Pracownia Gravitacja z Zakopanego zdobyła I Nagrodę w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej osiedla mieszkalnego Active Village w Karpaczu. Gratulujemy!
Konkurs na koncepcją architektoniczną osiedla Active Village w Karpaczu
I Nagroda w konkursie: Gravitacja Architekci
Zespół projektowy: Dominika Kasieczko, Kinga Kasprzycka – Hornowska, Bartek Gąsienica – Ladzi, Andrzej Stopka Faktor
Inwestor: Kristensen Group
Lokalizacja: Karpacz, woj. dolnośląskie
Projekt: 2016
Aktywne osiedle na najwyższym poziomie Karpacza
Zwycięzcą konkursu na koncepcję architektoniczną nowej inwestycji Kristensen Group w Karpaczu jest pracowania Gravitacja z Zakopanego z Dominiką Kasieczko na czele. Kapituła przyznała Grand Prix i 15 000 PLN za właściwą skalę osiedla
i pokazanie dobrej funkcji współczesnej architektury, szacunek do przyrody, wykorzystanie istniejących zasobów natury, subtelną, uporządkowaną architekturę i ciekawe rozwiązania koncepcyjne, które będą zachęcać do aktywnego wypoczynku.
Dusza działki
– Szukaliśmy projektu, który odkrywa duszę pięknej i trudnej działki przy ul. Partyzantów. W koncepcji Gravitacji m.in. zachowana jest naturalna roślinność górskiej hali i wyeksponowane leżące tam wanty (głazy) – mówi Jacek Twardowski, dyrektor zarządzający Kristensen Group. – Wyłonienie jednej koncepcji z 9, które ocenialiśmy, było dużym wyzwaniem, gdyż architekci startujący w konkursie reprezentowali wysoki poziom i zaproponowali bardzo różne koncepcje, z których każda odkrywała potencjał terenu – dodaje Marek Wielgo. – Zwycięska praca ujęła nas takim rozplanowaniem osiedla, dzięki któremu z salonu każdego domu jest piękny widok na góry. Dodatkowo zaproponowana architektura nie przytłacza natury – ocenia Zbigniew Reszka, prezes Arch Deco.
– Mieszkamy i pracujemy w Zakopanem, wiemy więc, że widok na góry to najważniejszy atrybut, który należy uwzględnić przy projektowaniu osiedla apartamentów wakacyjnych – mówi Dominika Kasieczko z Gravitacji. – Największym wyzwaniem było poradzenie sobie ze spadkiem terenu i znalezienie egalitarnego rozwiązania koncepcyjnego, dzięki któremu atrakcyjny widok będą mieli również właściciele niższych partii działki – dodaje Dominika Kasieczko.
Kapituła wyróżniła także pracownię WXCA z Warszawy reprezentowaną przez Martę Sękulską Wrońską, przyznając jej drugie miejsce i 5000 PLN za piękną koncepcję kameralnego osiedla, która wyzwala emocje i wkomponowuje się w otoczenie. Trzecie miejsce i 2000 PLN poszło do rąk Wojciecha Drajewicza z ArCADy z Jeleniej Góry za wyjątkową zgodność na etapie przedstawiania koncepcji z miejscowym planem. Swojego faworyta wskazali również internauci i okazał się nim projekt przedstawiony przez Magdalenę Pawlak z Warszawy (koncepcja otrzymała 286 ważnych głosów z 1010 oddanych).
Czteroosobowe Jury w składzie Jacek Twardowski, Wojciech Baran, Zbigniew Reszka i Marek Wielgo oceniało zakodowana prace, więc do momentu ogłoszenia wyników na gali zakończenia konkursu panowie nie znali autorów nagrodzonych projektów.
Kolejne kroki
Zwycięski zespół został zaproszony do negocjacji z inwestorem. – Chcielibyśmy otrzymać pozwolenie na budowę najpóźniej w drugiej połowie 2017 r., czeka nas więc intensywnych kilka miesięcy. Jeszcze w grudniu spotkamy się z Gravitacją, by rozmawiać o szczegółach współpracy – mówi Wojciech Baran, dyrektor zarządzający Kristensen Group. Inwestycja powstanie w dwóch lub trzech etapach, a zakończenie pierwszego planowane jest na pierwszy kwartał 2019 r. Na działce, położonej na wysokości 800 m n.p.m, która ma blisko 3 hektary zostanie wybudowanych około 120 apartamentów.
