Dynamiczna forma domu projektu biura JABRAARCHITECTS

Najnowszy dom projektu pracowni JABRAARCHITECTS powstanie w Rabowicach pod Poznaniem. Krajobraz urbanistyczny miejscowości jest na tyle zróżnicowany, że trudno było odnaleźć w nim kontekst. Przeważa typowa zabudowa jednorodzinna o charakterze podmiejskim, ale nie brakuje również nowych inwestycji deweloperskich, których w ostatnim czasie powstaje coraz więcej.


Edge House
Autor: JABRAARCHITECTS
Powierzchnia: 410m2
Rok: 2019
Lokalizacja: Rabowice pod Poznaniem

 

Projekt domu "Edge House" w Rabowicach pod Poznaniem. Autor: JABRAARCHITECTS

Edge House


„Na przestronnej działce o powierzchni 1500 m2 zaprojektowaliśmy dwukondygnacyjny dom o powierzchni ponad 400 m2. Konieczność zastosowania dachu wielospadowego wynikająca z przepisów lokalnego prawa miejscowego kłóciła się z wizją inwestorów co do formy ich przyszłego domu. Został on w jednak wkomponowany w bryłę budynku w taki sposób, że praktycznie jest on niewidoczny” – opowiadają autorzy projektu.


Kompozycja wzajemnie przenikających się geometrycznych brył każdej z kondygnacji, wyraźne attyki i skosy na pionowych płaszczyznach ścian, ukształtowały geometryczną i dynamiczną architekturę o niebanalnej formie.

Plan budynku wpisuje się w kształt litery L. Piętro tylko częściowo pokrywa rzut parteru, dzięki czemu z pomieszczeń na piętrze zaplanowano wyjście na taras, a bryła zyskała na lekkości.

Wejście do budynku wydziela we wnętrzach parteru 3 strefy – pomieszczeń dziennych, relaksu i garaż z pomieszczeniem technicznym. Centralną część strefy dziennej stanowi duży otwarty salon połączony z holem wejściowym i zintegrowany z częściowo oddzieloną kuchnią i jadalnią. Z salonu dostępny jest również gabinet. Dopełnieniem funkcji parteru jest basen zlokalizowany w przeszklonym, wysuniętym w głąb ogrodu, skrzydle budynku. Strefa nocna została zorganizowana na piętrze domu i obejmuje przede wszystkim przestronną sypialnię z dwoma oddzielnymi garderobami i łazienką, oraz pokój hobby i sypialnię dla gości. Wnętrza domu są jasne dzięki dużym płaszczyznom okien, a pomieszczenia typowo prywatne otwierają się na kameralny ogród, co daje mieszkańcom poczucie komfortu.

Geometryczna, współczesna forma budynku została podkreślona kontrastowym zestawieniem materiałów elewacyjnych. Biały tynk, grafitowe drewno i gra światła eksponują dynamiczną formę współczesnej rezydencji.

 

 

Projekt domu "Edge House" w Rabowicach pod Poznaniem. Autor: JABRAARCHITECTS

Projekt domu "Edge House" w Rabowicach pod Poznaniem. Autor: JABRAARCHITECTS

Projekt domu "Edge House" w Rabowicach pod Poznaniem. Autor: JABRAARCHITECTS

 

Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.