Wykorzystując malowniczy krajobraz jako inspirację dla projektu, zespół pracowni Jacobsen Arquitetura zdecydował się usytuować dom wakacyjny na wzniesieniu, w przeciwieństwie do podobnych budynków w najbliższej okolicy. Taka lokalizacja umożliwiła nieskrępowany widok na wodę, wcześniej zasłoniętą przez drzewa. Nową, eksponowaną rolę zyskało efektownie rosnące drzewo Vinhático, które stało się nierozłączną częścią wakacyjnego pawilonu. Według Rodrigo Oliveiry, odpowiedzialnego za projekt krajobrazu – nowe założenie powinno „oprawiać naturę” już obecną na miejscu.
Dom Wakacyjny
Location: Itaúna, Minas Gerais, Brazil
Projekt: Jacobsen Arquitetura
Zespół: Paulo Jacobsen, Bernardo Jacobsen, Edgar Murata, Marcelo Vessoni, Christian Rojas, Daniel Arce, Fábio Fridman, Marcela Guerreiro
Architektura krajobrazu: Rodrigo Oliveira Paisagismo
Konstrukcja: Hauz
Zdjęcia: Fernando Guerra | FG+SG
Działka położona w miejscowości Itaúna w Brazylii, znajduje się przy dużym zbiorniku wodnym i była już wykorzystywana przez rodzinę podczas wakacji wcześniej. Pierwotna konstrukcja, analogicznie do podobnych zabudowań w okolicy, zlokalizowana była bliżej brzegu. Po wybudowaniu nowej przestrzeni w nowym miejscu w wyższej części działki, przesadzone zostało również potężne drzewo, a nowa struktura domu wakacyjnego została zabudowana wokół niego.
Kształt budynku tworzy pawilonowa, parterowa konstrukcja z otwartą częścią dzienną i lekkim zadaszeniem wspartym na cienkich słupach. Z uwagi na klimat Brazylii, przestrzeń wypoczynkowa niemal całkowicie łączy się z otaczającym krajobrazem, umożliwiając mieszkańcom prawdziwy wypoczynek na łonie natury. Architektura domu nawiązuje kolorystycznie do naturalnego otoczenia.
Właściciele, otwarci na nowe możliwości, chcieli ponownie wykorzystać dużą część istniejących roślin, które zostały przesadzone zgodnie z potrzebami projektu. Zależało im również na rozwiązaniach łatwych w utrzymaniu. Dzięki zachowaniu drzew, stworzono duże rabaty kwiatowe, które komponują się z otoczeniem oraz przestronny ogród.
Poziom korzeni zdefiniował stworzenie płaskiej, krajobrazowej przestrzeni, gdzie parter przyjmuje asymetryczne kontury i mieści salon, werandy, a z tyłu sypialnie, zapewniając wszystkim pomieszczeniom szeroki widok na otoczenie oraz taras, który łączy przestrzeń domu z otoczeniem. Granit i drewno freijó użyte jako wykończenie, nawiązują do brazylijskiej architektury wiejskiej.