Dom w Chwalęcicach zaprojektowany został dla 4-osobowej rodziny. Budynek został dopasowany do prostokątnego kształtu działki położonej w niewielkiej wsi w woj. lubuskim. Do dyspozycji Inwestorów oddano 207m2 całkowitej powierzchni użytkowej. Projekt architektoniczny domu jest oparty na kompozycji dwóch identycznych brył, przesuniętych względem siebie.
Dom w Chwalęcicach
Projekt: Pracownia architektoniczna Spacelab
Lokalizacja: Chwalęcice, woj. lubuskie
Powierzchnia zabudowy: 258m2
Powierzchnia użytkowa: 207m2
Projekt: 2016 / w trakcie realizacji
Dom w Chwalęcicach
Elewacje zaprojektowano z tynku o efekcie surowego betonu, wybrane partie pokrywa drewno cedrowe. Drewniana elewacja ma kontynuację w formie okładziny na bramie garażowej. W projekcie architektonicznym wybrano uchylną i zlicowaną z elewacją bramę firmy Hormann.
Dachy skośne stykają się ze sobą wzdłuż linii odwodnienia, a więc zadaniem wymagającym szczególnej uwagi było zaprojektowanie izolacji przeciwwodnej. Dla wewnętrznego koryta między dachami oraz zewnętrznych rynien ukrytych w elewacji architekci opracowali detale oparte na doświadczeniach z poprzednich realizacji domów jednorodzinnych. Cały system liniowy (rynny) i punktowy (wpusty) ma podwójny system izolacji, uwzględniający także możliwość pojawienia się skroplin pod rynnami i wpustami do rur. Część garażowa domu posiada dach płaski.
Przestrzeń skośną nad salonem otwarto, zwiększając jego przestronność (w tej części zaprojektowano dach o układzie krokwiowym), na pozostałej części domu są płaskie sufity podwieszane (dla tego obszaru wybrano więźbę na kratownicach drewnianych).
Wnętrza domu
Wnętrze cechuje kolorystyczny minimalizm, do projektu aranżacji wybrano skalę szarości uzupełnioną naturalnym drewnem dębowym.
Przestronny salon ma wysokość dwóch kondygnacji, dzięki otwarciu skośnej przestrzeni dachu, na pozostałej części domu zaprojektowano płaskie sufity podwieszane.
Na prośbę Inwestorów centralną bryłą w projekcie wnętrz miał być wolnostojący kubik czyli tzw. QUBE. Architekci Spacelab zaprojektowali więc bryłę z czarną okładziną ścian, która pomieściła spiżarnię i małą łazienkę. Częścią zabudowy kubika jest czarna kuchnia z wnęką wyłożoną kamieniem o rysunku marmuru. Tę zabudowę meblarską zaprojektowano z laminatu o specjalnej strukturze, która minimalizuje pozostawianie śladów palców w trakcie użytkowania. Projekt czarnej łazienki to kontynuacja kolorystyki QUBE’a.
Zadanie projektowe obejmowało kompleksowy projekt domu i wnętrza, co pozwoliło już na etapie projektowania budynku uwzględniać rozwiązania korzystne dla projektu wnętrz. Przykładowo – poziom spodu więźby dachowej uwzględniał już dodatkowe centymetry potrzebne na ukrycie w sufitach podwieszanych szczelin dla oświetlenia i zasłon, a wysokości otworów na ślusarkę okienną uwzględniały dodatkowe podwyższenia dla ukrycia wnęk na materiałowe rolety wewnętrzne.