Dom „Casa D” zaprojektowany został dla pięcioosobowej rodziny. Budynek projektu pracowni L2C ARQUITETURA ukrywa konstrukcyjną złożoność poprzez prostotę. Willa, o powierzchni około 900 m2 przybrała prostą, współczesną formę zbudowaną z ustawionych na sobie prostopadłościennych brył, z okien których można podziwiać panoramę Bragi, jednego z najstarszych miast w Portugalii.
Dom „Casa D”
Projekt: L2C ARQUITETURA
Główny architekt: LUIS CUNHA
Lokalizacja: Braga, Portugalia
Powierzchnia: 900 m2
Konstrukcja: JPA CONSTRUTORA
Inżynier: Engª MÁRCIA CUNHA
Wnętrza: CASA MARQUES
Zdjęcia: Ivo Tavares Studio
Dom „Casa D” w portugalskiej Bradze
Duże boksy umieszczone w najwyższej części działki podkreślają układ funkcjonalny domu oraz kreślą w przestrzeni wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie o różnym przeznaczeniu, które po otwarciu okien przenikają się wzajemnie. Dom otwiera swoje wnętrza na otoczenie poprzez przestrzenie między bryłami, jednocześnie chroniąc i zasłaniając przed tym, co nieistotne.
Z widokiem na Bragę, dom otwiera się na krajobraz. Elewacje części dziennych z południową ekspozycją wychodzą na tereny rekreacyjne. Z jednej strony masywne pudełka ułożone poziomo nawiązują dialog z otoczeniem w postaci rozszerzających się przestrzeni z tarasami, które optycznie powiększają powierzchnię pomieszczeń, z drugiej strony akcentują wejście główne do budynku poprzez jedną z pełnych, zamkniętych brył, która zaprasza do wnętrza willi, jednocześnie artykułując kubaturę 2-kondygnacyjnego obiektu. Duże przeszklenia oraz drewniane lamele nadają całej formie lekkości.
Prywatna część, czyli sypialnie mieszkańców domu, znajduje się na piętrze, a pomieszczenia wspólne części dziennej zlokalizowano na parterze, gdzie po otwarciu ogromnych przeszkleń zaciera się granicą między wnętrzem i otoczeniem, tworząc niemalże jedną, niepowtarzalną przestrzeń.
Wnętrza portugalskiej willi stworzone przez studio CASA MARQUES to przytulna przestrzeń. W aranżacji dominują białe barwy i ciepłe, drewniane okładziny, które budują charakter wnętrz. Całość dopełniają kamienne okładziny, które korespondują z elewacją domu. Nie brakuje także charakterystycznych detali i zaskakujących miejsc, jak chociażby seledynowy pokój telewizyjny, który budzi luźne skojarzenia z odcieniami tafli wody w basenie usytuowanym na zewnątrz.