Architektom z pracowni REM’A przyszło zmierzyć się z trudną, zróżnicowaną wysokościowo działką oraz gęstą zabudową wokół. Wynikiem ich rozważań jest oryginalna bryła wykorzystująca naturalnie ukształtowane skarpy, dziedzińce wewnętrzne i wzajemne relacje przestrzeni wewnętrznych z zewnętrznymi. Portugalski dom ukryty w skarpie został zwycięzcą nagrody ‘BUILDING OF THE YEAR 2020 AWARD’ portalu ArchDaily.
Willa „CASA A”
Pracownia: REM’A Arquitectos
Architekci: Romeu Ribeiro, José Pedro Marques
Współpraca: André Novais
Inżynierowie: Fortunato & Paulo, Engenharia
Konstrukcja: Construções Bairro do Sol, LDA
Lokalizacja: Guimarães, Portugalia
Rok realizacji: 2019
Powierzchnia zabudowy: 450,00 m2
Zdjęcia: Ivo Tavares Studio
Geometryczny dom ukryty w skarpie
Zaprojektowany przez portugalskich architektów dom znajduje się na wymagającej działce na obrzeżach miasta Guimarães, charakteryzującej się nieregularnym ukształtowaniem terenu oraz gęstą zabudową w najbliższym sąsiedztwie.
Idea projektu rozwija się wokół bezpośrednich wyzwań związanych z kontekstem, w który jest wpisana – prywatnością mieszkańców i geometrią dwupoziomowej działki. Propozycja podzielenia budynku na dwa piętra koncentruje się wokół odrębnych relacji i sposobu użytkowania poszczególnych przestrzeni, opartych na wykorzystaniu stref pomiędzy poszczególnymi bryłami, charakterystycznych wycięć oraz stworzonych dziedzińców – wewnętrznych (endogenicznych) lub zewnętrznych (egzogenicznych) – odpowiadających rodzajowi programu funkcjonalnego poszczególnych pomieszczeń.
Ściana oporowa, która ma swój początek w obrysie garażu podziemnego kończy się przy basenie. Potężny mur zamyka przestrzeń niższej kondygnacji, która skręcona częściowo względem wyższej bryły tworzy dynamiczną kompozycję na tle naturalnie ukształtowanej skarpy. Działka otoczona jest ponadto półokrągłą skarpą, co tworzy skojarzenie z gniazdem.
Dla części wspólnych utworzono dziedzińce, które łączą wewnętrzne i zewnętrzne części domu oraz – gdy ramy okienne są całkowicie otwarte – powiększają powierzchnię mieszkalną i zacierają granicę między wnętrzem a najbliższym otoczeniem.
Strefy prywatne są podkreślone przez wewnętrzne podwórka, które są rezultatem zaprojektowania czystej, ślepej bryły zamykającej się na ścianie oporowej. Wyjątkowo, jedna ze ścian tej bryły jest geometrycznie perforowana, znajduje się na niej otwór – jedyny na wyższej kondygnacji w strefie prywatnej – pozwalający na kontrolę światła i relacji wizualnych z otoczeniem.
Elewacje budynku wykończono w betonie i drewnie, które łączą się ze sobą w różnych tonacjach. Ściany pokryte drewnem z ukośnymi listwami nawiązują do ukształtowania terenu. Ułożone pod skosem deski, które zdobią bryłę wyższej kondygnacji budzą także luźne skojarzenie ze wspomnianym gniazdem. Geometryczne kształty i wzajemne relacje prostych brył tworzą oryginalną grę światła i cienia na ścianach budynku.
Minimalistyczne wnętrza, wykończone w surowych, betonowych szarościach ocieplonych naturalnym drewnem, uzupełniają nowoczesną architekturę domu.