Ten dom położony jest w Miraflores, na małym wiejskim obszarze o tradycyjnym charakterze, utworzonym przez zespół kamiennych budynków i dużą liczbę spichlerzy, w których niegdyś mieściły się, suszyły i poddawały obróbce zbiory kukurydzy. Architekci z biura fuertespenedo arquitectos wykonali projekt renowacji jednego z wiejskich domów, nadając całemu założeniu drugie życie, w zgodzie z otaczającym krajobrazem.
Renowacja domu wiejskiego w Miraflores
Lokalizacja: Miraflores, Muro, Coruna, Hiszpania
Projekt: fuertespenedo arquitectos
Główni architekci: Óscar Fuertes Dopico, Iago Fernández Penedo
Współpraca: Jorge Fernández Alonso
Inżynier budowy: Carmen Lousame López
Konstrukcja: Suárez y García a2
Wykonawca: Abaco CR S.L
Powierzchnia: 219,00 m2
Koszt inwestycji: 263.268 €
Zdjęcia: Héctor Santos Díez
Renowacja domu wiejskiego w Miraflores
Dom położony na stromej działce pierwotnie składał się z dwóch przylegających do siebie brył, które odpowiadają tradycyjnemu schematowi galicyjskiego budownictwa mieszkaniowego, gdzie głównymi pomieszczeniami były stajnie i kuchnia: z piekarnikiem i kamienną spiżarnią. Na przestrzeni kolejnych lat obiekt przeszedł szereg modyfikacji zniekształcających jego pierwotny charakter. Trzy bryły, z których składało się całe założenie, dostosowują się do zbocza, są chronione przed wiatrami i prawie zamknięte od imponujących widoków na ujście rzeki Muros, tworząc podzielone wnętrze, składające się z małych i ciemnych przestrzeni.
Projekt hiszpańskich architektów opiera się na próbie zrozumienia miejsca i lokalnego kontekstu. Skala centrum wiejskiego, istniejąca wcześniej zabudowa, naturalny kamień, widok na ujście rzeki czy nasłonecznienie – to parametry, które musiały zostać wzięte pod uwagę podczas pracy nad koncepcją nowego obiektu. Idea projektu stara się podkreślić jego tożsamość: uszlachetnić to, co już istniejące i stworzyć płynną przestrzeń wewnętrzną skąpaną w świetle i skierowaną na otaczające widoki.
Decyzje zmierzające do realizacji pomysłu zaprowadziły projektantów do utrzymania pierwotnych kamiennych brył w ich oryginalnej formie oraz modyfikacji trzeciej kubatury dodanej na przestrzeni kolejnych lat, ze względu na jej niewielkie walory architektoniczne. Nowa betonowa forma uzupełniła cały koncept. Kamienne fasady zachowują swoje pierwotne przestrzenie, podczas gdy w nowej bryle znajdują się duże okna otwierające się na ujście rzeki. Działania projektowe polegały na szczerym użyciu materiałów, podkreśleniu naturalny kamiennych elementów, wprowadzeniu odsłoniętego betonu oraz cynku, który ujednolica dachy wszystkich kubatur. Kolejny zabieg to wprowadzenie trzech świetlików o różnych wymiarach, które oświetlają przestrzeń jadalni, prysznicową oraz dawną stajnię, zapewniając naturalne światło skąpane w wewnętrznych kamiennych ścianach.
Wnętrze traktowane jest jako płynna przestrzeń, w której mieszkańcy mogą docenić niepowtarzalny charakter każdej ze swoich przestrzeni. Bawiąc się skalą, połączeniami wizualnymi i światłem, stworzono ciągły system, który strukturyzuje przestrzenne doświadczenie domu. Drewno w postaci sosny galicyjskiej, jako jedyny materiał spajający całe wnętrze, zapewnia ciepło i wzmacnia ideę nowego domu.