę miedzy wnętrzem a zewnętrzem.
Z boku bryły mieści się wydzielona klatka schodowa łącząca wszystkie kondygnacje. Dodatkowo w garażu zlokalizowano niewielki towarowy dźwig umożliwiający transport zakupów i towarów bezpośrednio do kuchni.
Nowoczesna bryła i znak w przestrzeni
Dom stanowi odzwierciedlenie założeń koncepcyjnych i funkcjonalnych. Nowoczesna, zintegrowana i spójna bryła tworzy rozpoznawalny znak w przestrzeni, „Peryskop” pozwalający spojrzeć dalej i zobaczyć więcej.
Projektowana przestrzeń umożliwia rekreację i podziwianie okolicy na wielu poziomach – z tarasów przy pokojach w części prywatnej, a także, – co stanowi największy walor uzyskany w wyniku procesu projektowego, z dużej części dziennej podniesionej ponad linię wału otaczającego jezioro.