Dom w górach projektu studia Mobius Architekci inspirowany jest tradycyjnym budownictwem regionalnym, ale i powojennymi poszukiwaniami nowej formy domu górskiego.
Główną ideą było maksymalne wtopienie budynku w otoczenie, stąd kubatura przyklejona do stoku. Bryła ma wielki skos powtarzający nachylenie stoku. O wyrazie budynku stanowi właśnie ten nachylony dach, będący zarazem główną elewacją budynku, który opada aż do ziemi, przez co architektura zlewa się z topografią. Ta wielka, gładka połać przepruta jest otworami – zagłębieniami mieszczącymi tarasy.
Aby wzmocnić efekt nachylonej bryły przyklejonej do stoku – od strony wjazdowej kontrpołać dachu nie opada do ziemi, ale jest podcięta przez nachyloną ścianę. Od ulicy widać więc tylko fragment „przewróconego” pudełka, jakby opartego o stok, nie można też odczytać prawdziwej skali budynku.
Działka o dużym nachyleniu w stronę południową ma dojazd od strony północnej. Na poziomie wjazdu zaprojektowano garaż, sypialnię gościnną i gabinet. Właściwą część mieszkalną zaprojektowano kondygnację poniżej, która wpisuje się w opadający stok. Rozległej części dziennej towarzyszy strefa nocna – z dwiema sypialniami i łazienką. Praktycznie wszystkie pomieszczenia mieszkalne mają okna skierowane w stronę południową, dzięki temu każdy z nich ma widok na panoramę gór. Aby uniknąć okien połaciowych nachyloną południową elewację, będącą de facto połacią dwuspadowego dachu, nacięto w kilku miejscach, tworząc tarasy. Pomieszczenia wychodzą na nie poprzez duże przeszklenia na całą wysokość ścian.
Budynek będzie wykonany z tradycyjnych materiałów. Ściany szczytowe, praktycznie bezokienne, mają być w kamiennej okładzinie. Połacie dachu w ciemnej okładzinie drewnianej, podobnie tarasy – z drewna tropikalnego.
Projekt: Mobius Architekci | Przemysław Olczyk
Lokalizacja: południe Polski
Data: 2014
Powierzchnia: 362 m2