Jakość architektoniczna nieruchomości położonej w samym centrum portugalskiej miejscowości Costa Nova była decydującym czynnikiem, który skłonił właściciela do podjęcia prac renowacyjnych mających na celu dostosowanie i rozbudowę domu na potrzeby swojej rodziny. Choć budynek nie jest typowym „palheiros” (drewniane domy z charakterystycznymi pionowymi pasami), to unikalny styl wpisuje go w miejski krajobraz alei José Estevão, położonej tuż przy nabrzeżu. Koncepcję rozbudowy, we współczesnym stylu nawiązującej do starszej zabudowy, inwestor zlecił architektom z pracowni Espaço Objecto, Arquitetura & Design, Lda.
Costa Nova House
Projekt: Espaço Objecto, Arquitetura & Design, Lda
Główny architekt: António Figueiredo
Lokalizacja: Costa Nova, Gafanha da Encarnação, Ílhavo
Powierzchnia: 428m2
Zdjęcia: Ivo Tavares Studio
Costa Nova House
Koloryt i struktura płytek, które pokrywają elewację istniejącego budynku, wraz z drewnianymi detalami zdobiącymi dach, to dekoracyjne elementy, które wyróżniają budynek i zostały zachowane podczas prac renowacyjnych. Dom jednorodzinny wymagał jednak większej powierzchni i zajęcia niemal całej działki. Nowa bryła miała harmonizować ze starszą zabudową, tworząc przemyślaną strukturę przestrzenną z ciągami komunikacyjnymi, otwartymi przestrzeniami w postaci patio, wertykalnego ogrodu, basenu i efektownego muru z kolorowym ceramicznym wzorem rzeźbiarza António Nobre.
Obie bryły – stara i nowa – znajdują się na różnych poziomach, a teren inwestycji graniczy z dwiema ulicami. Niezbędne było wprowadzenie ścieżek i korytarzy, które zbliżą i powiążą obie części, uzupełniające się funkcjonalnie i organizujące przestrzeń wewnątrz.
Tego rodzaju zagospodarowanie, choć wydaje się nietypowe, jest charakterystyczne dla tej części Costa Nova, gdzie wnętrza działek wypełniają małe budynki, które często służą jako rozszerzenie przestrzeni mieszkalnej, często wynajmowanej w sezonie letnim.
Nowa część została zaprojektowana w sposób formalnie zbliżony do budynku sąsiedniego, nawiązując do typowej dla Costa Nova formy dachu dwuspadowego oraz wykorzystując drewniane wykończenia elewacji – jednak w nowej, bardziej współczesnej odsłonie.