Koszt przedsięwzięcia jest szacowany na 35 mln PLN. Osiedle przy ul. Partyzantów będzie trzecią inwestycją Kristensen Group w Karpaczu.
Opis koncepcji architektonicznej
Idea
Active Village to osiedle apartamentów wakacyjnych, sprzyjające aktywnemu stylowi życia i wspólnemu spędzaniu czasu. W świecie coraz bardziej zamkniętym na drugiego człowieka, wśród rozprzestrzeniającej się cywilizacyjnej choroby samotności, tworzymy aktywne osiedle na najwyższym poziomie Karpacza. Zwarte enklawy zabudowy, kameralne miejsca spotkań oraz strefy wypoczynkowe pełne atrakcji będą pozytywnie wpływać na przeciwdziałanie temu zjawisku.
Active Village jest odpowiedzią na pytanie w naszych głowach: Kim w tym momencie jesteśmy my, Współcześni? Zakorzenieni w kulturze europejskiej, ale jednocześnie rozglądający się zarówno na wschód, jak i na północ. A cały czas podążający na zachód. Współczesny wyjazd „w góry” to odpoczynek od miejskiego zgiełku i siedzącego korpo-zamętu; możliwość niezobowiązującego spaceru w karkonoskim krajobrazie. Okazja do spędzenia czasu na poszukiwaniu symbiozy z naturą i złapania oddechu. Wędrówki po okolicy, celowo, bądź lepiej przypadkiem, zaprowadzą nas do pobliskiej świątyni Wang. Kiedy nie mamy ochoty na włóczęgi i chcemy zostać w domu, skorzystajmy ze strefy wyciszenia, zajęć jogi, bądź po prostu pohałasujmy na boisku. Po całym dniu aktywności warto odwiedzić typowo słowiańską banię, czy też, jak uczą nas Skandynawowie – saunę.
Architektura
Projektowana architektura nawiązuje do otoczenia poprzez prostotę brył, wykończenie naturalnym drewnem, lokalnym kamieniem i pokryciem dachu z drobno-elementowej blachy. Projektowane obiekty przewidziane są do całorocznej i długoletniej eksploatacji.
Główne osie widokowe na Karkonosze i na Kotlinę Jeleniogórską determinują kierunek ustawienia budynków. Domy zostały zaprojektowane tak, by każdy apartament posiadał pokój dzienny z widokiem na Karkonosze. Wykorzystany został naturalny spadek terenu, by jak najlepiej wyeksponować walory krajobrazowe. Każdy apartament posiada duże frontowe okno, przestronny taras lub wygodny zadaszony balkon. Na tarasach przewidziano stoliki i siedziska, jako formę mebli zewnętrznych. Skupiska domów są od siebie odseparowane „korytarzami” widokowymi i komunikacyjnymi. Zwarta zabudowa i połączenie domów pozwoliło zachować dużo przestrzeni na strefy aktywności i zieleń.
Struktura zabudowy
Zaprojektowano dwa typy domów jednorodzinnych.
– Typ 1 to bliźniak składający się z 2 domów jednorodzinnych połączonych wspólną klatką schodową i przesuniętych względem siebie w pionie o pół kondygnacji (1,48m). W budynku typu bliźniak znajdują się 4 apartamenty: jednopoziomowe na parterze i 2 -poziomowe na piętrze wraz z antresolami.
– Typ 2 to pojedynczy budynek jednorodzinny z dwoma apartamentami – jednym na parterze i jednym na piętrze wraz antresolą.
Etapowanie inwestycji
Inwestycję podzielono na 2 etapy. Etap 1 obejmuje realizację 13 bliźniaków i 7 pojedynczych w południowej części działki. Drugi etap obejmuje realizację 10 bliźniaków i 6 pojedynczych, w północnej części działki. W 1 etapie projektowane jest wykonanie 66 apartamentów o łącznej powierzchni 3907,21m², a w drugim etapie 52 apartamentów o powierzchni 3070,58m². Ogółem zaprojektowano 118 apartamentów o łącznej powierzchni 6977,79m².
