Nowa siedziba firmy Bonfiglioli kładzie szczególny nacisk na zdrowie i dobre samopoczucie jego użytkowników, łącząc w sobie zielone przestrzenie i maksymalizując pośrednie oświetlenie naturalne w celu poprawy środowiska pracy. Forma budynku projektu pracowni Peter Pichler Architecture oraz jego powłoka inspirowane są działalnością włoskiej firmy. Nachylony dach wieńczą tarasy zwrócone na południe, które zapewniają spokojne zewnętrzne przestrzenie do odpoczynku i chwili refleksji, oferując przy tym widoki na ikoniczne Sanktuarium Madonna di San Luca. To połączenie z otoczeniem wzbogaca codzienne doświadczenie osób pracujących wewnątrz.
Bonfiglioli Headquarters
Lokalizacja: Calderara di Reno, Bolonia, Włochy
Projekt: Peter Pichler Architecture
Klient: Bonfiglioli
Powierzchnia: 6200 m²
Główni architekci: Peter Pichler, Silvana Ordinas
Zespół: Peter Pichler, Niklas Knap, Simona Alù, Ugo Licciardi, Cem Ozbasaran, Filippo Ogliani, Giovanni Paterlini, Domenico Calabrese, Nathalia Rotelli, Angela Ferrari, Alessandro Cardellini, Simone Valbusa.
Konstrukcja: ARUP
Elektryka: ARUP
Projekt fasady: Pichler Projects
Bezpieczeństwo pożarowe: ICS Ingegneria
Akustyka: Solarraum
Nadzór: Studio Taddia
Wykonawca: Ing Ferrari, Pichler Projects
Menadżerzy projektu Bonfiglioli: Federico Mazzanti, Chiara Persi, Vincenzo Lamanna
Zdjęcia: Gustav Willeit
Bonfiglioli Headquarters
Nowa siedziba firmy Bonfiglioli znajduje się w Calderara di Reno, w Bolonii we Włoszech. Obiekt powstał z potrzeby stworzenia efektywnego i funkcjonalnego biurowca, który wyraża profesjonalizm, innowację oraz historię włoskiej firmy. Założona w 1956 roku, Bonfiglioli jest wiodącym producentem i dostawcą przekładni, systemów napędowych i falowników. Rozwiązania firmy stanowią siłę napędową w sektorach automatyki przemysłowej, maszyn mobilnych i energetyki odnawialnej na całym świecie.
Nowa siedziba jest ostatnim brakującym elementem większego projektu o nazwie EVO, największego obiektu przemysłowego Grupy we Włoszech. EVO został zaprojektowany tak, aby spełniać najnowsze normy dotyczące efektywności energetycznej, oferując wybitne wyniki pod względem wpływu na środowisko. Zasilany jest przez 3 MW elektrownię fotowoltaiczną, zainstalowaną nie tylko na dachach istniejącej nowej fabryki, ale także na dachach pracowniczych parkingów. Budynek został zaprojektowany jako obiekt NZEB (prawie Zero Energy Building). Wyróżnia się jako charakterystyczny punkt orientacyjny, który zarówno wybija się ponad otoczenie, jak i integruje się z nim – odzwierciedla radykalne podejście do zrównoważonego rozwoju z inteligentną kompozycją przestrzenną.
Punkt wyjścia projektu polegał na wkomponowaniu typologii dziedzińców w nową kubaturę. Hol wewnątrz mieści zielony ogród na parterze i wzmacnia naturalną wentylację poprzez efekt kominowy. W odpowiedzi na lokalne warunki oświetleniowe, dach budynku został nachylony, powiększając północną fasadę w celu maksymalizacji przestrzeni roboczej przy pośrednim oświetleniu naturalnym. Południowe fasady i dach obiektu zostały obite drugą skórą wykonaną z siatki aluminiowej, która filtruje intensywne światło i zapewnia komfortowe warunki wewnątrz, oszczędzając przy tym energię.
Budynek, zaprojektowany z myślą o elastyczności powierzchni wewnętrznych, posiada przestrzenie otwarte bez kolumn i utrudniających aranżację elementów konstrukcyjnych. Biurowiec stanowi świadectwo nowoczesnego miejsca pracy. Układ został starannie zaaranżowany, z działami rozlokowanymi na różnych poziomach, dla optymalnej interakcji i synergii z otaczającymi budynkami. Rzeźbiarskie schody spiralne wykonane ze stali są nie tylko fizycznymi łącznikami między poszczególnymi piętrami, ale także symbolicznym wirującym punktem wymiany myśli, zapraszającym do ciągłego przepływu pomysłów pomiędzy kolejnymi działami.
Nowa siedziba Bonfiglioli to nie tylko miejsce pracy, ale też świadectwo potencjału projektów zrównoważonych w sektorze przemysłowym. Stanowi ona model niskoemisyjnych, energetycznie autonomicznych budynków i wciela w życie zasady gospodarki obiegu zamkniętego, gotowy do adaptacji według zmieniających się potrzeb firmy i jej pracowników.