Oryginalne wnętrza nowoczesnego biurowca Pixel, nowej siedziby Allegro Group w Poznaniu, zrealizowano na podstawie projektu pracowni Ultra Architects. Budynek zaprojektowała warszawska pracownia JEMS Architekci. Pixel otrzymał nagrodę „Budowa Roku 2012” przyznawaną przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa wraz z Ministerstwem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego.
Architekci: Ultra Architects / Marcin Kościuch, Tomasz Osięgłowski
Współpraca:Kamila Dembińska, Małgorzata Bronikowska, Przemysław Fedorczuk, Łukasz Piszczałka, Barbara Suszczewicz, Adam Turczyn, Alicja Wilczyńska
Lokalizacja: Poznań
Realizacja: 2013
Powierzchnia: 11 800 m²
Zdjęcia: Jeremi Buczkowski, Juliusz Sokołowski
Wnętrza dla siedziby Allegro Group w Poznaniu
Projekt wnętrz biurowca Pixel w Poznaniu powstał na potrzeby nowej siedziby największej polskiej firmy z branży internetowej. Inspiracją przy jego tworzeniu była dla nas charakterystyczna bryła budynku zaprojektowanego przez architektów z pracowni JEMS: od strony północnej jest ona spokojna i płaska, natomiast na południową elewację składają się liczne dwukondygnacyjne loggie tworzące przestrzenną szachownicę. Budynek ma 7 kondygnacji i 12 000 metrów kwadratowych powierzchni.
Wewnętrzna przestrzeń wspólna jest odbiciem fasady obiektu. Została ona podzielona za pomocą szaf wykonanych z lakierowanej sosnowej sklejki. Jednym z wymogów inwestora było zaaranżowanie zarówno zamkniętych pokoi, jak i otwartej przestrzeni biurowej. Od strony północnej ustawione w rzędzie szafy oddzielają korytarz od miejsca pracy, natomiast od strony południowej co druga z nich jest cofnięta, przez co tworzy wewnętrzne patia będące miejscem wypoczynku i nieformalnych spotkań. Dodatkową strefę tego typu można uzyskać dzięki ruchomym ścianom pomieszczeń jadalni i kuchni.
Dobierając materiały do tego wnętrza, postawiliśmy na ich szczerość. Beton, będący konstrukcją budynku, pozostał nieotynkowany, podobnie jak wszystkie ściany murowane. Użyte materiały zostały poddane jak najmniejszej koniecznej liczbie obróbek, przez co wydatek energetyczny przy ich produkcji został ograniczony do minimum (ekologia).
Aranżacja przedszkola
Punktem wyjścia dla aranżacji przestrzeni przedszkola mieszczącego się na parterze biurowca był pomysł zamknięcia niezbędnych funkcji pomocniczych dla sal zajęciowych w formie wielofunkcyjnego mebla, który jednocześnie stanowi przegrodę między pokojami i korytarzem. Mebel ten został zaprojektowany w taki sposób, aby dzieci, jako główni użytkownicy, miały bezpośredni dostęp do jak największej ilości półek (80%!). Co więcej, wbudowana w niego zjeżdżalnia, a także tajne przejścia i kryjówki, sprawiają, że jest świetnym miejscem zabaw.