Odległe położenie chińskiej wioski i jałowa gleba sprawiły, że to wyjątkowe miejsce jeszcze do niedawna pozostawało nieodkryte przez świat zewnętrzny. Budynek muzeum pracowni llLab. ma działać jako platforma komunikacji między tradycją Beigou a ciągle zmieniającą się świadomością zamieszkujących tam ludzi. Projekt celebruje tradycję wyrobów z glazury jako kulturowego elementu wioski u podnóża Wielkiego Muru.
WAAAM
Projekt architektoniczny: llLab.
Liderzy projektu: Henry D’Ath, Yihui Zhao
Zespół projektowy: Lingkong Yin, Fei Chen, Lexian Hu, Yujun Yan, Lingling Liu, Camilo Espitia
Lokalizacja projektu: Beigou Village, Huairou, Pekin, Chiny
Powierzchnia całkowita: 660 m2
Powierzchnia zabudowy: 363 m2
Powierzchnia biologicznie czynna: 177 m2
Harmonogram projektu: 3 września 2020 r. – 30 września 2021 r.
Status projektu: Zbudowany
Klient projektu: 2049 Investment Group
Partnerzy projektu: Hanxiao Liu, Luis Ricardo
Projekt konstrukcyjny: Lalu Partners Doradztwo konstrukcyjne
Generalny wykonawca: Huazhuang Brothers Decoration Engineering Company
Konstrukcja drewniana: Qingdao Shunxing Timber Structure Engineering Co., Ltd.
Zdjęcia: Arch-Exist Photography
Wioska u podnóża Wielkiego Muru Chińskiego
Miasta Chin przeszły olbrzymie zmiany w ciągu ostatnich kilku dekad. Jednak wioska Beigou, która znajduje się w dzielnicy Huairou, na obrzeżach Pekinu, zachowała swój tradycyjny, historyczny wygląd. Pierwszym krokiem w transformacji była zmiana sposobu, w jaki mieszkańcy wsi czuli się w wiosce. Dla wielu miasto i wieś stanowiły dwa bardzo różne i przeciwstawne światy.
W 2008 roku znajdująca się w wiosce opuszczona fabryka glazury została przekształcona w hotel przez amerykańskich inwestorów. Nowy hotel i ich właściciele mieli wizję rozwoju społeczności i współpracy. Ich postawa i wizja zaczęły się rozprzestrzeniać i rozwijać, tworząc własną formę rewolucji kulturalnej. Rok później w wiosce zaczęła działać grupa inwestycyjna 2049 Investment Group, włączając do swoich projektów domy, zwyczaje i tradycje mieszkańców. Na tym etapie do inicjatywy przyłączyła się także pracownia llLab.
Projekt czerpie z tradycji wsi i wyrobów glazurniczych, które przez lata były ważną częścią życia lokalnej społeczności. Koncepcja budynku WAAAM opiera się na historii miejsca, codziennym życiu mieszkańców wioski i integracji tradycyjnych rzemiosł. Budynek reprezentuje dualizm nowego dynamicznego poczucia miejsca w wiosce z różnymi epokami, ideologiami i pokoleniami kulturowymi, które wcześniej uważały tę wioskę za swoją.
Budynek jest zorganizowany wokół trzech tematycznych przestrzeni wewnętrznych, zatytułowanych: „Pamięć Beigou”, „Beigou teraz ” i „Przyszłość Beigou”.
Beigou Teraz
Przestrzeń znajdująca się w pobliżu wejścia wita zwiedzających w muzeum i obejmuje obszary funkcjonalne, takie jak kawiarnia, sala aktywności społecznej i miejsca odpoczynku na świeżym powietrzu.
Pamięć Beigou
Strefa pamięci to część założenia znajdująca się u podstawy oryginalnego, zabytkowego budynku – obejmująca główne przestrzenie wystawiennicze. Obejmuje ona wystawę dotyczącą historii Beigou, wystawę prezentującą historyczne zapisy dotyczące oryginalnego budynku oraz wystawę o kulturze architektonicznej Beigou. W budynku tym mieści się również wielofunkcyjna sala, która może być wykorzystana jako sala wykładów akademickich, pomieszczeń wystaw czasowych lub sala spotkań.
Wieża „Przyszłość Beigou”
Wieża mieści przestrzeń wystawienniczą w obrębie głównej klatki schodowej, przestrzeń usługową budynku na pierwszym piętrze oraz taras z widokiem na Wielki Mur na najwyższym piętrze.
Zlokalizowany pośród tradycyjnych, lokalnych zabudowań budynek intryguje, wzbudza ciekawość, a wieczorami magicznie rozświetla przestrzeń wsi.