Projekt przewiduje aranżację byłego sklepu spożywczego na 3 gabinety stomatologiczne wraz z przestronna poczekalnią, rtg, oraz całym zapleczem. Trudnością było zaprojektowanie nowej funkcji w szkielecie starego budynku z lat 30. Główną ideą projektową było nawiązanie do miejsca, w którym znajduje się gabinet. Naturalna kolorystyka i materiały nawiązują do morskiego klimatu i wprowadzają do wnętrza spokój. Naturalne elementy jak ściana z mchu czy ramy kwiatowe dodają energii i utrzymują przyjemny mikroklimat w pomieszczeniach, umilając pacjentom czas oczekiwania.
We wnętrzu zastosowaliśmy zróżnicowane źródła światła, dzięki czemu, wnętrze precyzyjnie odpowiada na potrzeby użytkowników.
Przestrzeń wejściowa, reprezentacyjna podkreślona została “drewnianym molo” prowadzącym do centralnie umieszczonej recepcji – głównego centrum dowodzenia. Taki układ wymusiła na nas istniejąca konstrukcja żelbetowa budynku. Boczne strefy, to poczekalnia, której podłoga została wykonana z kruszywa zatopionego w żywicy. Wybierając lewą stronę, usiądziemy w sąsiedztwie dzielonej ściany, delikatnie podświetlonej dolnymi reflektorami, uwydatniającymi jej bogatą fakturę. Druga strona poczekalni to mniej formalna część. Tutaj zaproponowaliśmy zabudowę pod wymiar, w której ukryliśmy niezbędne elementy wygodnej poczekalni, czyli szafę na odzież wierzchnią oraz automat z wodą. Dodatkowo szafa zawiera w sobie schowki na przybory do zabawy dla najmłodszych pacjentów, oraz okrągłe siedzisko wyłożone drewnem i poduszkami. Zwiększając różnorodność miejsc do siedzenia, zaproponowaliśmy również pufy w kształcie kamieni. Całość nawiązuje do nadmorskiego klimatu w oszczędnym skandynawskim stylu.
W gabinetach postawiliśmy w 100% na funkcjonalność. Wysokie pomieszczenia oświetlane specjalistyczną lampą oraz dwoma zestawami reflektorów zapewniają optymalne warunki pracy dla lekarza. Przedłużając blat roboczy utworzyliśmy kącik do pracy. Specjalnie utworzone wnęki w ścianach zostały zabudowane systemem szaf. Podłoga w gabinetach, choć w podobnym kolorze, wykonana jest z żywicy z drobinkami brokatu, które odbijając naturalne światło wpadające dzięki dużym oknom witrynowym, dodatkowo rozświetla pomieszczenia.
Przestrzenią wybijającą się pośród pastelowych kolorów jest toaleta dla pacjentów. Występująca w roli “jamy w skale” zaskakuje kamiennym chłodem i elegancją. Zastosowanie ciemnej farby na suficie, dzięki znacznej wysokości pomieszczenia, nie pomniejszyło go, ale sprawiło wrażenie przytulności. W formie ocieplenia występują drewniane szafki.
Wszystkie pomieszczenia posiadają wentylację mechaniczną oraz głośniki umieszczone w suficie podwieszanym.
Pracownia: MAKA Studio
Lokalizacja: Gdynia
Zespół projektowy: Aleksandra Mierzwa, Wiktor Kurc
Powierzchnia: 156m2
Zdjęcia: MΛKΛ Studio, Szymon Brzóska