Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej zabudowy północno-zachodniego kwartału przyrynkowego Starego Miasta Kwidzyna wraz z koncepcją zagospodarowania terenu
I Wyróżnienie
Projekt konkursowy: Glebowski Studio
Data: Maj 2012
Lokalizacja: Kwidzyn
Zespół autorski:
mgr inż. arch. Tomasz Głębowski, mgr inż. arch. Przemysław Woźniakowski, stud. arch. Maja Kwiatek
Koncepcja architektoniczna zabudowy kwartału przyrynkowego Starego Miasta Kwidzyna
Opis i uzasadnienie przyjętych rozwiązań urbanistyczno – architektonicznych
Przedmiotem opracowania jest projekt koncepcji architektonicznej zabudowy północno- zachodniego kwartału przyrynkowego starego miasta Kwidzyna, pomiędzy ulicami Błogosławionej Doroty, Podjazdową i Batalionów Chłopskich wraz z koncepcją zagospodarowania terenu – zakres pokazany na planszach.
Główną ideą projektu jest wpisanie się w staromiejską tkankę urbanistyczną i architektoniczną miasta Kwidzyna oraz przywrócenie klimatu rynku miejskiego.
Jednym z najważniejszych zabiegów jest zachowanie historycznych podziałów kwartału na parcele i uwidocznienie ich za pomocą architektury budynku. Projekt zakłada całkowite odtworzenie ww. układu poprzez rozmieszczenie funkcji zgodnie z nim.
Mieszkania znajdujące się na kondygnacjach od +1 do +3 umiejscowione są w granicach parceli. Takie rozwiązanie umożliwia dzielenie projektowanego obiektu wg historycznego układu. Przykładem może być podzielenie inwestycji na etapy:
- Pierzeja południowo – wschodnia
- Pierzeja północno zachodnia
Kolejnym ważnym ruchem jest odtworzenie podziałów na elewacjach. Pierzeja przyrynkowa zaprojektowana jest zgodnie z założeniami MPZP tj. odtwarza układ historyczny – zachowuje proporcje oraz podziały. Kolejne trzy fasady są subtelną kontynuacją polegającą na zachowaniu wertykalnych proporcji okien, zastosowaniu wyróżniających się glifów i ram okiennych. Poza tym fasady są proste, jednolicie wykończone tym samym materiałem. Dzięki takiemu rozwiązaniu pierzeja rynkowa jest dominująca, a jednocześnie spójna z pozostałymi. Całość tworzy doskonałe połączenie nowoczesnej architektury z tradycyjnym detalem i stylem architektonicznym miasta Kwidzyna.
Projekt zakłada dwa rodzaje funkcji – usługową i mieszkaniową. Wejścia do usług zlokalizowane są od strony Rynku i zbocza. Funkcja mieszkalna znajduje się na kondygnacjach od +1 do 3. Wejście i wjazd na dziedziniec główny znajduje się w fasadzie południowo – zachodniej zgodnie z MPZP. Na dziedzińcu głównym znajdują się wejścia do klatek oraz wjazd do garażu podziemnego. Projekt zakłada również wykonanie dodatkowego wjazdu do garażu od strony katedry, z powodu jego korzystnego usytuowania. Dogodny układ terenu umożliwia wykonanie wjazdu bezpośrednio do garażu bez konieczności budowania rampy. Rozwiązanie to z pewności będzie miało niebagatelny wpływ na koszty inwestycji.
Lokale usługowe zlokalizowane są na poziomie 0. Dzięki odpowiedniemu układowi konstrukcyjnemu – zachowaniu wolnego planu na parterze, lokale można dowolnie łączyć. Również mieszkania zaprojektowane są elastycznie – z mieszkań 4 pokojowych można wydzielić mieszkanie jedno i dwupokojowe. Odpowiednio rozmieszczone piony instalacyjne umożliwiają takie rozwiązanie.
Zgodnie z założeniami konkursu wszystkie mieszkania posiadają kuchnie dające możliwość wydzielenia lub połączenia z salonem.
Oprócz dziedzińca głównego w projekcie przewidziano jeszcze dwa dziedzińce zamknięte – są to przestrzenie prywatne służące głównie do doświetlenia mieszkań oraz poprawy komfortu i walorów estetycznych.
Przyjęte rozwiązanie rozdzielenia wejść do usług od wejść do mieszkań tworzy bardzo spójny układ funkcjonalny.
Opis zaproponowanych rozwiązań technicznych i materiałów budowlanych
Układ konstrukcyjny
Projekt zakłada konstrukcję żelbetową w połączeni u z murowaną.
– Piwnica i parter – układ słupowo płytowy żelbetowy, rozpiętość słupów ok. 7-8m.
– +1, +2, +3 – stropy żelbetowe, ściany murowane, częściowe wzmacnianie słupami żelbetowymi w miejscach koniecznych.
– więźba dachowa w konstrukcji drewnianej
Materiały wykończeniowe
Główne materiały wykończeniowe to : kamień, cegła/ceramika, stal, tynki/kolory.
- Tynki elewacyjne gładkie w kolorach zgodnych z prezentowanymi na planszach.
- Okna drewniane w kolorze białym
- Dachówka ceramiczna
- Obróbka blacharska z blachy cynkowanej z blachy w kolorze jasny grafit, szary.
- Podmurówki częściowo z zachowanej cegły historycznej – np. podmurówka od strony katedry i kawałki ścian w wejściach na dziedziniec w okolicy studni.
- Posadzki zewnętrzne kamienne – brukowe oraz ceglane – z zachowanej cegły historycznej
- Balustrady wykonane ze stali ocynkowanej, malowanej na kolor jasno szary.
Kolorystyka
Projekt zakłada pięć głównych kolorów fasad : ciemna czerwień, pomarańcz, beż, jasny szary oraz ciemny grafit. Wszystkie te kolory występują zawsze w połączeniu z kolorem białym wykorzystanym do podkreślenia detali obiektu. Takie zestawienie kolorystyczne daje bardzo ciepłe odczucia estetyczne.
Dziedziniec
Na dziedzińcu zastosowano kostkę kamienną – bruk – która idealnie łączy się z zabytkowym brukiem i cegłą uwidocznionymi wg projektu (linie podziałów na parcele, fragmenty murów i posadzek).
Na dziedzińcu znajduje się zieleń w postaci trawników oraz zieleni niskiej. Takie połączenie tworzy bardzo przyjazną i komfortową przestrzeń dla mieszkańców.