Przy ulicy Wywrockiego w Rzeszowie powstaje skomplikowany budynek mieszkalny, którego każda kondygnacja jest inna. Usytuowana w najwyższym punkcie terenu bryła stanowi naturalną dominantę, co też projektanci z pracowni MWM Architekci starali się podkreślić kształtując ją na wzór schodkowej piramidy.
Budynek mieszkalny „Wywrockiego 11”
Projekt: MWM Architekci
Zespół MWM: Marcin Smoczeński, Maciej Łobos, Adela Koszuta-Szylar, Jakub Dudek, Jakub Lazarowicz, Krzysztof Mazur, Mateusz Szydło, Marta Bednarek, Anna Ślęzak, Aleksander Podvornyi
Współpraca:
Konstrukcja: WiS Projekt
Instalacje sanitarne: E4E
Instalacje elektryczne: E4E
Drogi: All4Roads
Kosztorysy: Consulting Partner – Piotr Widak
Architektura krajobrazu: Green Deco
Inwestor:HEGRA Deweloper
Lokalizacja: Rzeszów, ul. Wywrockiego
Powierzchnia: 4 700 m2
Projekt: 2018-2020 / Realizacja: 2020-2022
Budynek mieszkalny „Wywrockiego 11”
Lokalizacja budynku w najwyższym punkcie w okolicy, na zakręcie głównej ulicy, narzuciła konieczność stworzenia obiektu nietypowego, który będzie stanowił ważny punkt orientacyjny w przestrzeni miasta. Kształt budynku i jego lokalizacja są wynikiem precyzyjnych analiz, które miały na celu zapewnienie mieszkańcom jak najlepszych widoków i dostępu słońca. Wysunięte poza lico elewacji loggie i tarasy, dzięki grze światła i cienia ożywiają budynek, nadając mu głębię i indywidualny charakter. Rozczłonkowanie bryły powoduje, że sprawia on wrażenie mniejszego niż w rzeczywistości.
Zaprojektowany obiekt posiada ok. 4700 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Na siedmiu nadziemnych kondygnacjach zaprojektowane zostały mieszkanie o różnej strukturze i powierzchni. Ostatnie dwa piętra zajmuje dwupiętrowy apartament z własnym basenem.
Forma obiektu zbudowana została z prostopadłościennych brył, których położenie i wzajemne relacje tworzą dynamiczną kompozycję w przestrzeni:
Bardzo świadomie podjęliśmy decyzję aby pozostawić bryłę jednolicie białą, bez żadnych elementów kolorystycznych. Rytm wykuszy i loggi, dzięki grze świateł i cieni, nadaje jej głębię i powoduje, że jej odbiór zmienia się w zależności od miejsca obserwacji jak i pory dnia – opowiadają autorzy projektu z pracowni MWM Architekci.
Budynek jest w trakcie realizacji, a koniec budowy przewiduje się na 2022 rok.