Inspirowany kształtem kalifornijskich drzew dom Joshua Tree House

Na leśnej działce w okolicy Łodzi ma powstać dom dla dojrzałych inwestorów, którego projekt powstał w oparciu o kształt kalifornijskiego drzewa Joshua Tree. Autorem jest architekt Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt, który koncepcje na projekt stworzył dzięki wizji ze snu.


RE: Joshua Tree House
Pracownia: Reform Architekt | Marcin Tomaszewski
Lokalizacja: okolice Łodzi
Planowana realizacja: 2021

 

Dom RE: Joshua Tree House. Projekt: Reform Architekt | Marcin Tomaszewski

Dom RE: Joshua Tree House. Projekt: Reform Architekt | Marcin Tomaszewski

Dom RE: Joshua Tree House. Projekt: Reform Architekt | Marcin Tomaszewski

Dom bezpieczny dla seniorów


Na działce liczącej około 3000 m² ma powstać jednokondygnacyjny dom projektu pracowni REFORM Architekt, którego powierzchnia całkowita to około 220 m². Inwestorom zależało, aby ich dom był niedostępny z zewnątrz oraz bezpieczny – klienci to osoby w dojrzałym wieku.


„Bezpieczeństwo oznaczało dla mnie brak schodów, dlatego zaproponowałem pochylnię znajdującą się wewnątrz domu, służącą do przemieszczania się pomiędzy pokojami” – mówi architekt Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt.


Takie rozwiązanie uniosło bryłę o 1,5 metra na całej długości budynku, dzięki czemu klienci dodatkowo otrzymali zadaszony taras. Z zewnątrz obiekt sprawia wrażenie piętrowego, choć w istocie ma tylko jedną kondygnację.

Joshua Tree


Inspiracją dla tego projektu były charakterystyczne jukki krótkolistne, zwane także drzewem Jozuego, rosnące między innymi na terenie parku narodowego w południowo-wschodniej części Kalifornii. Gałęzie tych drzew układają się w dość geometryczny sposób, i to one zainspirowały architekta do nadania ostatecznego kształtu projektowanej bryle.


„Ten dom powstał najpierw we śnie. Wyśniona gałązka z drzewa Jozuego miała z pewnością związek z płytą zespołu U2, wydaną na 30-lecie pracy artystycznej, którą wykonawcy nazwali Joshua Tree i której słuchałem często w okresie projektowania” – opowiada architekt Marcin Tomaszewski.


Założenia na pierwszym miejscu


Zawsze na pierwszym spotkaniu z klientem jest omawiany rzut bryły, jego funkcjonalność i wszystkie założenia, na których zależy inwestorowi. Dzięki znajomości zaleceń architekt może pracować nad koncepcją projektu. W tej realizacji główną wytyczną było bezpieczeństwo domowników. Po spełnieniu tego warunku, architekt mógł zaplanować zewnętrzny wygląd bryły.

Budynek zaprojektowano w nowoczesny sposób, jednak przyglądając się uważniej, można dostrzec nieco starszy styl okien – drewniane, przyciemniane, z poziomymi szczebelkami nawiązują do lat 60 i 70, kiedy panowała moda na okna tego typu.

Przewidywaną datą realizacji projektu RE: JOSHUA TREE HOUSE jest 2021 rok.

 

Dom RE: Joshua Tree House. Projekt: Reform Architekt | Marcin Tomaszewski

Dom RE: Joshua Tree House. Projekt: Reform Architekt | Marcin Tomaszewski

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.