Efektowny dom w leśnej scenerii pracowni JABRAARCHITECTS

Dom MONOHROM w Izabelinie to najnowszy projekt pracowni JABRAARCHITECTS z Wrocławia. Działka o powierzchni  blisko 2000 m2 i regularnym kształcie położona jest na obszarze ekstensywnej zabudowy rezydencjonalnej w leśnej scenerii. Swój szczególny urok nieruchomość zawdzięcza drzewom, które intensywnie porastają okolicę. Taki krajobraz rozciąga się w bezpośrednim otoczeniu nieruchomości.


MONOHROM | Dom w Izabelinie
Autor: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski
Powierzchnia: 350 m2
Lokalizacja: Izabelin

 

MONOHROM | Dom w Izabelinie. Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski

MONOHROM | Dom w Izabelinie. Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski

MONOHROM | Dom w Izabelinie. Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski

MONOHROM | Dom w Izabelinie


Oczekiwania inwestorów określały ich potrzeby funkcjonalne, ze szczególnym uwzględnieniem walorów działki i możliwości czerpania z jej potencjału w każdym możliwym wymiarze.
Wychodząc na przeciw inwestorom  zaprojektowaliśmy nowoczesny dwukondygnacyjny dom z płaskim dachem, którego drewniane elewacje wtapiają się w charakter otoczenia, a dużych rozmiarów płaszczyzny szkła potęgują wrażenia i odbiór otaczających drzew, wpisując je w bryłę budynku – opowiadają projektanci z biura JABRAARCHITECTS.


Dom o powierzchni ponad 350 m2  posiada zasadniczo standardowy program w zakresie funkcjonalnym. Poszczególne strefy mieszkalne i konkretne pomieszczenia zostały jednak zaprojektowane ze szczególnym uwzględnieniem komfortu prywatności, użytkowania  i poczucia przestrzeni.

Bryłę budynku w parterze oparto na planie prostokąta. Piętro usytuowane prostopadle i częściowo nadwieszone względem części parterowej ma zdecydowanie mniejszą powierzchnię i tylko częściowo pokrywa rzut parteru. Powierzchnia mieszkalna ponad 350 m2 obejmuje w kondygnacji parteru kuchnię, salon i jadalnię, garderobę, wc, pomieszczenia techniczne, pralnię, garaż dwustanowiskowy i gabinet. Salon, kuchnia i jadalnia zostały zorganizowane na jednej dużej przestrzeni około 120 m2, która szerokim panoramicznym przeszkleniem otwiera całą strefę dzienną na taras i ogród. Od strony frontowej  budynku również zaplanowano  duże doświetlenie strefy dziennej, które jednak jest cofnięte względem elewacji frontowej budynku i ukryte ze palisadową drewnianą konstrukcją.

Na  piętrze budynku znajduje się główna sypialnia z łazienką i garderobą,  sypialnia dla dziecka z łazienką i przestronnym tarasem oraz pracownia.

Poszczególne pomieszczenia  mieszkalne zorganizowano tak, żeby stworzyć maksimum komfortu dla mieszkańców, szczególnie pod względem kontaktu z naturą – dużymi drzewami i ogrodem.

Oszczędna forma, oparta na dwóch przenikających się prostopadłościanach, tworzy prostą kompozycję, która stara się wkomponować w naturalne otoczenie. Grafitowa, drewniana elewacja budynku wtapia się w leśny krajobraz, a duże tafle szkła potęgują wrażenia i przenikanie otaczających drzew, pozwalając jednocześnie mieszkańcom na pełną integrację z naturą. Zwartej, prostej bryle budynku lekkości nadają duże przeszklenia i palisadowe drewniane konstrukcje zaprojektowane w części frontowej.

 

MONOHROM | Dom w Izabelinie. Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski

MONOHROM | Dom w Izabelinie. Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.