Ghelamco oficjalnie zaprezentowało swój najnowszy projekt w biznesowym centrum Warszawy: Warsaw UNIT, znany wcześniej pod roboczą nazwą Spinnaker. Liczący 180 metrów wieżowiec jest już w budowie. Planowane zakończenie inwestycji to początek 2021 roku.
Wieżowiec Warsaw UNIT
Inwestor: Ghelamco
Architektura budynku: Projekt Polsko Belgijska Pracownia Architektury
Lokalizacja: rondo Daszyńskiego 1, Warszawa
Planowana realizacja: 2021
Ghelamco prezentuje Warsaw UNIT
Warsaw UNIT – tak będzie się nazywał nowy projekt Ghelamco Poland, który powstaje przy rondzie Daszyńskiego 1. Obiekt będzie liczył 180 metrów wysokości. Wraz z urządzeniami technicznymi na dachu sięgnie 202 metrów. Zapewni najemcom około 57 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej na 45piętrach. Budżet inwestycji wynosi blisko 200 mln euro.
Nazwa budynku, Warsaw UNIT,odwołuje się do unikalnej architektury wieżowca, jej modernistycznych korzeni (a dokładniej do Unitéd’Habitation – kultowej Jednostki Marsylskiej zaprojektowanej przez Le Corbusiera) oraz indywidualizmu projektu, w którym najważniejsza jest jednostka: człowiek. Nawiązuje też do pozostałych realizacji Ghelamco wokół ronda Daszyńskiego: Warsaw Spire i The Warsaw HUB, podkreślając warszawski charakter flagowych inwestycji dewelopera.
„Warsaw UNIT to nasz kolejny projekt przy rondzie Daszyńskiego. Za sprawą Warsaw Spire okolica zaczęła zmieniać swój charakter. Dziś jest największym placem budowy w Polsce. Na naszych oczach rośnie tu nowe centrum Warszawy. W najbliższej okolicy powstają biura, hotele, mieszkania, miejsca na sklepy i gastronomię oraz atrakcyjna przestrzeń publiczna. Uważam, że w 2021 roku miejsce to stanie się wizytówką nowoczesnej stolicy” – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.
Za architekturę Warsaw UNIT odpowiada Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury, która jest również współautorem wieżowca Warsaw Spire.
„Nasz budynek ma być funkcjonalistyczną maszyną czerpiącą energię z tętniącego życiem centrum biznesowego miasta. Transparentność ścian dolnej kondygnacji ma na celu uzyskanie wrażenia przenikania się ruchu ulicznego z życiem toczącym się wewnątrz budynku”– mówi architekt Adam Wagner, prezes Projekt Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury i autor projektu Warsaw UNIT.
Jednym z najciekawszych elementów architektury Warsaw UNIT będzie zastosowanie w części obiektu elewacji typu Dragon Skin, czyli fasady kinetycznej, złożonej z kilku tysięcy ruchomych płytek.– Będzie ona reagować w widoczny sposób na każdy, nawet najdelikatniejszy, powiew wiatru, tworząc na swojej powierzchni niepowtarzalne obrazy modelowane siłami natury – tłumaczy Adam Wagner. To rozwiązanie zostanie zastosowane w Polsce po raz pierwszy.
W parterze budynku przewidziano miejsce na lokale usługowe i gastronomiczne, dostępne dla wszystkich z poziomu ulicy. Obiekt będzie wyposażony w parking mieszczący ponad 450 samochodów, który zajmie 3 poziomy pod ziemią i 8 w części naziemnej, zlokalizowanej w podium wieżowca.
Tak jak we wszystkich swoich inwestycjach, deweloper zadbał o zielone rozwiązania. Warsaw UNIT będzie certyfikowany w systemie BREEAM na poziomie Excellent i zostanie wyposażony w infrastrukturę dla rowerzystów: parking rowerowy, szatnie i natryski.
Warsaw UNIT powstaje w najdynamiczniej rozwijającej się części Warszawy, w nowym biznesowym centrum miasta na Woli. Wieżowiec stanie przy samym rondzie Daszyńskiego, w narożniku ulic Prostej i Pańskiej. W jego bezpośrednim sąsiedztwie krzyżują się najważniejsze arterie komunikacyjne i węzły przesiadkowe w mieście. Obok znajdują się wejścia na stację II linii metra Rondo Daszyńskiego oraz przystanki tramwajowe i autobusowe. W pobliżu jest również stacja kolei miejskiej i podmiejskiej.
Podziemna część Warsaw UNIT została już zrealizowana, obecnie prace budowlane wyszły ponad poziom gruntu.Ukończenie inwestycji zaplanowano na początek 2021 roku.