Śląsk jako odważnie zmieniający się Europejski region zyskuje w ostatnich latach zupełnie nowy skyline. Jest to kopalnia niewykorzystanego potencjału w kontekście zabudowy mieszkaniowej, gdzie otwarcie na katowicką panoramę może stać się bezkonkurencyjnym atutem. Apartamenty VIDOK projektu pracowni Franta Group otwierają się na nowe oblicze Katowickiego City, przenosząc jego energię na peryferia i stanowią punkt wyjścia dla dalszego rozwoju miasta na tym obszarze.
Apartamenty VIDOK w Katowicach
Projekt: Maciej Franta | Franta Group
Powierzchnia: 8339,38 m2
Ilość mieszkań: 151
Apartamenty VIDOK. Otwarcie na panoramę
Koncept budynków mieszkalnych w Katowicach to projekt zainspirowany korelacją między ekspozycją zastanego miejskiego krajobrazu i tworzeniem nowego istotnego punktu na panoramie miasta. Jest to kolejny ważny krok w kreowaniu sylwety śląskiej metropolii przy zachowaniu harmonii pomiędzy tworzoną i oryginalną architekturą.
VIDOK jako kolejowa brama miasta
Zwracamy uwagę jak charakter miasta definiowany jest nie tylko przez pryzmat ścisłego centrum, ale także odległych wjazdów, które mogą stać się jego wizytówką. Pierwsze wrażenie jest kluczowe, dlatego kolejowa brama do Katowic może wpłynąć na zaniedbane tereny kolejowe, które zyskają nową jakość poprzez rewaloryzacje przestrzeni dookoła – opowiadają architekci z biura Franta Group.
Formowanie
WIDOK jest najważniejszy. Zarówno dla mieszkańców, jak i przechodniów. Zastosowanie zabudowy punktowej ujmuje w ramy widok z poziomu terenu oraz umożliwia mieszkańcom podziwianie panoramy Katowic. Ulica Kozielska stała się główną osią determinującą formowanie budynków. Prostopadłościenne bryły nabrały dynamiki organicznie dopasowując się do osi zastanych perspektyw. Tak ukształtowana baza została otoczona wieńcem obszernych tarasów stanowiących bufor między wnętrzem mieszkania i miastem. Przestrzenie między budynkami oraz tarasy dachowe w pełni wykorzystują rekreacyjny potencjał miejsca, wzbogacając okolice o nowe punkty widokowe.