Prawie każdy człowiek pragnie w mniejszym lub większym stopniu żyć na łonie natury. Architekci z pracowni 3dor Concepts zaprojektowali oryginalną rezydencję w otoczeniu przyrody u podnóża pasma górskiego Ghatów Zachodnich w Indiach. Architektom zależało na tym, aby nowy budynek pasował do miejsca i z szacunkiem odnosił się do zielonego otoczenia i historii rodziny, która zamieszkuje od pokoleń urokliwą działkę.
ↄc house
Projekt: 3dor Concepts
Główni architekci: Ahmad Thaneem Abdul Majeed, Muhammed Jiyad, Muhammed Naseem
Lokalizacja: Thamarassery, Kerala, Indie
Powierzchnia: 270 m2
Zdjęcia: Prasanth Mohan (Running Studios)
ↄc house
Młody klient chciał wybudować parterowy dom z czterema sypialniami. Jest profesjonalistą w zarządzaniu, na co dzień pracującym w dużych indyjskich miastach. Marzył o spokojnej przestrzeni na tym samym kawałku ziemi, na którym spędził dzieciństwo, mieszkając z rodzicami i rodzeństwem. Jego ojciec był odnoszącym sukcesy rolnikiem i już na miejscu posadzili wspólnie zróżnicowane gatunki roślin.
Projekt powinien szanować miejsce i otoczenie w takim samym stopniu, w jakim atmosfera niezwykłego otoczenia tworzy klimat w jego wnętrzach. Podążając za tą ideą, projektanci z indyjskiej pracowni stworzyli prostą formę, zawierając jednak w koncepcji wiele unikalnych cech, które nazywają sygnaturą. Tekstura budynku jest ciemna, dzięki czemu budynek pasuje do tonacji całej scenerii i wpasowuje się w malownicze otoczenie. Formę domu tworzą dwa asymetryczne kształty podobne to litery 'c’, które zestawione zostały na zasadzie lustrzanego odbicia, z zasadzonym w centralnym punkcie drzewem. Niewielka roślina znajdująca się na osi drogi prowadzącej do rezydencji to symbol całego założenia.
Program domu rozplanowany został wokół otwartego dziedzińca otoczonego przez pokoje z trzech stron. Wewnętrzny plac subtelnie zaciera granice między wnętrzem a zewnętrzem. Paletę kolorystyczną domu tworzą kamień, beton o ciemnej fakturze, szare płytki i okna z drewnianymi ramami.
Wystrój wnętrz jest minimalistyczny, ale podstawowe elementy wyposażenia zostały starannie przemyślane. Surowa struktura szarych sufitów została wyeksponowana we wnętrzach na tle białych ścian i koresponduje z płytkami podłogowymi. Salon został przeszklony z 3 stron, dzięki czemu jego mieszkańcy mogą docenić panoramiczny widok na bujną zieleń za oknami domu i wokół centralnego placu. Drewniane meble razem z ramami okien nadają wnętrzu ciepła na tle monochromatycznej kolorystyki opartej na bieli i szarościach. We wnętrzach nie zabrakło artystycznych akcentów, jak grawerowany obraz czy oryginalny wieszak ścienny. Wzrok przyciąga także światło w kształcie krzyża, które zostało zintegrowane z ramą okienną naprzeciwko głównego wejścia. Jednym z charakterystycznych elementów wyposażenia wnętrza jest również cienka metalowa ławka inspirowana projektem elewacji.