Stodoła  w Ramiszowie projektu JABRAARCHITECTS

Dom Stodoła  w Ramiszowie pracowni Jabraarchitects  z Wrocławia zlokalizowany będzie pod Wrocławiem, w typowej miejscowości o układzie ulicowym, gdzie wciąż jeszcze czuje się klimat wiejski, a inwestycje deweloperskie nie zdominowały krajobrazu urbanistyczno-architektonicznego. To stanowiło punkt wyjściowy i pomysł na projekt budynku.


Dom Stodoła  w Ramiszowie
Autor: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski
Powierzchnia: 250 m2 z garażem
Lokalizacja: Wrocław

 

Dom Stodoła  w Ramiszowie. Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski

Dom Stodoła w Ramiszowie


Funkcję rozplanowano na powierzchni nieco ponad 250m2 z tradycyjnym podziałem na strefę wspólną i prywatną zorganizowanych na dwóch kondygnacjach.

Wejście do budynku prowadzi do strefy holu, z której mamy dostęp do garażu, garderoby i WC. Idąc dalej komunikacja prowadzi do kuchni zorganizowanej na niezależnej, półotwartej przestrzeni, którą z dwóch przeciwległych stron doświetlają przeszklone płaszczyzny – jedna z nich stanowi ścianę patio. Tuż za kuchnią, otwiera się kameralna strefa  salonu i jadalni połączona dużymi przeszkleniami z zewnętrznym tarasem zlokalizowanym od strony ogrodu. Jej przestrzeń urozmaicają dywanowe schody i otwarta pustka przedzielona kładką na górnej kondygnacji, która prowadzi do 3 wygodnych sypialni. Główna sypialnia przeszkleniem otwiera się na pustkę potęgując wrażenie przestrzeni i światła.


Dom charakteryzuje się prostą, tradycyjną formą. Zarówno  architektura, jak i zastosowane materiały, nawiązują do lokalnej zabudowy, dając przykład tego jak we współczesnym wymiarze można wyrazić kontekst architektoniczny.

Wykończenie elewacji budynku zaproponowano w cegle klinkierowej o wydłużonych proporcjach i surowej fakturze, w połączeniu  z ciemnym drewnem, które pojawia się w obrębie strefy wejściowej do budynku, na ścianie szczytowej bezpośrednio od ulicy oraz częściowo na elewacji bocznej i lukarnie od ogrodu. Patio na dłuższej ścianie ogrodowej tworzy wcięcie w budynku na całej jego wysokości, rozrzeźbiając zwartą bryłę i przełamując jej długą formę. Budynek został zaprojektowany w jednorodnej czerwonej kolorystyce, która została zaproponowana również na dachu. Grafitowe elementy stolarki okiennej, drewnianej okładziny i obróbek blacharskich stanowią detal, który komponuje się z ciemną kolorystyką budynku, utrzymując jednorodną tonację.

 

Dom Stodoła  w Ramiszowie. Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski

Dom Stodoła  w Ramiszowie. Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski

Dom Stodoła  w Ramiszowie. Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.