Dom rodzinny w Rašovce znajduje się na południowym zboczu grani Ještěd, na wysokości 600 metrów nad poziomem morza, z pięknym widokiem na krajobraz Czeskiego Raju – przeszklona, żelbetowa bryła zapewnia swoim mieszkańcom zapierające dech w piersi widoki na tutejsze łąki i niepowtarzalny górski klimat. Widok i integracja przestrzeni wewnętrznych z krajobrazem była jednym z głównych motywów architektów z atelier SAD podczas pracy nad koncepcją domu.
Dom rodzinny w Rašovce w Sudetach Zachodnich
Projekt: atelier SAD [architektura] + Iveta Zachariášová [wnętrza]
Zespół: Adam Jirkal, Tomáš Kubák [atelier SAD], Iveta Zachariášová
Lokalizacja: Na Rašovce 70, Šimonovice, Czechy
Powierzchnia zabudowy: 158 m²
Klienci: Iveta oraz Jan Zachariáš
Współpraca:
Konstrukcja: Ještědská stavební společnost
Architekt krajobrazu: Partero
Realizacja wnętrza: MY76
Zdjęcia: BoysPlayNice
Dom w Rašovce
Krajobraz jest otwarty, przejezdny i łatwo dostępne. W otoczeniu domu dominują ukwiecone i nieogrodzone łąki. Rzut prostokątnego domu jest zorientowany wzdłuż poziomicy, wyznaczającej przestrzeń terenu o tej samej wysokości. Wzdłuż północnej strony posesji biegnie droga na szczycie wału, do którego dom miał być podłączony. Część dachu budynku pełni funkcję wjazdu i przeznaczona jest do parkowania pojazdów. Parter i główna część ogrodu znajdują się wówczas 4,5 metra poniżej poziomu jezdni. Większą część budynku nakrywa stromy dach o zmiennym kącie nachylenia od 43° do 30° na wschodnim szczycie. Smukła bryła domu wcina się ukośnie w strome zbocze drogi, a grzbiet zdaje się opadać do ogrodu.
Główne wejście znajduje się od strony zachodniej. Wyjście prowadzi przez zewnętrzne schody wzdłuż kamiennej ściany porośniętej pnączami. Zwarta bryła domu jest całkowicie otwarta od wschodniego szczytu, a jego w pełni przeszklona ściana cofa się ze skosem od krawędzi konturu. Maksymalizuje to pole widzenia i tworzy zadaszony taras. Narożne przeszklenie od strony południowo-wschodniej zaciera granice między wnętrza domu i jego otoczeniem. Narożnik okienny tworzą przesuwne skrzydła, które można rozsunąć, dzięki czemu główna przestrzeń dzienna zostaje w pełni połączona z ogrodem poprzez przylegający taras. Wszystkie pozostałe pomieszczenia mieszkalne na parterze, w tym łazienka, również są otwarte na urzekający krajobraz przez przeszklenie od strony południowej.
Elewacja domu składa się z płyt z portugalskiego ekspandowanego korka o różnej grubości, ułożonych naprzemiennie w pionowe pasy. Do tej pory materiał ten nie był w Czechach używany w ten sposób. Dach budynku wykonany jest z blachy aluminiowej w kolorze antracytowym. Stropy i ściany obwodowe odlano z betonu licowego, wewnętrzne ścianki działowe wykonano z cegły otynkowanej. Podsufitka pokryta została bieloną sklejką brzozową. Do krokwi podwieszony jest żeliwny, francuski kominek obrotowy, będący dominantą wnętrza. Ogólny, prosty wygląd domu dopełnia ciemny brązowo-czerwony jastrych. Chodnik zewnętrzny wykonany jest ze starych, mocno zużytych, dużych granitowych kamieni. Swoją charakterystyczną różową barwą przypominają oryginalną liberecką nawierzchnię. Podobnie cały Liberec był kiedyś hojnie wybrukowany. Tak stopniowo rodził się cały projekt – z poszanowaniem lokalnych tradycji, historii, materiałów i otoczenia.
Wszystko zaczęło się od odkrycia ostatniej działki budowlanej w Rašovce kilka lat temu. Znaliśmy już to miejsce i chcieliśmy budować jak najwyżej w kierunku góry, nie wahaliśmy się ani chwili. Od dawna mieliśmy w głowie wiele innych elementów: szklane ściany, licowany beton, surowe wnętrze, metalowe elementy, podwieszany kominek czy otwarty ogród bez ogrodzenia. Pracownia SAD przekuła oryginalne pomysły Ivety na projekt domu. Kiedy narodziła się idea, stopniowo zrozumieliśmy, że po prostu nie możemy iść na żadne kompromisy. Dlatego dom jest licowany korkiem i nie ma słupa konstrukcyjne w szklany narożniku, pomimo statyki i logiki lokalny wykonawca podjął się wymagającej budowy – opowiadają historię domu Inwestorzy.
Projekt wnętrza domu wraz z wewnętrznym układem pomieszczeń mógł powstać wcześniej niż sam dom – mówi Iveta Zachariášová, właścicielka domu, a przy tym projektantka wnętrz i współautorka całego projektu, a zwłaszcza wnętrza. Dzięki mojemu wieloletniemu doświadczeniu wiele rzeczy i aspektów funkcjonalnych było dla mnie jasnych od samego początku, a w zasadzie zajmowaliśmy się tylko ich dopasowaniem do konstrukcji domu i otwarciem domu na otaczające środowisko poprzez przeszklone ściany. Światło, przestrzeń, czystość wnętrza i umiarkowanie w kolorystyce zaprowadziły mnie przede wszystkim do pracowni Konsepti i Ligne Roset, które są podstawą wyposażenia wnętrz.
Dom został nagrodzony 3. miejscem w kategorii budownictwa mieszkaniowego w konkursie Budowa Roku Kraju Libereckiego im. Karela Hubáčka 2021.