Światowa Architektura - Archinea | Nowoczesna architektura, projekty domów, architektura wnętrz, dyplomy architektury
Tofino Beach House, Pracownia: Olson Kundig Architects, Fotografia: Nic Lehoux

Niezwykły, ukryty w lesie dom z panoramą na ocean

Nacisk położono tu nie na wykadrowanie jednego, centralnego punktu, ale raczej na uchwycenie panoramicznego widoku Oceanu Spokojnego. Nie ma tu konstrukcji, która by mogła przysłonić ten widok; zamiast tego tworzy wrażenie bycia na zewnątrz, na dużej otwartej przestrzeni z dwoma przytulnymi ogniskami na obu końcach.

Intrygujący dom zamknięty na otoczenie – zamiast widoku na krajobraz niezwykłe wnętrze

Dom gościnny w formie zamkniętej kostki bez widoku na krajobraz. Ignorujący otoczenie, pogodę i sąsiadów zamieszkujących, małą chińską wioskę Xiyaotou. Intrygujący projekt pracowni architektonicznej Wutopia Lab, wykorzystuje typowy sposób zabudowy chińskiego dziedzińca do stworzenia nowoczesnej, surrealistycznej formy.

Dom "Qishe Courtyard" w Pekinie. Projekt: ARCHSTUDIO. Zdjęcia: Wang Ning, Wu Qingshan

Dom z duszą – zderzenie tradycji z nowoczesnością. Niezwykła renowacja historycznego budynku

Renowacja historycznego zespołu budynków z dziedzińcami w dzielnicy starego miasta w Pekinie wykonana przez chińską pracownie architektoniczną ARCHSTUDIO, jest zderzeniem tradycji z nowoczesnością. Skrupulatnie zachowuje cenne elementy historyczne dodając współczesne formy i rozwiązania architektoniczne.

Budynek z ogromnych klocków LEGO. Niezwykła przestrzeń projektu BIG

Do zaprojektowania LEGO HOUSE pracownia BIG, całkiem dosłownie użyła metody budowania z zabawkowych klocków LEGO. Projekt jest przeniesieniem dziecięcej fantazji o tworzeniu nowych światów do rzeczywistej skali architektonicznej. Budynek jest nie tylko przestrzenią wystawową ale pełni także funkcję przestrzeni miejskiej.

Rimrock House. Projekt: Olson Kundig Architects. Zdjęcia: Benjamin Benschneider

RIMROCK – Dom na szczycie skały wulkanicznej

Rimrock House to dom o dynamicznej formie zlokalizowany na samym szczycie skały wulkanicznej. Zaprojektowany przez architektów z pracowni Olson Kundig Architects budynek sąsiaduje także ze stromym urwiskiem. Mimo ekstremalnego położenia wkomponowany został w krajobraz ze szczególną dbałością o otaczającą naturę.

Nieskazitelnie biały, minimalistyczny dom w Walencji

Nieskazitelnie biały, minimalistyczny dom w Walencji

Ściany zewnętrzne domu w Walencji nie posiadają belek i słupów konstrukcyjnych, a nad przeszkleniem zawieszony jest ogromny dach w kształcie litery „T”.  Ta stanowiąca wyzwanie konstrukcja pozwoliła na uwolnienie ścian budynku, zacierając granicę między wewnętrzną a zewnętrzną przestrzenią malowniczo położonego domu.

Yvonne Farrell & Shelley McNamara laureatkami Nagrody Pritzkera w 2020 roku!

Yvonne Farrell & Shelley McNamara laureatkami Nagrody Pritzkera w 2020 roku!

Na co dzień piszemy o polskiej architekturze, natomiast zdecydowanie warto wspomnieć o jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie architektury na świecie – Nagrodzie Pritzkera. W tym roku  pamiątkowy medal odbiorą pochodzące z Irlandii Yvonne Farrell & Shelley McNamara!

ToHa – budynek projektu Rona Arada i Avnera Yashara w Tel Awiwie

Nietypowa bryła biurowca ToHa i wyjątkowe materiały marki Cosentino

W centrum Tel Awiwu budynek biurowy ToHA wznosi się aż do 29 kondygnacji. Jego wyjątkowa bryła w kształcie góry lodowej, została zaprojektowana przez Rona Arada wraz z lokalnym zespołem Avnera Yashara. Ponad 28 000 metrów kwadratowych obiektu pokryły powierzchnie Dekton® firmy Cosentino.

„La Casa del Desierto” – projekt Guardian® Glass, perfekcyjne wnętrza w doskonałej harmonii z naturą

„La Casa del Desierto” – projekt Guardian® Glass, perfekcyjne wnętrza w harmonii z naturą

Pustynia. Dom. Różne rodzaje szkła i zespół wykwalifikowanych specjalistów. To „La Casa del Desierto”. Jeden z najbardziej wymagających, ryzykownych i kreatywnych projektów związanych ze szkłem Guardian, który ukończono niedawno w Hiszpanii.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.