SZUFLADA POTRZEB to koncepcja budynku mieszkalnego Elżbiety Szymańskiej i Michała Wojciechowskiego, studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Projekt stanowi próbę zdefiniowania na nowo zasada współczesnej architektury. Praca zdobyła II Nagrodę w kategorii Dom Własny Architekta w Konkursie dla Młodych Architektów magazynu BUILDER.
XX wiek stanowił rewolucję w architekturze – budował fundamenty nowej epoki, której prekursorem był z całą pewnością Le Corbusier. Jego rola dla Świata Architektury i Świata Człowieka jest niepodważalna. Niemniej jednak dziś, społeczeństwo mierzy się z zupełnie nowym wymiarem rzeczywistości. Dlatego też Współczesny Świat wymaga zdefiniowania nowych 5 zasad architektury. My jako architekci powinniśmy odpowiadać na problemy i potrzeby tych, wokół których i dla których projektujemy. – opowiadają o swojej pracy autorzy projektu „SZUFLADA POTRZEB”.
SZUFLADA POTRZEB – Dom jako Manifest
II nagroda w kategorii Dom Własny Architekta Konkursu dla Młodych Architektów BUILDER
Autorzy: Elżbieta Szymańska i Michał Wojciechowski
Uczelnia: Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej
Budynek jako manifest
Pierwszym punktem wyznaczającym zasady tworzenia architektury XXI wieku jest dla nas owy manifest będący prezentacją indywidualności i integralności życia oraz twórczości architekta. Architektura towarzyszy nam niemal każdego dnia, niejednokrotnie decyduje o naszym nastroju, podnosi standard życia, jakość czasu spędzanego w przestrzeniach publicznych i komfort życia codziennego. Jako Architekci uważamy, że jest niezwykle ciekawą dziedziną sztuki, której codzienne efekty pracy powinien być podziwiane tak, jak podziwia się sztukę wystawową. Kto o to zadba, jeśli nie my sami?
Ergonomia i wykorzystanie miejsca
Jednym z wielu problemów, z jakimi boryka się współczesne miasto, jest wysoka intensywność zabudowy. W dalszej perspektywie powinniśmy myśleć o wertykalnych płaszczyznach budowania, a jednocześnie wykorzystywać potencjał miejsc nietypowych tj. dachy, mosty czy tak, jak w przypadku naszego projektu, puste ściany.
Wykorzystanie potencjału technologii
Technologia jest wszechobecna w dzisiejszym świecie – domu, w pracy, podczas niemalże każdej wykonywanej czynności. Powinniśmy umiejętnie wykorzystać jej potencjał do personalizacji naszych potrzeb, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.
Forma
Podążając za słowami Woodego Allena, iż „Nie wymyślimy od nowa już niczego, co dotąd nie zostało wynalezione – możemy tylko odkryć to ponownie”, inspirowaliśmy się przedmiotami codziennego użytku, z których funkcjonalności korzystamy już nawet nieświadomie. W naszym projekcie zastosowaliśmy funkcję „szuflady”, w którym poszczególne szufladki odpowiadają innym pomieszczeniom – potrzebom.
Minimalizm
Celem naszego projektu, który stanowi jednocześnie credo w naszej działalności zawodowej i artystycznej, jest jasność i przejrzystość projektowanej architektury. Chcemy, aby architektura tłumaczyła się sama. Używała optymalnej liczby elementów,która wystarczy, by przekazać treść niosącą światu.
Opis autorski: Elżbieta Szymańska i Michał Wojciechowski