Dom mazurski zlokalizowany jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro Ryńskie. Zastosowane materiały i forma architektoniczna zaprojektowanego w pracowni doomo budynku wynikają z lokalnego kontekstu i tradycji budowlanej.
Dom mazurski
Autorzy: doomo studio architektoniczne
Autorzy: Barbara Borowik-Krysiak, Jarosław Krysiak
Lokalizacja: Rybical
Powierzchnia użytkowa: 223,8 m² + 26,1 m² garaż
Projekt wnętrz: razoo architekci
Zdjęcia: Jakub Obarek
Projekt: 2017 / Realizacja: 2020
Dom mazurski
Zabudowa składa się z domu mieszkalnego oraz wolnostojącego garażu. Bryły oparte są na rzucie prostokąta, nakryte dachem dwuspadowym symetrycznym o nachyleniu 45º, połączone zadaszeniem. Obie formy są skręcone względem siebie, co wynikało z układu wjazdu na działkę oraz optymalnego otwarcia się największych przeszkleń na stronę południową.
Elewacja domu wyraźnie podzielona jest kolorystycznie i materiałowo na dwie części. Dolną, gdzie zastosowano jasny tynk, przełamany poprzecznymi boniowaniami nawiązującymi do lokalnej tradycji 'murów pruskich’. Górną, gdzie zastosowano okładzinę z ciemnych desek, w układzie skośnym. Identyczną okładzinę zastosowano na frontowej ścianie budynku garażu. Dach pokryto dachówką płaską w kolorze naturalnym ceglasto-czerwonym.
Całość wykończenia elewacji i dachów oraz tradycyjna forma budynków nawiązują w sposób bezpośredni do lokalnej tradycji budowlanej i architektonicznej.
Wnętrza zaprojektowane przez razoo architekci to nowoczesna aranżacja i dynamiczna kompozycja kolorów. Drewniane okładziny nawiązują do formy zewnętrznej, beton dodaje oryginalnego, surowego charakteru przestrzeni wewnątrz, a żywe, niebieskie barwy niesamowicie ożywiają przestrzeń. Całość uspokajają białe, tynkowane powierzchnie, które kontrastują z czarnymi balustradami i ramami okien, otwierającymi wnętrza na niezwykły krajobraz. Smaku i klimatu wnętrzom dodają widoczne elementy więźby dachowej. Wysoka na dwie kondygnacje część dzienna tworzy komfortową przestrzeń do spędzania czasu przez mieszkańców domu.