Thouse – Projekt domu inspirowany wrocławskim modernizmem pracowni JABRAARCHITECTS

Thouse to najnowszy projekt domu pracowni JABRAARCHITECTS, który zrealizowany zostanie na wrocławskich Stabłowicach. Forma budynku, tworząca prostą kompozycję pionowych i poziomych płaszczyzn oraz lekkich ram zamykających przestrzeń domu, nawiązuje do wrocławskiego modernizmu.


Thouse
Autor: JABRAARCHITECTS
Lokalizacja: Stabłowice, Wrocław
Powierzchnia: 225 m2
Data opracowania: 2016

 

Dom "Thouse", Stabłowice, Wrocław. Projekt: JABRAARCHITECTS

Dom "Thouse", Stabłowice, Wrocław. Projekt: JABRAARCHITECTS

Dom "Thouse", Stabłowice, Wrocław. Projekt: JABRAARCHITECTS

Thouse


Głównym zadaniem architektów z pracowni JABRAARCHITECTS było zaprojektowanie na działce o powierzchni 1100m2 domu dla rodziny z dwójką dzieci. Najbliższe otoczenie działki stanowi dość zróżnicowany krajobraz architektoniczny zarówno, co do funkcji zabudowy, jak i samej architektury.  Warunki zabudowy dopuszczają dach płaski, co dla inwestorów było szczególnie ważne, ponieważ marzyli o parterowym domu z płaskim dachem… Działka, pomimo tego, że jest niewielka, ma kształt zbliżony do kwadratu, co umożliwiło dużą swobodę projektową i pozwoliło optymalnie wpasować budynek w geometrię działki i warunki sąsiedztwa.

Bryła budynku powstała w wyniku analizy szeregu uwarunkowań i zagadnień, w tym wytycznych inwestorów, którzy jasno określili swoje potrzeby. Podstawową kwestią był strefowany układ funkcjonalny wnętrz z podziałem na część dzienną, nocną (osobną dla rodziców i dzieci) i techniczną. Analiza warunków solarnych działki przełożyła się na zaprojektowanie jasnych wnętrz, dobrze doświetlonych naturalnym światłem. Warunki sąsiedztwa wytyczyły  kierunek „otwarcia” domu na ogród i perspektywy widokowe.  Istotnym czynnikiem było również zastosowanie energooszczędnych technologii i nowoczesnych urządzeń ogrzewania, wentylacji i odzysku ciepła.

Rzut został oparty na planie litery T, w którym poszczególne strefy i funkcje są wyraźnie od siebieoddzielone, zapewniając komfort wszystkim mieszkańcom. Centralną cześć planu stanowi strefa wejściowa oraz połączone pomieszczenia salonu, kuchni i jadalni. Od strony zachodniej zlokalizowana została strefa nocna  – główna sypialnia z garderobą i łazienką oraz kameralnym tarasem. Natomiast wschodnia część budynku to strefa garażu i pomieszczeń technicznych (zlokalizowana od strony frontowej) oraz druga strefa nocna (zlokalizowana od strony ogrodu), w której zaplanowano 2 pokoje dla dzieci ze wspólną łazienką i garderobą. Każdy z pokoi ma wyjście na duży taras od strony ogrodu, na który otwiera się również  strefa dzienna szerokim przeszkleniem od strony jadalni, przez co pomieszczenia są dobrze doświetlone i  umożliwiają pełną integrację  z  ogrodem. Dla uzyskania większego poczucia przestrzeni w całej strefie dziennej została podniesiona wysokość sufitu.

Bryła budynku zdecydowanie „otwiera” się na południową i zachodnią część działki. Elewacja wschodnia jest mocno oszczędna z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo inwestycji deweloperskiej.

Układ geometryczny płaszczyzn dachów i ścian tworzy prostą kompozycję, która czerpie z ducha wrocławskiego modernizmu, choć została udomowiona poprzez ciepły charakter materiałów na elewacjach – kamień i drewno. Zewnętrzne zadaszenia, które rozpościerają się nad tarasem oraz konstrukcje ram definiują przestrzeń i domykają geometrię bryły, nadając jej jednocześnie lekkości.

 

Dom "Thouse", Stabłowice, Wrocław. Projekt: JABRAARCHITECTS

Dom "Thouse", Stabłowice, Wrocław. Projekt: JABRAARCHITECTS

Dom "Thouse", Stabłowice, Wrocław. Projekt: JABRAARCHITECTS
 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.