Południowe przestrzenie przedmieścia Pragi zawsze przyciągały ludzi do luksusowych mieszkań. Jednak romantyczne delirium typowego budownictwa ze stromymi dachami, ostentacyjnymi kamiennymi stropami i zbędnymi okładzinami z cegły było swego czasu pośmiewiskiem modernistycznych architektów, marzących o prostych oknach i płaskich dachach. Wielu proroków wspaniałego przemysłowego świata nie dawało im nadziei na więcej niż jedno pokolenie. Kiedy po raz pierwszy projektanci ze studia No Architects podeszli do tego konkretnego domu, nie wyglądał on na elegancką rezydencję. Choć konieczny był całkowity remont, architekci nie konkurowali z pierwotną ideą i postanowili pozostać jej wierni, również w ogrodzie.
Przebudowa i rozbudowa domu jednorodzinnego
Projekt: No Architects
Zespół: Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková, Lenka Juračková
Lokalizacja: Praga, Czechy
Powierzchnia użytkowa: 175 m²
Zdjęcia: Studio Flusser
Współpraca: David Hromada
Architekt krajobrazu: Living in green
Elementy stolarskie: CZ interiéry
Przebudowa i rozbudowa domu w Pradze
W przeciwieństwie do wielu awangardowych modernistów, często ciężko doszukać się autorów wiekowych willi. Ludzie budowali tu domy w stylu historyzującym żeby poczuć się tak, jakby byli tam od zawsze. Aby oni i ich domownicy mogli łatwiej zapuścić tu korzenie.
Dziś to marzenie staje się rzeczywistością. Wille stoją tu od ponad wieku i wychowało się w nich wiele pokoleń. Martwe sadzonki na ulicach wyrosły na ogromne drzewa. Wokół ogrody tętniące życiem, płoty niknące pod falami roślinności. A jednak dzisiaj można ocieplić te domy, wyposażyć je w pompy ciepła i ogrzewanie podłogowe oraz rekuperację.
Wnętrza domu zostały uprzątnięte, przemalowane i ujednolicone. Dopasowaliśmy krój, mówiąc metaforycznie. Włożyliśmy nową podszewkę, dodaliśmy zamek zamiast guzików i wydłużyliśmy całość. Nadal wyraźnie widać w szafie – na ulicy – co to za płaszcz – dom. Po prostu nagle nie jest zimno i świetnie się nosi – mówią autorzy projektu wnętrz z pracowni No Architects.
Cicha pompa ciepła powietrze-woda dba o ciepłą wodę do mycia w trzech łazienkach, a także o ogrzewanie. Stabilność termiczną i komfort parteru zapewnia ogrzewanie podłogowe. Możliwość indywidualnego i szybkiego sterowania grzejnikami w piwnicy i sali fitness oraz na piętrze z sypialniami i garderobą. Oczywiste jest zarządzanie wodą deszczową czy wyrafinowane okablowanie, które obejmuje zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort użytkownika.
Oprócz całkowitej modernizacji technicznej, nieruchomość przeszła zmianę układu funkcjonalnego. Nadano mu bezpośrednie połączenie kuchni z ogrodem, a także powiększono w oryginalnym duchu o kolejne dwa pokoje i łazienkę. Oprócz wczuwania się w intencje oryginalnej architektury, wnętrze subtelnie łączy indywidualne doświadczenia życiowe klientów i inspiracje z jednej strony Japonią, a z drugiej światem Wielkiej Brytanii.
W hołdzie dla oryginalnych budowniczych dodaliśmy specjalne drzwi do świata dziecięcej fantazji, w którym każdy dorosły może tylko klęknąć pokornie – dodają architekci.