Poznańskie „Żelazko” to charakterystyczna, odbudowana w ostatnich latach kamienica, która z miejsca stała się na powrót jednym z symboli miasta. Zlokalizowana w ścisłym centrum, zaledwie kilkaset kroków od Starego Rynku i w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Browaru, jest niewątpliwie jednym z najbardziej prestiżowych budynków mieszkalnych w okolicy. Jak jednak zaprojektować wnętrze, zdolne pogodzić taką rangę obiektu ze skromnym metrażem mieszkania? Z wyzwaniem tym mierzy się projekt Studio z Kotarą, przygotowany przez młodego architekta Piotra Pańczyka z pracowni CZY Architektura.
Studio z Kotarą
Projekt wnętrz: Piotr Pańczyk | CZY Architektura
Lokalizacja: Poznań
Powierzchnia: 30,16 m2
Zdjęcia: Jakub Troszczyński (InOutPhoto) oraz Michalina Orzełek
Zdj. Jakub Troszczyński (InOutPhoto)
Studio z Kotarą
Zaledwie 30m2 wystarczyć musiało na zrealizowanie pełnego programu funkcjonalnego, włącznie z pełnowymiarową kuchnią, kanapą i dwuosobowym łóżkiem. Projektując tak wiele różnorodnych funkcji w ramach pojedynczej przestrzeni, niezwykle istotnym zagadnieniem stało się wizualne wydzielenie stref, przy jednoczesnym zachowaniu spójnego charakteru wnętrza. Udało się to osiągnąć, pomimo ograniczeń budżetowych i restrykcyjnego wymogu zastosowania wykończeń odpornych oraz łatwych w utrzymaniu czystości (co z kolei podyktowane było przeznaczeniem mieszkania na wynajem), dzięki starannie dobranej palecie kolorystycznej i gamie różnorodnych, acz harmonijnie współgrających ze sobą materiałów.
Stylistykę konsekwentnie utrzymano w duchu minimalizmu. Dominują kąty proste, pełne płaszczyzny i ascetyczny detal. W mieszkaniu zastosowano szlachetne materiały, które mają stanowić odzwierciedlenie ducha budynku. Kontrastowe zestawienia czerni i bieli łagodzone są przez naturalne barwy drewna, cegły i betonu (każda przypisana do innej strefy). Nad blatem kuchennym zastosowano szkło Lacobel, które subtelnie odbija światło i optycznie powiększa mieszkanie. Wykonane na wymiar meble zapewniają liczne schowki, które w pełni wykorzystują dostępną w mieszkaniu przestrzeń.
Życie w centrum dużego miasta toczy się w ciągłym ruchu, co odzwierciedlać musiała projektowana przestrzeń, łatwo dając dopasowywać się do zmiennych potrzeb. Postulat ten realizuje okazała kotara – najistotniejszy element aranżacji, nadający jednocześnie ton całemu mieszkaniu. Umiejscowiona na granicy strefy dziennej i sypialnianej, umożliwia całkowitą zmianę charakteru wnętrza jednym tylko ruchem ręki. Odsłonięta – pozwala w pełni cieszyć się całą dostępną przestrzenią, dodatkowo podkreślaną poprzez wyjątkowo wysokie sufity i ciemniejszy kolor wyeksponowanej cegły, która wizualnie oddala jedną ze ścian. Zasłonięta – wprowadza niezbędną intymność do sypialni oraz pozwala zakryć ją przed wzrokiem gości. Ponownie zdecydowano się tu na materiał jednocześnie prosty i szlachetny: szytą na zamówienie, obficie fałdowaną włoską tkaninę, której ruch wprowadza do wnętrza intrygującą dynamikę i grę światłocienia.
Zdj. Jakub Troszczyński (InOutPhoto)
Zdj. Jakub Troszczyński (InOutPhoto)
Zdj. Jakub Troszczyński (InOutPhoto)
Zdj. Jakub Troszczyński (InOutPhoto)
Zdj. Michalina Orzełek
Zdj. Michalina Orzełek
Zdj. Jakub Troszczyński (InOutPhoto)
Zdj. Jakub Troszczyński (InOutPhoto)
Zdj. Jakub Troszczyński (InOutPhoto)