Styl eklektyczny to prawdziwa perełka w świecie aranżacji wnętrz. Dlaczego? Ponieważ wymyka się wszelkim ramom, normom i stereotypom. Obowiązujące tutaj reguły są bardzo luźne, a najwięcej do powiedzenia ma nasza pomysłowość i kreatywność. To znakomite rozwiązanie dla każdego, kto lubi wiele różnych estetyk i nie może się zdecydować na wybór tylko jednej, by urządzić swoje wnętrze. W stylu eklektycznym możemy połączyć wszystko to, co lubimy, bez ryzyka, że zafundujemy sobie dekoratorską katastrofę!
Zacznijmy od kilku słów, które przybliżą nam, czym jest omawiany przez nas styl. Jego twórcą jest William C. Pahlmann, który okazał się prawdziwym rewolucjonistą w świecie aranżacji wnętrz. Odważnie, jak nikt przed nim, czerpał inspiracje z wielu różnych estetyk, tworząc unikalne i niepowtarzalne stylizacje, które miały odzwierciedlać osobowość zleceniodawcy. To, co dla innych mogło być prawdziwym miszmaszem, dla samego zainteresowanego było perfekcyjnym połączeniem wszystkich rzeczy, które najbardziej kocha i ceni. Stąd właśnie w jednym pokoju mogą się znaleźć francuskie antyki z XVIII wieku, nowoczesny fotel w neonowym kolorze i tapeta we wzory geometryczne.
Musimy jednak doprecyzować zagadnienie, by nie wypaczyć istoty tego stylu. Choć możemy tutaj łączyć najbardziej nawet niepasujące do siebie elementy – staromodne z nowoczesnym, gładkie z wzorzystym i eleganckie z surowym – całość kompozycji musi się prezentować harmonijnie. Styl eklektyczny nie może przypominać składzika, w którym znalazło się wszystko, co mieliśmy pod ręką. By stworzyć naprawdę zachwycający wystrój, musimy się nauczyć trudnej sztuki wybierania i dobierania poszczególnych elementów. W jaki sposób? By nie wywracać wszystkiego do góry nogami w naszym domu, proponujemy posłużyć się tym, co mamy i dotychczasowe wnętrza przerobić na eklektyczne za pomocą odpowiednio dobranej tapety do salonu, sypialni czy przedpokoju.
Murowana elegancja
Tworzenie mieszkania w stylu eklektycznym może być świetną zabawa i prawdziwą przyjemnością, jeśli pozwolimy sobie na odrobinę szaleństwa i puścimy wodze fantazji. Zacznijmy więc od eleganckich, szykownych wnętrz w stylu glamour. Jeśli do tej pory w naszym salonie królowały lustra w bogato zdobionych ramach, kryształowy żyrandol, puchate dywany i meble o błyszczących, gładkich frontach, wprowadźmy do aranżacji surowy akcent. Doskonałym przykładem jest tapeta imitująca czerwony, ceglany mur. Trudno o bardziej kontrastujące ze sobą połączenie niż zestawienie elegancji i surowego stylu industrialnego, z którym z pewnością kojarzą się odsłonięte cegły. Wprowadźmy do wnętrza kilka innych, utrzymanych w tej estetyce akcentów: betonowy wazon lub misę na owoce, stojącą lampę z miedzianych rurek czy wielki, fabryczny zegar i cieszmy się eklektycznym pięknem!
Współczesne królestwo
W dzisiejszych czasach jednym z najpopularniejszych stylów dekoratorskich jest minimalizm. Ograniczając ilość mebli, sprzętów i dodatków, sprawiamy, że przestrzeń jest bardziej funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu, jednak minusem jest to, że takie wnętrze może się szybko znudzić. Wówczas zamieńmy monotonną przestrzeń w odważną stylizację za pomocą jednego tylko elementu. Naszą propozycją jest tapeta w wiktoriańskie wzory. Połączenie nowoczesnego minimalizmu z bogatą, wystawną ornamentyką na ścianie przyniesie naprawdę zaskakujące rezultaty. Warto także pamiętać, że styl wiktoriański powstał na dworze królowej Elżbiety, więc wprowadzając taki akcent do naszego pokoju, zamienimy go w iście angielską komnatę dostosowaną jednak do naszych współczesnych potrzeb. By pogłębić monarszy charakter aranżacji, wymieńmy dotychczasową lampę pod sufitem na szklany żyrandol z wiszącymi paciorkami.
Górale i Aborygeni
Przygotowaliśmy także propozycję dla wielbicieli kolorowych, energetycznych wnętrz w stylu boho. Estetyka ta nawiązuje do kultury hipisów, francuskiej bohemy, a także sztuki ludowej. Najczęściej jednak folkowe akcenty wywodzą się z egzotycznych krajów – Afryki czy Ameryki Południowej. Nasz eklektyzm będzie więc polegał na wprowadzeniu rodzimych elementów do takiej stylizacji. Obok ornamentów wywodzących się ze sztuki Aborygenów, Masajów czy Indian, postawmy na kolorowe koguciki, niebieskie floralne desenie z terenów kaszubskich czy podhalańskie parzenice. Tapeta z jednym z wybranych deseni odświeży nasz dotychczasowy pokój i sprawi, że pod naszym dachem spotkają się najbardziej nawet oddalone od siebie kultury z całego świata!
Abstrakcyjny Ludwik
Na sam koniec zostawiliśmy najbardziej ekstrawagancką stylizację, jaka przyszła nam do głowy, a do jej stworzenia zainspirował nas sam Ludwik XIV, który kochał rozmach, bogactwo form i wystawność. I właśnie ten rozmach znalazł się w centrum naszej uwagi. Proponujemy bowiem zestawienie zabytkowych (lub stylizowanych na zabytkowe) mebli z czasów tego właśnie władcy z całkowicie abstrakcyjnymi formami i ornamentami. Jeśli na pchlim targu kupiliśmy kiedyś piękną konsolę w stylu ludwikowskim, która stoi teraz przy wejściowych drzwiach, w naszym wnętrzu nie może zabraknąć tapety do przedpokoju w wyrazisty, czarno-biały, geometryczny wzór. Zestawienie tak skrajnie różnych estetyk z pewnością wymaga odwagi, ale gwarantujemy, że efekty będą zapierać dech w piersiach, a wystrój będzie mówił sam za siebie!
Ilość kombinacji, które możemy stworzyć, jest naprawdę nieskończona. Czym się więc kierować, kreując przestrzeń i dobierając tapety? Przede wszystkim naszym gustem. Istotą stylu eklektycznego jest bowiem to, by wystrój w pełni odpowiadał naszym oczekiwaniom i idealnie odzwierciedlał nasze estetyczne upodobania. Zaufajmy więc sobie i dajmy się ponieść fantazji!
Tekst przygotowany we współpracy z Myloview.pl.