Komunikacja wewnątrz osiedla dla 1 etapu inwestycji realizowana jest ciągiem pieszo-jezdnym w formie pętli. Wjazd i wyjazd znajdują się od strony ul. Partyzantów. W związku z realizacją 2 etapu inwestycji przewidywana jest budowa drugiego wjazdu i rozszerzenie pętli. Dzięki takiemu rozwiązaniu po realizacji pierwszego etapu Przewidziano również połączenie osiedla (ścieżki w Strefie Natury) ze ścieżką turystyczną w kierunku świątyni Wang. Wzdłuż ciągu pieszo jezdnego zlokalizowano miejsca postojowe, ławki, oświetlenie zewnętrzne oraz skupiska zieleni. Dojścia do budynków zaprojektowano bezpośrednio z ciągu pieszo jednego w formie chodników, które będą dyskretnie oświetlone.
Strefa Natury
Pomiędzy zgrupowaniami domów 1 i 2 etapu zaprojektowano pas „dzikiej zieleni”, ciek wodny, niewielkie stawy, naturalne głazy i ścieżkę. Jest to Strefa Natury, która ma charakter górskiej łąki jednocześnie stanowiąc „korytarz widokowy” oraz dopełnienie dla Strefy Active i Strefy Zen.
Strefa Active
Na terenie osiedla zaprojektowano wiele miejsc aktywnego wypoczynku i uprawiania sportu. Główne zgrupowanie obiektów rekreacji znajduje się w dolnej części działki (najniższa część terenu inwestycji), gdzie przewidziano boisko wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej, siłownię zewnętrzną z 10 urządzeniami do ćwiczeń, plac zabaw dla dzieci, rowerowy pumptrack i mini tor do ćwiczeń z psami. Pełnowymiarowe boisko wraz z 2 metrowa strefą bezpieczeństwa będzie służyło do gry w koszykówkę i w siatkówkę. Umożliwia także grę w tenisa, piłkę nożną młodzieżową montaż demontowalnych bramek) i inne gry zespołowe. Do boiska prowadzą dojścia piesze z 2 stron dla 2 drużyn, a na murku oporowym przewidziano miejsca siedzące.
Strefa Zen
W Active Village stworzyliśmy również miejsce służące regeneracji sił fizycznych i psychicznych. Strefa Zen to przestrzeń świadomego wypoczynku, w której znajduje się: miejsce do ćwiczeń na świeżym powietrzu (takich jak: gimnastyka, joga, taniec)strefa „bez” wi-fi, hamaki oraz sauny.
– miejsce do ćwiczeń na świeżym powietrzu, takich jak: gimnastyka, joga, taniec. Jest to przestrzeń w formie okręgu, o nawierzchni z gładkich desek, gdzie każdy może przynieść swoją matę i poćwiczyć.
– Strefa bez wi-fi to przestrzeń wyznaczona w terenie za pomocą głazów i kamieni, specjalnie oznaczona, po wkroczeniu do niej mieszkańcy zostają zachęceni do świadomego wypoczynku i wyłączenia w swoich telefonach przekazu danych internetowych oraz wi-fi.
– Hamaki wśród zieleni
W strefie „bez wi-fi” przygotowane będą hamaki rozpięte między drzewami i tzw. „hamaki brazylijskie” tj. na samonośnym stelażu.
– Sauny: sauna fińska i tzw. „bania”Sauna jest niezastąpionym sposobem regeneracji po wysiłku fizycznym, wzmacnia odporność, oczyszcza organizm z toksyn i sprzyja spotkaniom oraz rozmowom między ludźmi. Nie ma też lepszego sposobu na wygrzanie się po nartach lub zimowej górskiej wycieczce. Sauna fińska jest najbardziej znana, proponujemy jej lokalizację w drewnianym domku z zapewnioną przebieralnią oraz stołem do masażu. Coraz popularniejsza staje się również sauna rosyjska tzw. bania, gdzie trzeba wszystko przygotować samemu, tj rozpalić ogień i wygrzać kamienie. Saunom towarzyszy oczko wodne z kamieniami (mini staw)do schładzania. Zimą nacieramy się śniegiem, w domku znajdzie się tez balia z niezamarzającą wodą i prysznic.
Podsumowanie
Active Village w Karpaczu to założenie osiedla nastawionego na aktywność nie tylko w sferze ciała, ale także ducha. Inspirująca okolica i symbioza z otaczającą przyrodą wpływa pozytywnie na rozwój i pozwala odnaleźć harmonię. Otwartość i tworzone enklawy w postaci grup budynków pozwolą otwierać się na sąsiadów i dzielić swoimi zainteresowaniami tudzież pasjami.