Ta nietypowa willa znajduje się w pobliżu historycznego centrum miasta oraz w bliskim sąsiedztwie dużych parków, które korzystnie wpływają na lokalny mikroklimat. Wielkim atutem tej lokalizacji jest również sieć powiązań społecznych z otoczeniem – bliskość miejsc pracy i szkół, więzi rodzinne i wydarzenia kulturalne w Nowym Jiczynie. Klient chciał zamieszkać w dużej mierze pod gołym niebem, co nie było łatwe do spełnienia, ponieważ działka była niewielka i skomplikowana pod względem urbanistycznym. Marek Jan Štěpán zaprojektował dom, który nie otwiera się na zewnątrz – jego życie toczy się przede wszystkim wokół zielonego atrium, które tworzy wewnętrzny krajobraz dla jego mieszkańców.
Internal Landscape Villa
Studio: Atelier Štěpán
Główny architekt: Marek Jan Štěpán
Zespół projektowy: František Brychta, Lukáš Svoboda, Tomáš Jurák, Hana Arletová, Hana Myšková
Inwestor: Miroslav Mixa / MIXA VENDING
Lokalizacja: Nový Jičín, Czechy
Powierzchnia użytkowa: 351 m2
Współpraca: Tomáš STRAUB, Abete dřevostavby
Zdjęcia: BoysPlayNice
Internal Landscape Villa
Dwupiętrowa rezydencja zlokalizowana jest na łagodnym nachyleniu terenu. Koncept budynku z wewnętrznym dziedzińcem niejako odwraca standardowy układ domów jednorodzinnych, kierując życie i uwagę jego mieszkańców do wewnątrz, zapewniając jednocześnie otwarcie na świat zewnętrzny. Willa została podzielona na trzy różne platformy. Część wejściowa na poziomie ulicy wykonana jest z betonu i zawiera pomieszczenia gospodarcze. Główny blok mieszkalny wraz z częścią wspólną wyniesiony jest o nieco mniej niż jedną kondygnację ponad poziom ulicy. Atrium zewnętrzne jest podwyższone o kolejne pół metra. Pomieszczenia części dziennej i wypoczynkowe zostały zbudowane z drewna. Obie przestrzenie zostały połączone z trawiastym atrium, wewnętrznym rdzeniem całego domu. Sauna z małym brodzikiem zamyka wewnętrzny plac oddzielając je od ulicy.
Chciałem spróbować stworzyć wewnętrzną przestrzeń, w której ludzie mogą poruszać się naturalnie, w której mogą pływać jak ryba w wodzie. Rodzaj zrelaksowanego życia, w którym podświadomie przewidujesz, gdzie się wszystko znajduje. Najważniejszy jest naturalny przepływ światła dziennego, kiedy światło wpada przez duże okna, a także przez okrągłe otwory w dachu. Kiedy po raz pierwszy odwiedziłem ukończony projekt, moja jedenastoletnia córka niespodziewanie została tam przez następne trzy dni, ponieważ tak bardzo pokochała tę przestrzeń – opowiada autor oryginalnego projektu, architekt Marek Štěpán.
Najważniejsze obszary willi zostały kompozycyjnie zaakcentowane. Nad stołem jadalnym znajduje się duże okrągłe okno, które podkreśla przestrzeń jadalni światłem dziennym. Kominek, jako symbol rodzinnego ciepła wewnątrz domu, znajduje się na końcu osi wejściowej do domu. Sypialnię zdobi natomiast duży romantyzujący motyw Łysej Góry.
Elewacje budynku są proste i nieco abstrakcyjne. Wyrażają materialną esencję domu. „Ogród od frontu” został zastąpiony zintegrowanymi donicami.
Rezydencja w Nowym Jiczynie jest wariacją na temat klasycznego domu z atrium, a konkretnie Atrium Displuviatum, czyli atrium bez okapów i rynien, jak opisał to Witruwiusz w swoich Dziesięciu księgach o architekturze. Jest to atrium bez kolumn, a woda deszczowa jest odprowadzana poza wewnętrzny dziedzińce – dodaje projektant.
Opisując strukturę budynku w bardzo prosty sposób – jego podstawa wykonana została z betonu, natomiast góra z drewna. Piwnicę zbudowano z białego wodoodpornego betonu zbrojonego. Kondygnacje nadziemne zrealizowane zostały z dużych paneli z drewna klejonego krzyżowo. Ściany zewnętrzne obłożone są okładziną z drewna akacjowego. Podłogi wewnętrzne wykończono niepolerowanym betonem lub dębem, a zewnętrzny taras wykonany jest z desek akacjowych i trawnika. System przeszklenia z czarnego aluminium jest potrójnie przeszklony.
Willa została zbudowana w standardzie niskoenergetycznym. Klimat wewnątrz domu jest kontrolowany przez jednostkę rekuperacji z wymuszoną wentylacją. Ciepło dostarczane jest przez gazowy kocioł kondensacyjny, a rozprowadzane przez system ogrzewania podłogowego w połączeniu z grzejnikami ściennymi. Panel słoneczny na dachu służy do podgrzewania wody w kąpielisku. W okolicy występuje wysoki poziom wód gruntowych, dlatego piwnica objęta jest komorą powietrzną, a pod atrium znajduje się zbiornik na wodę deszczową.