Nieliczni podróżni poruszający się wzdłuż tej odległej wiejskiej drogi prawdopodobnie zupełnie przeoczą dom ukryty w krajobrazie tuż obok nich. Być może zauważą, że wieś stała się bardziej bujna i piękna w ostatnich latach; więcej kwiatów, drzew, wody i nieco bardziej pagórkowata. Mogą się zastanawiać, dokąd prowadzi ścieżka przecinająca wzgórze. Jednak zaraz po przejściu przez wąski korytarz, który wydaje się wyrzeźbiony we wzgórzu i otwarciu dużych obrotowych drzwi z cortenu, wchodzą do domu, który otwiera się na krajobraz i oferuje wspaniały widok na dolinę. Kompaktowy dom ukryty w ziemi zaprojektował zespół pracowni WillemsenU.
The House Under the Ground
Lokalizacja: Holandia
Projekt: WillemsenU
Architektura krajobrazu: Bert Huls
Oświetlenie: Lichtmeesters
Konsultacje: Van de Laar
Instalacje: Nelissen
Wykonawca: BurgtBouw
Powierzchnia: 170 m2
Zdjęcia: Architectuurfotograaf – Rob van Esch, Stijn Poelstra Architectuurfotografie & architectuurvideo voor architecten
The House Under the Ground
Na łące, która leży na skraju chronionego rezerwatu przyrody, stała kiedyś niewielka chatka. To właśnie ona wyznaczyła kontury do budowy nowego domu. Jak można stworzyć dom, który zamiast zakłócać naturalny krajobraz, wzbogacałby jego piękno? A ponadto, czy może on pozostać w zgodzie z rygorystycznymi wymaganiami planu zagospodarowania przestrzennego? Na te pytania odpowiada projekt holenderskich architektów.
Klienci prowadzą burzliwe życie zawodowe i chcieli, aby ich dom był niespodziewany i zachwycający, umożliwiający pełne cieszenie się naturą oraz zapewniający spokój i prywatność.
Decydując się na zanurzenie znacznej części struktury nowego budynku w ziemi i przykrywając wystającą część wzgórzem, dom jest prawie niewidoczny i staje się częścią krajobrazu. Wykopany obszar zapewnia naturalne światło dzienne, oferując jednocześnie schronienie dla prywatnej przestrzeni na świeżym powietrzu, niewidocznej z zewnątrz. To miejsce spokoju, które mieszkańcy mają tylko dla siebie, ciesząc się słońcem i widokiem nieba oraz koron drzew, słuchając jedynie dźwięków otoczenia. Dzięki zróżnicowanej strukturze domu, wszystkie przestrzenie mają swój własny charakter i relację z otaczającym krajobrazem.
Podłogi, ściany i sufity są wykończone betonem licowym, co nadaje im neutralnego charakteru. Skromny wybór materiałów podkreśla piękno otoczenia. Materiały elewacyjne są bezobsługowe i przyczyniają się do przedłużonej żywotności budynku: zewnętrzne okładziny wykonane są z dojrzewającego drewna, a drzwi i okna mają aluminiowe ramy. Dzięki naturalnym materiałom, zielonemu dachowi i odpowiedniemu usytuowaniu, dom doskonale komponuje się z otoczeniem, żyjąc i oddychając wraz z następującymi po sobie kolejno porami roku.
Innowacyjność
Zanurzenie domu w ziemi było najbardziej logiczną opcją, biorąc pod uwagę ograniczenia konturów wynikające z lokalizacji istniejącej chatki. Ten projekt nigdy nie powstałby bez ścisłej i intensywnej współpracy architektów z klientami. Projekt był jak puzzle, inżynierskie i strukturalne wyzwanie, które klienci i zespół konsultantów podjęli z wielkim entuzjazmem.
Tworząc zakrzywiony kształt, architektom udało się ograniczyć odczuwalną wysokość budynku. – Łuk wtłacza dom w ziemię z jednej strony i tworzy sufit dla przestrzeni mieszkalnej po wyższej stronie, z klatką schodową i pustką poniżej. W kształcie masywnej muszli, wykonany z betonu lanego na miejscu łuk łączy się z pionową ścianą, tworząc pustkę, odsłaniając nie jedno, ale dwa piętra głębiej pod poziomem gruntu – mówią architekci z pracowni WillemsenU.
Zakrzywiony dach otwiera przestrzeń domu na naturalne otoczenie, a następnie zanika w powierzchni terenu. Naturalne światło wpadające nad łukiem jest zaproszeniem do zejścia na niższe piętra. Schodząc pod ziemię, krajobraz powoli zanika. Po wejściu do domu mieszkańców wita widok z salonu na morze kwiatów, które kolorują taras ogrodowy. Niżej znajdują się sypialnie. Będąc pod ziemią światło dzienne wciąż jednak dociera do przestrzeni wewnętrznych poprzez wąską pustkę, szklaną klatkę oraz szyb windowy, umożliwiając poruszanie się bez potrzeby uruchamiania sztucznego oświetlenia.
Wygoda i komfort
Dom jest dostępny dla osób na wózkach inwalidzkich, dzięki czemu jest przystosowany do potrzeb jego mieszkańców na każdym etapie życia. Podłogi wykonane zostały bez zbędnych progów, a ilość korytarzy ograniczona do minimum. Oprócz schodów, w domu zaprojektowano również niewielką szklaną platformę. Dom jest przestronny, otwarty i bezpieczny również dla dzieci.
Niewielki, kompaktowy budynek jest ponadto wolny od gazu, charakteryzuje się wysoką wydajnością energetyczną i korzysta z położenia pod ziemią. Ciepło jest pobierane z ziemi za pomocą pompy ciepła. Dzięki częściowemu zanurzeniu w ziemi, zdolność akumulacji ciepła jest zwiększona, co tworzy przyjemny i stały klimat wewnątrz. Dach stanowi część bogato zarośniętego krajobrazu, przyczynia się do wysokiej bioróżnorodności chronionego obszaru przyrody i umożliwia retencję wody.
Zakopanie domu pod ziemią daje mieszkańcom efekt naturalnej izolacji i letniego chłodzenia, tworzy także efektowną grę światła w zamkniętych i otwartych przestrzeniach. Zakrzywiony dach otwiera się nad schodami i windą, dzięki czemu światło przenika głęboko do domu, oferując oszałamiające widoki na niebo, oprawione roślinnością wzgórza.
Zdjęcia z budowy