Dom „Narrow Brick House” znajduje się na bardzo małej i długiej działce w Thiruvanthapuram w Indiach. Oczywistym wyzwaniem dla architektów z pracowni Srijit Srinivas Architects było rozplanowanie programu domu na niewielkiej powierzchni. Jak wyszło? Ciekawie i pomysłowo!
Narrow Brick House
Projekt: Srijit Srinivas Architects
Główny architekt: Srijit Srinivas
Zespół: Remya Raveendran, Sriya S., Deepika S.
Krajobraz: Jacob Klavara
Lokalizacja: Kerala, Indie
Powierzchnia domu: 117 m2
Powierzchnia działki: 283 m2
Zdjęcia: Justin Sebastian Photography
Narrow Brick House
Dom zaprojektowany został dla młodej pary inżynierów branży IT. Architekci zmierzyli się z zadaniem zabudowy działki o powierzchni zaledwie 283 m2, która po uwzględnieniu obowiązkowych odległości od granic zapewniała jedynie 4,8 metra szerokości przestrzeni roboczej.
Architekci rozplanowali pomieszczenia na 2 poziomach. Na parterze zlokalizowano część dzienną z jadalnią, kuchnią oraz sypialnią i łazienką, na piętrze znalazły się sypialnia główną z łazienką, balkonem i garderobą oraz hol, w przestrzeni którego właściciel domu prowadzi lekcje gry na mridangam (tradycyjny instrument perkusyjny z glinianym korpusem), a także dodatkowa sypialnia, którą można wykorzystać alternatywnie jako gabinet.
Pełnowymiarowy garaż nie mógł zostać zrealizowany ze względu na ograniczoną przestrzeń działki, ale zamiast tego opracowano częściowo zadaszony zakątek umożliwiający dostęp w każdą pogodę z samochodu do drzwi frontowych. Mimo wąskiej bryły budynku, wnętrza nie ograniczają wygody i komfortu podczas codziennego użytkowania, dostępu światła oraz cyrkulacji powietrza. Projekt wykorzystał również podłużne nachylenie działki za pomocą schodzącej w dół płyty podłogowej, podążając za naturalnymi konturami terenu i optymalizując koszty fundamentów. Wchodząc do domu, mieszkańców wita wewnętrzny dziedziniec, którego zielone liście są oświetlone naturalnym światłem. Ta miniaturowa „oaza” stanowi wyraźny punkt łączący wizualnie salon i przestrzeń jadalnianą po obu stronach.
Minimalistyczna, betonowa klatka schodowa owija się wokół zielonego zakątka, prowadząc w górę. Kuchnia znajduje się z tyłu działki i jest umieszczona na niższym poziomie. Staranne wykorzystanie pionowo rozbudowanej objętości wewnętrznej tam, gdzie to możliwe oraz wzajemnie płynący trójkąt funkcjonalny przestrzeni, takich jak salon, jadalnia i kuchnia (związany wertykalnie klatką schodową z betonu) skutecznie niweluje wrażenie ograniczeń wynikających z wąskich granic budynku i działki.
Konfiguracja wysokiej jadalni łączy się z planem piętra górnego i akcentuje ogólny wizualny charakter budynku. Minimalistyczne podejście znajduje również wyraz w różnych elementach projektu wnętrza, takich jak szafy, półki, okna itp. – wszystko ograniczone zostało do niezbędnego minimum.
Sypialnie – dzięki starannemu planowaniu przestrzeni – choć niewielkie, posiadają nie tylko miejsce do spania, ale także zintegrowaną przestrzeń do nauki i garderobę. Salon na piętrze, z dachowym świetlikiem, nadaje przestrzeni ciepłego charakter, współgrając z jej zamierzonym wykorzystaniem jako nieformalnego miejsca nauki gry na mridangam. Sypialnia główna na piętrze otwiera się na balkon, zapewniając prywatność i przyjemne podmuchy wiatru oraz ożywiającą grę światła i cieni w ciągu dnia.
Ten dom pokazuje siłę pomysłu na projekt, który jest w stanie dostarczyć nie tylko funkcjonalności, ale również i uroku, nawet na działce o bardzo ograniczonej powierzchni.