Pracownia 81.WAW.PL wyróżniona w prestiżowym zestawieniu World Architecture Award

Pracownia 81.WAW.PL z Warszawy została wyróżniona w prestiżowym zestawieniu kolejnej edycji World Architecture Award – 20+10+X World Architecture Community Awards. Poprzez głosowanie członków honorowych projekt domu jednorodzinnego Korona autorstwa architektów 81.WAW.PL znalazł się w grupie 20 zwycięskich projektów z całego świata.

 

Dom jednorodzinny Korona. Projekt: 81.WAW.PL

Dom jednorodzinny Korona. Projekt: 81.WAW.PL

81.WAW.PL wśród laureatów World Architecture Award


20+10+X World Architecture Community Awards to nagrody przyznawane przez osoby związane ze środowiskiem architektonicznym: architektów, uznanych krytyków architektury, pracowników akademickich i teoretyków, redaktorów czasopism architektonicznych oraz ekspertów z różnych instytucji zainteresowanych zagadnieniami architektonicznymi. W tym roku konkurs odbył się już po raz 16. – jego celem jest propagowanie mniej rozpoznawalnych, a godnych uwagi i interesujących, przykładów architektury z całego świata. W tym roku jury złożone z Honorowych Członków World Architecture Community, wśród których są między innymi tak znani architekci jak Arata Isozaki, Massimiliano Fuksas, Mario Botta, wybrało 20 realizacji i projektów architektonicznych, z których tylko dwie pochodziły z Polski, co jest dodatkowym wyróżnieniem dla Anny Paszkowskiej-Grudziąż oraz Rafała Grudziąża z 81.WAW.PL

World Architecture Award – 20+10+X należy do najbardziej interesujących konkursów w świecie architektury. Jest to nie tylko pierwsze wyróżnienie przyznawane przez internetowy serwis architektoniczny, ciekawostką jest także skład jury, bowiem składa się ono ze wszystkich zarejestrowanych w serwisie użytkowników – obecnie jest to ponad 3500 osób, a każdy z nich ma prawo oddać głos. Społeczność ta podzielona jest z kolei na członków honorowych i na członków zwyczajnych rekrutujących się z architektów, inżynierów budownictwa, dziennikarzy, studentów i wszystkich innych sympatyków dobrej architektury. Razem mają oni wpływ na to, który ze zgłoszonych projektów zdobędzie główną nagrodę.

W każdym z cykli spośród zgłoszonych prac nagradzanych jest 20 projektów wybranych przez członków honorowych, 10 projektów wskazanych przez wszystkich zarejestrowanych użytkowników.

Architekturę bryły zwycięskiego domu – korona zdeterminowało górzyste otoczenie, które stało się dla projektantów ideą wyjściową. Architekci postanowili wkomponować dom w krajobraz, ale nie poprzez dynamiczną formę bryły całego obiektu, ale poprzez niekonwencjonalne podejście do dachu. Efekt dynamizmu udało się uzyskać właśnie dzięki cięciom wykonanym w powierzchni dachu. W architekturze elewacji zewnętrznej od strony północnej (czyli podjazdu) nie ma żadnego okna. Takie rozwiązanie zapobiega utracie energii. Bramę garażową z kolei skomponowano z elewacją poprzez pokrycie jej tym samym materiałem. Wejście do bryły domu znajduje się w trójkątnym wcięciu od strony wschodniej. Dzięki takiemu ulokowaniu głównego wejścia automatycznie z bryły domu wytworzyło się zadaszenie.

Projekt domu – korona ma dwojaki charakter. Bryła od strony podjazdu jest surowa i minimalistyczna. Jej architektura od strony jeziora zupełnie się zmienia: zamiast białej, prostej elewacji architekci zaprojektowali czarną, nieregularną powierzchnię. Dzięki charakterystycznym cięciom w bryle dachu wytworzył się przed salonem zadaszony taras. Wszystkie wcięcia w białej bryle zostały podkreślone czernią. Powierzchnia domu wynosi ok. 180 mkw. Na parterze znajduje się hol z bezpośrednim dostępem do garażu na jeden samochód, kotłownia, kuchnia z jadalnią oraz salon. Z części dziennej rozpościera się widok na taflę jeziora. Na piętrze zaś zlokalizowano trzy sypialnie. Główna, przeznaczona dla właścicieli, ma własną garderobę oraz niezależną łazienkę. Dzięki zastosowaniu różnych wcięć w bryle budynku wszystkie pomieszczenia są doświetlone światłem naturalnym.

 

Dom jednorodzinny Korona. Projekt: 81.WAW.PL

Dom jednorodzinny Korona. Projekt: 81.WAW.PL

Dom jednorodzinny Korona. Projekt: 81.WAW.PL


Zobacz: Genialne projekty pracowni 81.WAW.PL

 

Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.