Klub Próżność to tajemnicze, eklektyczne miejsce, w którym antyczne elementy przeplatają się z nowoczesnymi stalowymi kształtami, kolorami i głośną muzyką.Oryginalne, klimatyczne wnętrza zaprojektowane zostały w pracowni wiercinski-studio.
Klub Próżność
Projekt: wiercinski-studio – Adam Wierciński | Instagram | FB
Powierzchnia: 500 m2
Lokalizacja: Poznań
Klient: Próżność Klub
Zdjęcia: PION Studio (Basia Kuligowska, Przemysław Nieciecki)
Klub Próżność w Poznaniu
Historia, lokalizacja
Klub Próżność mieści się w historycznej 500 m2 przestrzeni w zabytkowym budynku w centrum Poznania.
Ze względu na charakter miejsca podczas procesu projektowego zdecydowaliśmy się na pozostawienie i odkrycie wszystkich oryginalnych elementów wnętrza oraz ujednolicenie kolorystyczne tła – opowiadają autorzy projektu z pracowni wiercinski-studio.
Pozostawione oryginalne dębowe parkiety ułożone w jodełkę, sztukaterie na ścianach i sufitach oraz ślady po usunięciu nieoryginalnych ścianek działowych podkreślają historię i zmiany zachodzące w tej przestrzeni.
Autorskie wyposażenie
Specjalnie dla tego miejsca zaprojektowaliśmy serię wyposażenia i mebli, które zostały wykonane przez lokalnych rzemieślników. Ponad 50 autorskich elementów wypełniło przestrzeń klubu niczym eksponaty w galerii.
W zestawie tych elementów są bary z lustrzanymi frontami, geometryczne żyrandole, hokery ze stolikami powieszone na ścianach, ławy, stoliki, regały czy zwieńczająca korytarz trybuna dla gości. Stalowe konstrukcje o stonowanej palecie barw wykończone są jakościowymi materiałami takimi jak kamień naturalny, szkło zbrojone czy szlifowana ręcznie aluminiowa blacha. Klasyczna elegancja kontrastuje z geometrycznymi formami zaprojektowanych mebli, które zabarwione neonowymi kolorami nadają wnętrzu nowoczesnego, klubowego klimatu.
Do projektu zaprosiliśmy dwóch lokalnych streetartowców: Somearta i Dumina i oddaliśmy im część ściany korytarza aby wprowadzić kolejny styl, który totalnie przełamuje historyczne tło i nasz język projektowy. Za neonowe instalacje odpowiedzialny jest artysta Grzegorz Bibro.
Funkcja
Niezbędna funkcja barowo muzyczna została wpasowana w oryginalny podział pomieszczeń, jedynie zaplecze techniczne i toalety wymagały dodatkowych podziałów. Długi, ciemny korytarz z podkreśloną neonowymi pierścieniami sztukaterią prowadzi kolejno do szatni, pomieszczenia vip, toalet i sali koktajlowej, która jest połączona z małą salą taneczną. Ze względu na przeznaczenie miejsca wszystkie okna zostały wygłuszone i zakryte lustrami z ułożonych wąskich pasów co potęguje odbiór zabytkowej przestrzeni skąpanej w neonowych barwach. Sala koktajlowa to jedyne pomieszczenie z dostępem do światła dziennego, w którym centralne miejsce zajmuje oryginalny common table w kształcie okręgu. W sąsiedniej sali tanecznej można zaobserwować instalacje ze świetlnych tub nawiązujące do wzoru jodełki podłogowej. Przechodząc przy korytarzowym “shot barze”, nad którym wisi geometryczny żyrandol z kompozycją szklanych kloszy dostajemy się do zabytkowej sali balowej ze sceną o łącznej powierzchni 130 m2.
Bogato zdobione wnętrze z oryginalnymi mosiężnymi żyrandolami zostało wzbogacone o nasze stalowe konstrukcje, ceramiczny cokół, który biegnie po obwodzie całego klubu i wielkie lustra, które potęgują wysoką na 6m przestrzeń. Nad sceną wisi neon wskazujący godzinę 23:55, który sugeruje, że czas w tym miejscu się zatrzymał.