Bento House to duża, współczesna miejska rezydencja otoczona zielenią zaprojektowana dla młodej pary z dwiema córkami. Dom projektu FCstudio nawiązuje dwie różne relacje z otoczeniem. Górne piętro, przypominające metalowy kontener umieszczony na betonowych ścianach, może być całkowicie zamknięte, ograniczając światło słoneczne oraz zapewniając prywatność i izolację akustyczną przestrzeni intymnych. Fasada otwiera się jednak w strategicznych miejscach charakterystycznymi okiennicami, aby naturalnie doświetlić wnętrze i wentylować przestrzeń domu. Parter, w przeciwny sposób, otwiera się na ogród w płynny sposób za pomocą ogromnych bezramowych przeszkleń, które z obu stron budynku zacierają granicę między wnętrzem i przestrzenią na zewnątrz.
Bento House
Lokalizacja: Jardim Paulista, São Paulo, Brazylia
Projekt: FCstudio
Projekt konstrukcyjny: Praxis Engenharia
Projekty instalacyjne: Engeplot
Wykonawca: Lock Engenharia
Ogród wertykalny: Sergio Medeiros Paisagismo
Powierzchnia: 424m²
Zdjęcia: André Mortatti
Bento House
Funkcje domu rozplanowano na 3 poziomach. Najniższa z nich to kondygnacja piwnicy znajdująca się poniżej poziomu terenu i mieszcząca funkcje techniczne. Na parterze znajduje się otwarta część dzienna domu z salonem, kuchnią i jadalnią oraz pomieszczeniami spiżarni i WC. Piętro mieści sypialnie mieszkańców oraz pomieszczenie kina domowego. W ogrodzie, tuż przy salonie, znajduje się przestronny taras z zewnętrzną kuchnią i miejscem do grillowania oraz zlokalizowany trochę dalej niewielki basen.
Architekci postawili na szczere materiały oraz brak zbędnych i sztucznych dekoracji. Charakter domu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, tworzą połączenia betonu, stali i drewna, które zwłaszcza we wnętrzu nadaje ciepły ton całej kompozycji. Naturalne zużycie każdego z nich, zgodnie z ideą brazylijskich architektów, będzie podkreślać naturalność i szczerość przyjętych rozwiązań. Blacha górnej bryły oraz brama wjazdowa na posesję tworzą barierę wizualną, po przekroczeniu której odwiedzający dostrzega mocno przeszklony parter zintegrowany z ogrodem, który stanowi istną oazę pośród miejskiej tkanki São Paulo. Duże okna, w obszarze parteru zwłaszcza, zacierają granicę między przestrzenią wewnątrz domu i jego otoczeniem, nie tylko od stronu ogrodu, ale również w strefie wejściowej.
Architekci stworzyli nie tylko koncept domu i wnętrz, ale są również autorami projektów niektórych z mebli znajdujących się wewnątrz domu, między innymi stolika kawowego Brasilia, stołu jadalnianego Ensamble, stolika bocznego Box oraz ławki Move. Przestrzeń wewnątrz zaaranżowano elementami wyposażenia o współczesnym wzornictwie.
Nowoczesna bryła domu, charakterystyczne okiennice i kompozycja barw oraz faktur, razem z ciepłymi barwami bijącymi z jego wnętrza, tworzą efektowną i dynamiczną całość.