Niezwykła willa w kostarykańskiej dżungli – luksus, przyroda i koloryt Ameryki

Inwestor zapragnął stworzyć miejsce, w którym każdy mieszkaniec i odwiedzający poczuje klimat otaczającej przyrody, oczyszczając umysł, doświadczając jednocześnie luksusu i przygody. Chciał stworzyć miejsce, które zagłębi się głęboko w serca każdego, który je odwiedzi. Architekci z pracowni Formafatal zainspirowali się atmosferą miejsca i kolorytem Ameryki Środkowej i Południowej.


Art Villas Costa Rica
Pracownia:
Formafatal
Autor/Główny architekt: Dagmar Štěpánová
Co-autor: Martina Homolková
Lokalizacja projektu: Bahia Ballena, Playa Hermosa, Kostaryka
Rok realizacji: 2017-2018
Rok ukończenia: 2019
Powierzchnia zabudowana: 326 m²
Powierzchnia użytkowa: 298 m²
Powierzchnia działki: 25000 m²
Klient: Filip Žák
Architekt krajobrazu – zieleń i elementy ogrodowe: atelier Flera
Realizacja powierzchni jastrychowych: Different Design
Akwarela w dżungli: Můj Originál
Zdjęcia: BoysPlayNiceWilla w Kostaryce

Niedaleko kostarykańskiego miasteczka Uvita – na wzgórzu w dżungli nad plażą Playa Hermosa znajduje się ukryty, mały ośrodek Art Villas. Na działce o powierzchni 2 ha rozmieszczone są 3 wyjątkowe wille i jeden wielofunkcyjny pawilon.

Atelier Villa została zaprojektowana jako prywatna rezydencja dla inwestora i jego rodziny. Oparta na stromym zboczu, 26-metrowa, prostopadłościenna bryła częściowo lewituje nad bujną tropikalną roślinnością. Rozglądając się na zewnątrz, jak okiem sięgnąć, widać tylko odległy ocean lub zielone wzgórza. Tylna ściana od strony podjazdu i sąsiednich willi jest celowo pozbawiona okien, dzięki czemu dom zachowuje prywatność. Priorytetem była nie tylko idea „zatarcia granic między wnętrzem a zewnętrzem”, ale także podkreślenie konstrukcyjnej prostoty i czystych linii. System konstrukcyjny składa się ze stalowej ramy o rozpiętości 4 x 4 metry.

Dyskretne kolory ścian w połączeniu z zielonym dachem pozwalają niezwykłej willi naprawdę wtopić się w otoczenie. Fasady zorientowane na ocean i dżunglę są wyposażone w wielkogabarytowe, perforowane sekcje aluminiowe, które nie nagrzewają się na słońcu oraz są odporne na rdzę. Jeśli są podciągnięte, pełnią funkcję baldachimu. Skala i wzór perforacji jest inny na każdej z sekcji, tworząc w ten sposób ekscytującą grę światła i cieni wewnątrz budynku. Specjalna powłoka paneli jest w kolorze blachy Corten. Pełna, tylna ściana jest wykonana z drewna wypalonego metodą Shou Sugi Ban – starą, japońską techniką zabezpieczania drewna przed warunkami atmosferycznymi i starzeniem się za pomocą ognia.

Pod względem stylu willa posiada ten sam minimalistyczny duch, co sugeruje jej kształt. Pomieszczenia gospodarcze i magazynowe, łazienki i kuchnia usytuowane są wzdłuż tylnej ściany. Układ reszty domu jest bardzo otwarty. Granice między wnętrzem a światem zewnętrznym zostały zatarte, a cała przestrzeń przypomina zadaszony taras. Lekkie, przesuwne ścianki działowe mogą służyć jako narzędzie do tworzenia stref prywatnych. Na patio znajduje się basen bez krawędzi, który chroniony jest przed palącym słońcem częściowym zadaszeniem.Całe wnętrze utrzymane jest w ciepłych, ziemistych tonacjach naturalnych materiałów. Wszystkie meble, poza salonem i krzesłami do jadalni, zostały zaprojektowane na miarę potrzeb tej willi i wykonane na zamówienie. Większość mebli została wykonana przy pomocy miejscowych rzemieślników. Niektóre elementy zostały wykonane na zamówienie w Czechach i przetransportowane na miejsce.

Elementy zieleni i ogrodu

Ogólna koncepcja roślinności była dość specyficzna, ponieważ działka znajdowała się na bardzo stromym zboczu. Projektanci krajobrazu z pracowni atelier Flera maksymalnie zwiększyli przestrzeń, zaaranżowali i otworzyli ogród, projektując stopnie i małe tarasy. W innych miejscach utkali długą i kolorową zjeżdżalnię, która bawi zarówno dzieci, jak i dorosłych. W doborze roślin preferowali lokalną zieleń nieinwazyjną, wybierając zwłaszcza rośliny jadalne z lokalnego obszaru.

To zieleń spaja i łączy budynki w jeden kompleks. Całe wzgórze, na którym znajduje się ten ogród, nazywa się Achiote, jego hiszpańska nazwa to Bixa Orellana. Projektanci bawili się roślinnością wybierając małe drzewa achiote do ogrodu. Zasadzono też narodowe drzewo Kostaryki Enterolobium cyclocarpu, rośliny bananowe, palmy kokosowe, drzewa mango, papaję czy mniej znane rośliny, takie jak annona muricata czy guawa.


 

projekt: Art Villas Costa Rica. pracownia: Formafatal.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.